Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες για soldering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες χαιρετώ! Επειδη είπα κι εγω να ξεκινήσω τα πειράματα, θα ήθελα να μου προτείνετε αν ξέρετε κάποιο site με οδηγίες για σωστό soldering. Εχω δει πως γίνεται και απο κοντα αλλα μια βοήθεια παραπάνω ποτέ δεν βλάπτει. Κόταξα ήδη το (φοβερό) site www.guitarnuts.com αλλα το link για το soldering είναι χαλασμένο...

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :wink:

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο μόνος τρόπος βασικά να μάθεις είναι με πρακτική... πάρε μια διάτρητη πλακέτα και καλώδια και knock yourself out :)

 

Όντως δεν είναι καθόλου δύσκολο :)

 

Πρόσεχε μην καείς όμως :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετό soldering κ αυτό που κατάλαβα είναι οτί για καλό αποτέλεσμα πρέπει να κόψεις τους καφέδες...

 

Σοβαρά τώρα είναι πολυ δύσκολο να εξηγήσει κάποιος μέσω ενός site πως γίνεται μια πρακτική δουλειά όπως αυτή.

 

Οπότε ξεκίνα προπόνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι άλλο χρειαστείς ρώτα πάντως. βασικά το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι οι κρύες κολλήσεις, όταν δηλαδή το solder (καλαϊ) ΔΕΝ είναι λείο και γιαλυστερό. όταν είναι σε αυτή την κατάσταση δεν είναι και αγώγιμο, οπότε ξαναζέστανέ το και είσαι οκ

 

 

Έχω κάνει αρκετό soldering κ αυτό που κατάλαβα είναι οτί για καλό αποτέλεσμα πρέπει να κόψεις τους καφέδες...

 

εγώ αν δεν πιω καφέ πιο πιθανό είναι να κολλήσω το μάτι μου παρά αυτό που θέλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλητήρι και καλάι. τώρα κολλητήρι πάνω απο 40watt δεν σου χρειάζεται imho. καλάι το κλασσικό 40/60 για όλες τις δουλειές πάλι είναι μια χαρά. Αυτά τα βρίσκεις στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου. καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου