Προς το περιεχόμενο

Mystery Melody Impro


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν μην ξεκινήσεις έτσι  ;) ;D ;D ;D

Μπράβο ήσουν καλύτερος, χαλάρωσε και θα παίξεις ακόμη καλύτερα  ;)

Ε ναι, αφού έγινε η αρχή!  ;) ;D

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο, να 'σαι καλά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αρμονια του μια χαρα την επιασες.Συνεχισε γερα και παιζε συνεχεια διαφορετικα πραγματα!Good Job!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Adamo, να 'σαι καλά!

 

 

ΥΓ: Το "Sweet Child" που είναι;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Adamo, να 'σαι καλά!

 

 

ΥΓ: Το "Sweet Child" που είναι;   ;)

ειπαμε κιθαρες ετοιμες...φωνη δεν εχω τραγουδησει νοτα ακομα γιατι εχω εξεταστικη.μεαα στο σουκου λενε οι ρουφιανοι μου..μην σου πω και αυριο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε κιθαρες ετοιμες...φωνη δεν εχω τραγουδησει νοτα ακομα γιατι εχω εξεταστικη.μεαα στο σουκου λενε οι ρουφιανοι μου..μην σου πω και αυριο...

Αναμένουμε!

Και καλή επιτυχία στην εξεταστική!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μπράβο. Ωραία η προσπάθεια και είμαι σίγουρος πως θα ανεβάσεις και άλλα πολύ ωραία δείγματα στο μέλλον.

 

Αν έχω κάτι να σου πω είναι ότι ένας τρόπος να αυτοσχεδιάσεις σε τέτοια κομμάτια είναι να ξέρεις τις συγχορδίες και να μπορείς να πατάς στις αντίστοιχες κλίμακες ή νότες. Είναι ωραίο να περνάς με απλές φράσεις όσα θες να πεις αλλά όχι μόνο στο ίδιο κλειδί ή κλίμακα. Για παράδειγμα το κομμάτι αυτό ξεκινά με μι μινόρε και κλείνει με σι7. Μπορείς να παίζεις και τη μι πεντατονική μινόρε που παίζεις έτσι κι αλλιώς αλλά μπορείς να βάλεις και φράσεις από σι ματζόρε (ή ένα ωραίο mixolydian που το ξέρεις αφού είναι η μι ματζόρε με τονική την σι) όταν σκάσει η σι. Γενικά δοκίμασε ότι σου κατεβαίνει χωρίς να εγκλωβίζεσαι σε μία κλίμακα ή ένα box.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μπράβο. Ωραία η προσπάθεια και είμαι σίγουρος πως θα ανεβάσεις και άλλα πολύ ωραία δείγματα στο μέλλον.

 

Αν έχω κάτι να σου πω είναι ότι ένας τρόπος να αυτοσχεδιάσεις σε τέτοια κομμάτια είναι να ξέρεις τις συγχορδίες και να μπορείς να πατάς στις αντίστοιχες κλίμακες ή νότες. Είναι ωραίο να περνάς με απλές φράσεις όσα θες να πεις αλλά όχι μόνο στο ίδιο κλειδί ή κλίμακα. Για παράδειγμα το κομμάτι αυτό ξεκινά με μι μινόρε και κλείνει με σι7. Μπορείς να παίζεις και τη μι πεντατονική μινόρε που παίζεις έτσι κι αλλιώς αλλά μπορείς να βάλεις και φράσεις από σι ματζόρε (ή ένα ωραίο mixolydian που το ξέρεις αφού είναι η μι ματζόρε με τονική την σι) όταν σκάσει η σι. Γενικά δοκίμασε ότι σου κατεβαίνει χωρίς να εγκλωβίζεσαι σε μία κλίμακα ή ένα box.

 

Ευχαριστώ πολύ otto##, για την ακρόαση, το σχόλιο και τις συμβουλές σου.  :)

Θα προσπαθήσω σιγά - σιγά να βελτιώνω και το παίξιμο αλλά και την προσέγγισή μου στο σόλο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου