Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με bugera v22


ratlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το θέμα εκ μέρους ενός φίλου ο οποίος μου έστειλε το παρακάτω πρόβλημα.

 

Καλησπέρα. Πρόσφατα αγόρασα ένα Bugera V22 από Thomann. Μετά από πέντε μέρες κανονικής χρήσης και ενώ έπαιζα, άρχισε ξαφνικά να κάνει ένα θόρυβο ο οποίος μοιάζει με εκείνον που έκαναν τα παλιά αναλογικά ραδιόφωνα όταν προσπαθούσες να αλλάξεις σταθμό στα μεσαία (ΑΜ). Παράσιτα κοινώς.

 

Έβαλα τον ενισχυτή σε άλλη πρίζα, δοκίμασα άλλα καλώδια, δοκίμασα άλλες 2 κιθάρες (3 στο σύνολο), δοκίμασα με τα πετάλια μου, δοκίμασα χωρίς τα πετάλια μου και το πρόβλημα παραμένει.

 

Στο τέλος παρατήρησα τα εξής: Αυτός ο ήχος μεγεθύνεται κατά πολύ μόλις ανοίξω το Drive πετάλι που έχω. Εάν κλείσω το Tone της κιθάρας εντελώς, αυτός ο ήχος χάνεται. Εάν, με τον ενισχυτή ανοιχτό και τα πετάλια συνδεδεμένα ή χωρίς τα πετάλια, ακουμπήσω τον διακόπτη του standby ή τον διακόπτη του power ή πιάσω την βάση του καλωδίου που συνδέει τον ενισχυτή με την κιθάρα σε οποιαδήποτε από τις δύο άκρες, αυτός ο ήχος χάνεται και πάλι. Σημειωτέον ότι και οι δύο διακόπτες είναι μεταλλικοί όπως και οι άκρες – βάσεις του καλωδίου. Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι φταίει κάποια γείωση. Άλλες προτάσεις ??? Ευχαριστώ.

 

Σε περίπτωση που βοηθάει, τα πετάλια μου είναι:

MXR M 108 10-Band EQ

IBANEZ JD9 Jet Driver Distortion

DUNLOP Crybaby Classic GCB95F Wha

KORG DT-10 Tuner

ELECTRO HARMONIX Memory Boy Deluxe

 

Η κιθάρα μου είναι μία Ibanez RT 1992 Japan με ολοκαίνουργια ηλεκτρικά και σετάρισμα, τα πετάλια είναι όλα καινούργια (3μήνου) και τα καλώδια το ίδιο. Παίρνουν ρεύμα όλα από ένα επίσης καινούργιο ONE SPOT.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός!

ο Thomann τον καλύπτει με εγγύηση και να μην κάνει τίποτε άλλο πέρα απ το να στείλει mail εκεί! Εχουν κι ¨Ελληνα αντιπρόσωπο(Πέτρος).

 

Ίσως να είναι οι λυχνίες, ίσως να είναι οι ψύκτρες που λειπουν απ τα regulator ολοκληρωμένα αλλά αφού τον καλύπτει εγγύηση, μην τον πάει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ομως να το κάνει ολοκαίνουριος ενισχυτής?? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να τον αγοράσω.

 

Γενικότερα γνώμες απο οσο προλαβες να πάιξεις?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ομως να το κάνει ολοκαίνουριος ενισχυτής?? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να τον αγοράσω.

 

 

Oι bugera εμφανίζουν συνήθως τα εξής (όχι ότι δεν τα εμφανίζουν κι άλλοι manufactured ενισχυτές...):

 

-Οι στοκ λυχνίες είναι "και καλά handpicked" αλλά στην πράξη τις ελέγχουν δειγματοληπτικά, άρα μπορεί άνετα να πετύχεις ελαττωματική λυχνία/ες.

 

-Δεν έχουν βιδώσει καποιες μεταλλικες ψυκτρες πάνω στα regulators (τσιπάκια-σταθεροποιητές τάσης) με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται και να κάνουν διάφορα. Είναι η κλασσική γυφτιά των εταιριών: "γλυτώνουμε 20λεπτά απ τον κάθε ενισχυτή άρα θα χ3στούμε στο τάλιρο!...".  Διορθώνεται εύκολα βιδώνοντας μερικές ψυκτρούλες που παίρνεις από καταστήματα με ηλεκτρονικά parts κλπ και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα (αυτή που βάζουμε στα CPUs των PC).

 

Δες εδώ πώς έλυσε το θεματάκι ένας συμφορουμίτης:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189313.20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς stepar 10:

 

Επειδή για πολλά χρόνια έπαιζα με transistor ενισχυτές, η διαφορά στην ποιότητα του ήχου στα αυτιά μου ήταν σαν να πας από gameboy του 1989 σε playstation 2. Ο ήχος πραγματικά είναι πολύ ζεστός, αντιλαμβάνεσαι και την πιο μικρή μεταβολή στο tone ή στο volume. Για να μην μιλήσω για την τιμή (298 στο thomann). Γενικά μοιάζει ιδανική επιλογή. Ψάχνοντας όμως λίγο στον internet βρήκα ότι αυτό που έπαθε ο δικός μου v22 είναι ψιλό κοινό πρόβλημα. Ορίστε μερικά links γύρω από τον v22. Ελπίζω να βοήθησα.

 

http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-995856.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά βοήθησες και ευχαριστώ. Το θέμα είναι  όμως πως αν δεν έχουν βάλει ψυκτρες σε ολα τα στοκ κομμάτια τους η δυσλειτουργία αυτή είναι σχεδόν σίγουρη.

 

Έχω ακουσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο κομπο, τον εχω ακουσει κιολας ο ιδιος (να ναι καλά το φιλαράκι μου ο Lord Goumis) αλλά αν είναι να εχω τετοιου ειδους θέματα θα έδινα ακόμη 200 για κάποιον αλλον (blues junior πχ)

 

Αλλά δεν μπορεις να ξέρεις σωστά?? Οπότε ρισκάρεις!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά βοήθησες και ευχαριστώ. Το θέμα είναι  όμως πως αν δεν έχουν βάλει ψυκτρες σε ολα τα στοκ κομμάτια τους η δυσλειτουργία αυτή είναι σχεδόν σίγουρη.

 

Έχω ακουσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο κομπο, τον εχω ακουσει κιολας ο ιδιος (να ναι καλά το φιλαράκι μου ο Lord Goumis) αλλά αν είναι να εχω τετοιου ειδους θέματα θα έδινα ακόμη 200 για κάποιον αλλον (blues junior πχ)

 

Αλλά δεν μπορεις να ξέρεις σωστά?? Οπότε ρισκάρεις!

 

Ρίσκο υπάρχει πάντα και τίποτε δεν λειτουργεί χωρίς συντήρηση κι αναλώσιμα...

Κι αυτό το λέω ως ηλεκτρονικός καθώς έχω δει πολλά και κλασσικά.

 

Πλέον, βάζουν λυχνίες ό,τι να'ναι ακόμη κι εργοστάσια όπως laney UK... Σε λαμπάτους laney UK που κοστίζουν τα 2-3πλάσια από bugera, έχω πετύχει smd στοιχεία του 0.5-1.0mm, έλλειψη ψυκτρών, ελαττωματικά pt thermistors και no-name tubes να φανταστείς.

 

Ενας φίλος μου έφερε το blues jr του όταν μία τελική λυχνία έπαψε να ανάβει. Τον ανοίγω κι είχε κάψει και 2 αντιστάσεις μαζί. Να μη σχολιάσω δε τα εντελώς πλαστικά pot που δεν στηρίζονταν καλά στο σασί και την ποιότητα στοιχείων και pcb....

Ακόμη παραπέρα, ENGL Sovereign 100 είχε πλαστικά pots alps(καλή εταιρία αλλά με τη χρήση, πάει το master vol pot...).

Άρα και η fender Us και η laney Uk και η ENGL DE κάνουν περικοπές εξόδων όπως όλες οι εταιρίες. Το θέμα είναι πόσο αυτές επηρεάζοuν την αξιοπιστία των μηχανημάτων.

 

Για το V22, η λύση του θέματος με retube και προσθήκη ψυκτρών (έστω και προληπτικά) είναι καλό σενάριο, πολύ καλύτερο απ το να καίγονται smd ή να έχει ελαττωματικά στοιχεία.

 

Υπόψιν, οι εταιρίες εκδίδουν διάφορες εκδόσεις (revisited) των προϊόντων τους που λύνουν bugs και θέματα χωρίς απαραίτητα να το δημοσιεύουν. Αυτό ισχύει και για το V22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μου έκαναν εντύπωση τα οσα εξιστόρησες.

retube εννοεις να βάλεις καινούριες λυχνίες ? Και αν ναι εννοεις να το κάνεις απο την αρχή? (Ρωτάω επειδή γράφεις προληπτικά)

 

Εσυ είσαι ηλεκρονικός? Οπότε μπορείς να κάνεις την δουλεια με τις ψύκτρες αν χρειαστεί?

 

Γνωρίζεις περίπου το κοστος? (Υλικά και δουλεια.)

 

 

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μου έκαναν εντύπωση τα οσα εξιστόρησες.

retube εννοεις να βάλεις καινούριες λυχνίες ? Και αν ναι εννοεις να το κάνεις απο την αρχή? (Ρωτάω επειδή γράφεις προληπτικά)

 

Εσυ είσαι ηλεκρονικός? Οπότε μπορείς να κάνεις την δουλεια με τις ψύκτρες αν χρειαστεί?

 

Γνωρίζεις περίπου το κοστος? (Υλικά και δουλεια.)

 

 

 

Προληπτικά θα έβαζα τις ψύκτρες. Τις λυχνίες τις αλλάζεις(retube) μόλις αρχίσουν να εμφανίζουν θεματάκια. Όχι κι αμέσως.

Βέβαια, όπως είπαμε και πριν, αν σου κάνει πρόβλημα (για οποιοδήποτε λόγο) και είναι ολοκαίνουργιος ενισχυτής, εντός εγγύησης, πας στο κατάστημα!

Για τις ψύκτρες, θα κάνουν ~5ευρώ στα καταστήματα ηλεκτρονικών parts. H εργασία, εξαρτάται απ το μάστορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου