Προς το περιεχόμενο

Περι OCTAVER... (Boss OC-3 vs MXR Bass Octave)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκαίφτομαι την αγορά ενός OCTAVER για το μπάσσο μου. Είμαι ανάμεσα στα 2 προαναφαιρθέντα. Έχω δει ότι πολλοί χρησιμοποιούν αυτό της BOSS αλλα τι λέει συγκρινόμενο με το αντίστοιχο MXR? Eπίσης με γαργαλάει και το OCTAVER της Behringer λογω τιμής αλλα φοβάμαι μην πετσοκόψει τον ήχο μου οταν είναι σε bypass mode...

 

Ακούω γνώμες.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akai UB1 UniBass! http://www.akai-pro.de/produkte/ub1.html

 

Σου δίνω και μια τρίτη επιλογή, για μένα πολύ καλύτερη από τα δύο που είπες αλλά και ποιο τσιμπιμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος?? Ας μου πει καποιος κατοχος ενος εκ των 2 που ειπα εντυπωσεις. Αντε ρε παιδια και αυριο παω για ψωνια :D πειτε μου.

Επισης αν μου προτεινετε κατι αλλο να μου πειτε και που μπορω να το βρω (καταστημα Αθηνας παντα γιατι δυστυχως δεν μπορω να αγορασω απο internet) και ποσο περιπου κοστιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail, οι octavers αυτοί σου δίνουν μια οκτάβα πάνω, μια οκτάβα κάτω ή και τα δύο ανάλογα με τις ρυθμίσεις; :?:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
  • Moderator

Παίζω με το OC 3, το οποίο όμως ήταν η δεύτερη επιλογή μου.

Το MXR απλά είναι από άλλο πλανήτη- ήταν η πρώτη και με διαφορά επιλογή μου, αλλά δεν το βρήκα μεταχειρισμένο όταν έστηνα το pedal board. Μακράν ο πιο «οργανικός» ήχος, με φανταστική παρουσία, τρομερό τράκιν και σούπερ χροιά που δίνει έμφαση στα μεσαία.

 

Η μαγκιά του είναι ότι έχει ένα τριμεράκι και δίνεις μεσαία από εκεί οπότε κόβει μέσα στο μιξ φανταστικά.

 

Αν μπορείς να το πάρεις επιβάλλεται  ;)

 

Το OC 3 είναι αξιοπρεπέστατο, λίγο πιο «συνθάδικο» στην χροιά του ήχου του- ιδιαίτερα στο overdrive mode, αλλά την κάνει μια χαρά την δουλειά.

 

Το EBS καλό, αλλά για τα γούστα μου λίγο «ουδέτερο» στην χροιά του- όχι ότι βέβαια αυτό είναι κακό.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου