Προς το περιεχόμενο

Απατεώνες απο αγγελίες έχετε πετύχει;


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πω μια ιστορία όπου άθελά μου αδίκησα έναν αγοραστή από το noiz και ίσως να με μνημονεύει και σαν απατεώνα...

Ήταν και η αφορμή για να βγάλω τον αριθμό κινητού από το προφίλ μου.

 

Πριν 5 χρόνια όταν και έμενα Αθήνα,μου ανέθεσε φίλος από επαρχία να πουλήσω εκ μέρους του μια κιθάρα σε πολύ προνομιακή τιμή είναι η αλήθεια.

Την παραλαμβάνω λοιπόν από το ΚΤΕΛ,την φωτογραφίζω και την ανεβάζω πριν πέσω για ύπνο,κλείνοντας παράλληλα το κινητό.

 

Ξημερώνει Σάββατο πρωί και ανοίγοντας κινητό και mail μετράω περισσότερους από 10 ενδιαφερόμενους..

Επικοινωνώ με τον πρώτο λοιπόν και δίνουμε ραντεβού σε πολύ γνωστό κεντρικό σημείο.

Μου είπε μάλιστα ότι θα βολτάρει για ψώνια στα πέριξ και όταν κατέβω να πάω να τον βρω οπωσδήποτε,γιατί την θέλει για το παιδί του.

Μέχρι να κατέβω,το τηλέφωνο χτυπούσε ασταμάτητα για την κιθάρα,ώσπου δέχομαι μια κλήση από σταθερό,παρόμοιο νούμερο(νόμιζα ότι ήταν το ίδιο) από την περιοχή του πρώτου αγοραστή..

 

Μέσα στη βουή της κίνησης και έχοντας την εντύπωση ότι μιλάω με τον πρώτο αγοραστή,μιλούσα στην πραγματικότητα με άλλον αγοραστή που κατάλαβε ότι μπερδεύτηκα και μπήκε στην διαδικασία να προσποιηθεί ότι ήταν ο πρώτος,ενώ έτυχε να είναι και από την ίδια περιοχή.. ::)

Τον προσφώνησα με το όνομα του άλλου,τον ρώτησα για το παιδί και κάποια άλλα πράγματα που είχα πει μόνο με τον πρώτο αγοραστή και ακολουθούσε κανονικά την συζήτηση.Στο τέλος του είπα και ότι:"Σε μισή ώρα φθάνω,θα είμαι στο τάδε σημείο." και το έκλεισα..

 

Δίνω την κιθάρα λοιπόν και έχοντας απομακρυνθεί μερικές δεκάδες μέτρα βλέπω να με καλεί στο κινητό ο πρώτος αγοραστής,στον οποίο πίστευα μέχρι εκείνη την στιγμή ότι είχα δώσει την κιθάρα και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος.

 

-"Έλα _ _ _ _ _,έχω φθάσει και σε περιμένω,φθάνεις;"

-"Μα.........,πριν λίγο δεν σας έδωσα την κιθάρα;"

- ???

- ???

- >:(

- :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδια πιστευω πως τουλαχιστον για Αθηνα Θεσσαλονικη ολοι πανω κατω εχουμε καποιο γνωστο φιλαρακι κτλ για να στειλουμε η να μας στειλουν κατι για να το τσεκαρουμε.Ανταλλαγες ετσι στο φλου εστω και απο φωτογραφιες ειναι μεγαλο ρισκο.

Α και να μη ξεχασω προσφατα ενα φιλαρακι μου εβαλε μια strat αγγελια και του τη ζητησε ''και καλα'' ενας τυπος απο το Texas για την κορουλα του (παπαααααααααας) γιατι ο καημενουλης δε μπορουσε να βρει αλλη ΠΟΥΘΕΝΑ (ουτε τουρκικο δραμα ρε φιλε) και του εδινε και 200 ευρω παραπανω απο την τιμη.Το παλικαρι δεν ηξερε πως δουλευουν αυτοι οι τυποι αλλα δεν του κατσε καλα και ευτυχως μου τηλεφωνησε και μου ειπε τη π...τια που πηγαν να του παιξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι καλοί μου άνθρωποι;

Με αυτόν εδώ τον κύριο έχει κάνει κανείς καμία συναλλαγή;

 

http://smart.noiz.gr/user_listings.php?id=30437

 

Δίνει κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά συνήθως γράφει ως τόπο διαφορετικές τοποθεσίες (άλλοτε "κέντρο, Πελοπόνησος", άλλοτε "Θεσσαλονίκη" και άλλοτε "Κρήτη").

Του έγραψα λοιπόν, ότι ενδιαφέρομαι για δυο πράγματα απ΄όσα πουλάει.

Μου απάντησε με ένα mail (όπου εμφανίζεται το ονοματεπώνυμό του - fake ή αληθινό δεν ξέρω) ότι "ΒΡίσκομαι στο εξωτερικό για μόνιμα, η θήκη βρίσκεται στη θεσσαλονίκη. εσύ που βρίσκεσαι;"

Του ξαναέγραψα ότι "βρίσκομαι στην Αθήνα, αλλά θα στείλω φίλους μου Σαλονικιούς να την πάρουν από εκεί που την έχεις, no problem. Δώσε μου το τηλέφωνο του φίλου σου να συνεννοηθώ μαζί του". Πέρασαν μέρες και δεν μου απάντησε ποτέ.

Σημειωτέον ότι στην αγγελία γράφει (μέχρι και αυτή τη στιγμή) ότι η θήκη όπως και άλλα πράγματα που δίνει, είναι στην Κρήτη.

ΣΥνεχίζω: χτες βράδυ έβαλε μια αγγελία για το ditto looper. Του γράφω, αυτή τη φορά με grreeklish για ξεκάρφωμα "me endiaferei. pou eisai na erthw na to parw".

Mου απαντάει με το γνωστό τροπάρι "είμαι στο εξωτερικό, το έχει ένας φίλος μου. Σε ποια περιοχή μένεις?"

Του απαντάω "dwse ena tel na ton parw".

Eκείνος: "Είναι μυστήριος. Καλύτερα να συνεννοηθούμε μαζί".

Ε εκεί δεν άντεξα. Του γράφω: "είμαι ο ίδιος που περιμένω να με ειδοποιήσεις για τη θήκη. Τι θαγίνει ; Θέλω και το ditto. Τελικά που τα έχεις αυτά που δίνεις ρε φίλε μου; Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη; Αν δεν το λύσουμε θα σε θεωρήσω τρολλ " του λέω.

Μου στελνει ένα τηλέφωνο στη... Σουηδία (0046 κωδικός), όπου οταν καλώ από σταθερό μιλαέι διαρκώς και όταν καλώ από το κινητό μου μιλάει πάλι, αλλά μου βγάζει και μνμ "λάθος αριθμός". Χεχ.

 

Γι' αυτό ρωτάω αν είχε ποτέ κανείς σας συναλλαγή με τον εν λόγω. Τείνω πλέον να πιστέψω ότι είναι καραμπινάτο τρολλ.

 

Εdit

Κάτι επίσης χαρακτηριστικό είναι ότι γράφει το όνομά του όχι ως alexandros (με d) αλλά alexantros, με t. Tο ίδιο και στο mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι καλοί μου άνθρωποι;

Με αυτόν εδώ τον κύριο έχει κάνει κανείς καμία συναλλαγή;

 

http://smart.noiz.gr/user_listings.php?id=30437

 

Δίνει κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά συνήθως γράφει ως τόπο διαφορετικές τοποθεσίες (άλλοτε "κέντρο, Πελοπόνησος", άλλοτε "Θεσσαλονίκη" και άλλοτε "Κρήτη").

Του έγραψα λοιπόν, ότι ενδιαφέρομαι για δυο πράγματα απ΄όσα πουλάει.

Μου απάντησε με ένα mail (όπου εμφανίζεται το ονοματεπώνυμό του - fake ή αληθινό δεν ξέρω) ότι "ΒΡίσκομαι στο εξωτερικό για μόνιμα, η θήκη βρίσκεται στη θεσσαλονίκη. εσύ που βρίσκεσαι;"

Του ξαναέγραψα ότι "βρίσκομαι στην Αθήνα, αλλά θα στείλω φίλους μου Σαλονικιούς να την πάρουν από εκεί που την έχεις, no problem. Δώσε μου το τηλέφωνο του φίλου σου να συνεννοηθώ μαζί του". Πέρασαν μέρες και δεν μου απάντησε ποτέ.

Σημειωτέον ότι στην αγγελία γράφει (μέχρι και αυτή τη στιγμή) ότι η θήκη όπως και άλλα πράγματα που δίνει, είναι στην Κρήτη.

ΣΥνεχίζω: χτες βράδυ έβαλε μια αγγελία για το ditto looper. Του γράφω, αυτή τη φορά με grreeklish για ξεκάρφωμα "me endiaferei. pou eisai na erthw na to parw".

Mου απαντάει με το γνωστό τροπάρι "είμαι στο εξωτερικό, το έχει ένας φίλος μου. Σε ποια περιοχή μένεις?"

Του απαντάω "dwse ena tel na ton parw".

Eκείνος: "Είναι μυστήριος. Καλύτερα να συνεννοηθούμε μαζί".

Ε εκεί δεν άντεξα. Του γράφω: "είμαι ο ίδιος που περιμένω να με ειδοποιήσεις για τη θήκη. Τι θαγίνει ; Θέλω και το ditto. Τελικά που τα έχεις αυτά που δίνεις ρε φίλε μου; Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη; Αν δεν το λύσουμε θα σε θεωρήσω τρολλ " του λέω.

Μου στελνει ένα τηλέφωνο στη... Σουηδία (0046 κωδικός), όπου οταν καλώ από σταθερό μιλαέι διαρκώς και όταν καλώ από το κινητό μου μιλάει πάλι, αλλά μου βγάζει και μνμ "λάθος αριθμός". Χεχ.

 

Γι' αυτό ρωτάω αν είχε ποτέ κανείς σας συναλλαγή με τον εν λόγω. Τείνω πλέον να πιστέψω ότι είναι καραμπινάτο τρολλ.

 

Εdit

Κάτι επίσης χαρακτηριστικό είναι ότι γράφει το όνομά του όχι ως alexandros (με d) αλλά alexantros, με t. Tο ίδιο και στο mail.

 

.. 7 ... TamTam7... hehe....

 

Περι τις πλακας... Θα σου ελεγα να το ξεχασεις αυτο το ditto....

Ισως ο τυπος ψαχνει να βρει ατομα να αγορασουν αερα...

 

 

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Satanas

 

Αν επιτρέπεται, πού μιλάς μαζί του; Εμένα μου έγραψε ότι είναι στην ... Αυστραλία. Και ο αριθμός που μου έδωσε να τον πάρω είναι στη Σουηδία.

Επιπλέον, εσύ δεν έλεγες ότι δεν εμπιστεύεσαι όποιον δεν δίνει τηλεφωνο αλλά "μιλάς" μαζί του μέσω mail; (no pun intented)

 

@mamakin

Αν σε παραξένεψε αυτό, τι να πω εγώ για τη διπλή θήκη που δίνει 69 ευρώ και στο Thomann έχει 280;

Πιο τρολλ δεν έχει! Παιδιά, θα ήθελα όποιος από σας αγοράσει (αν αγοράσει ποτέ) κάτι από τον συγκεκριμένο, ας ποστάρει την εμπειρία του εδώ ή ας στείλει pm, με έχει φάει η περιέργεια!

 

Edit: ρίξτε μια ματιά σήμερα στις αγγελίες του... Εκτός από το ότι τις διέγραψε, άλλαξε και όνομα και username στο Nοiz (γίνεται αυτό;)

http://smart.noiz.gr/user_listings.php?id=30437

 

Ίσως θα έπρεπε να γίνει ένα "σκούπισματάκι" από τον admin...

Καλή εβδομάδα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά προσοχή. Ο άνθρωπος αυτός μπαίνει με πολλά ονόματα προσφέροντας "φτηνά, καινούργια" πράγματα, τελείως ανορθόγραφα.

 

Γνωστός και ως eyripidis ή petran11 ή apostolakis ή stel11.

Το πρώτο είναι και το πραγματικό του.

 

Το επίθετο του ελέγχεται για την περίπτωση απάτης. Ολα τα προφιλ που φτιάχνει σβήνονται μόλις εντοπίζονται.

Βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, οπότε προσοχή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είανι απίστευτος πάντως... ΑΦΟΥ είχε κατεβάσει (ή του είχατε κατεβάσει, δεν κατάλαβα) τις αγγελίες, μου έγραψε -σήμερα το μεσημέρι:

"γελάστηκες που θα σου στείλω το ditto και τις θήκες. Με όσα γράφετε για μένα σε αυτό το γελοίο σάιτ κ.λπ."

Του απάντησα: "δεν θέλω να μου στείλεις τίποτα. Θέλω να ΔΩ και να ΑΓΟΡΑΣΩ. Έτσι γίνεται συνήθως. Δώσε μου εσύ ένα τηλέφωνο να σε παρω να συνεννοηθούμε".

Μου ξαναγραψε πριν από λίγο: "δώσε μου μια διεύθυνση να σου τα στείλω". Πήγα να του απαντήσω ακόμη μια φορά αλλά... έκπληξη! Το hotmail του λέει ότι έχει πρόβλημα!!!

 

"Technical details of permanent failure:

Google tried to deliver your message, but it was rejected by the server for the recipient domain hotmail.com by mx4.hotmail.com. .

 

The error that the other server returned was:

550 Requested action not taken: mailbox unavailable"

 

Τι σημαίνει αυτό; Ότι "κατέβασε" και το mail account του ο τύπος; Ότι με μπλόκαρε (όχι να πηγαίνω στα spam αλλά να μην μπορώ να του στείλω καν mail;! Γίνεται αυτό; χαχ) Συγχωρήστε την έκπληξή μου, αλλά πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντάλλαξα μέσα απο το νοιζ ενα πεταλακι με καποιον απο Αθηνα (ειμαι απο Χιο), δεν παρελαβε - δεν παρελαβα. Συμφωνα με τα λεγομενα του θα πρέπει να "χαθηκαν" και τα δυο. Καταλαβαινω ότι φταιω κι εγω που δεχτηκα ανταλλαγη με άγνωστο άτομο. Επίσης φταιω που το έστειλα απλά και όχι συστημένο και που του το ειπα ότι το εστειλα με απλό δέμα μία μέρα πριν το στείλει και αυτος. Επίσης δεν μίλησα ποτε μαζι του, μονο μειλ και κινητο ουτε για αστειο να μου δωσει την στιγμη που του ελεγα να μου τηλεφωνήσει στο δικο μου δινοντας του ολα τα στοιχεια μου.  Γιαυτο προσέχετε στις ανταλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου