Προς το περιεχόμενο

Περι OCTAVER... (Boss OC-3 vs MXR Bass Octave)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι από το 2006 μέχρι τώρα θα έχει βρει τι octaver να πάρει το παιδί :P

Ναι, αλλά ο φίλος Basskiller ρώτησε σήμερα :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που νεκραναστήθηκε το θέμα πάντως, πριν λίγο καιρό μεταξύ boss, ebs & mxr (τα μόνα που βρήκα να δοκιμάσω) επέλεξα με μεγάλη ευκολία το τελευταίο και δηλώνω ερωτευμένος μαζί του, τρομερό πετάλι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φαντάζομαι από το 2006 μέχρι τώρα θα έχει βρει τι octaver να πάρει το παιδί :P

 

Ουπς  ??? Ούτε που είδα την ημερομηνία  ;D

 

Μακάρι πάντως να μην πήρε το... μπλιάχρικγερ  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δηλώνω απογοητεύμενος απο το ebs και το περίφημο tracking του...Κάτω απο την E δεν ακούει και πολύ καλά και είναι πολύ ουδέτερο...ψάχνομαι για το ehx POG

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δηλώνω απογοητεύμενος απο το ebs και το περίφημο tracking του...Κάτω απο την E δεν ακούει και πολύ καλά και είναι πολύ ουδέτερο...ψάχνομαι για το ehx POG

Καλό το POG! Εγώ έχω το ashdown και έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος αν και πλέον δεν το πολυχρησιμοποιώ καθώς τώρα παίζω σε μπάντες με 2 κιθάρες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρά πήγα στα εξής πετάλια:

Boss OC3 -> EBS octabass -> Micro pog

 

To tracking στο Boss και το EBS είναι μέτριο προς κακό (ειδικά στις χαμηλές και χειρότερο στο boss). Πάντως είναι αλήθεια ότι το ebs δεν ανταποκρίνρται καθόλου στη φήμη του, ούτε είναι αντίστοιχο άλλων πεταλιών τις σειράς (πχ multicomp).

 

Το pog είναι για μένα το ΑΠΟΛΥΤΟ octaver για μπάσσο. Το tracking είναι παραπάνω από άψογο και έχει σαν + την ψιλή οκτάβα, με την οποία και στο μπάσσο μπορείς να κάνεις ωραία πράματα (βλ lawrence - dead weather). Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ που μετά από λίγο καιρό το άλλαξα και πήρα το pog 2, το οποίο ξεφεύγει από την χρήση ενός απλού octaver.

 

Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το micro pog. Εγώ πάντως με την πρώτη κιόλας ακρόαση αποφάσισα ότι "πετάω" χωρίς δεύτερη σκέψη το ebs.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρά πήγα στα εξής πετάλια:

Boss OC3 -> EBS octabass -> Micro pog

 

To tracking στο Boss και το EBS είναι μέτριο προς κακό (ειδικά στις χαμηλές και χειρότερο στο boss). Πάντως είναι αλήθεια ότι το ebs δεν ανταποκρίνρται καθόλου στη φήμη του, ούτε είναι αντίστοιχο άλλων πεταλιών τις σειράς (πχ multicomp).

 

Το pog είναι για μένα το ΑΠΟΛΥΤΟ octaver για μπάσσο. Το tracking είναι παραπάνω από άψογο και έχει σαν + την ψιλή οκτάβα, με την οποία και στο μπάσσο μπορείς να κάνεις ωραία πράματα (βλ lawrence - dead weather). Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ που μετά από λίγο καιρό το άλλαξα και πήρα το pog 2, το οποίο ξεφεύγει από την χρήση ενός απλού octaver.

 

Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το micro pog. Εγώ πάντως με την πρώτη κιόλας ακρόαση αποφάσισα ότι "πετάω" χωρίς δεύτερη σκέψη το ebs.

Ακρίβως αυτό..η συμπεριφορά του ebs είναι άψογη στις περιόχες που παίζουν περισσότεροι και πιο συχνά οι μπασίστες..αν παίξεις πολύ μπάσες περιόχες,κατώ απο την E η και πολύ ψηλές πάνω απο την D 2η οκτάβα στην A χορδή ακούει πολύ κακά..Απορώ πώς και έχει την φήμη που έχει και όχι μονό μεταξύ μπασίστων...Πλάκα πλάκα είναι κιθαροπέταλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου