Προς το περιεχόμενο

Θέλω να ξεκινήσω Ντραμς :$


Markatsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Δεν είχα πότε σχέση με μουσικά όργανα, παρόλα αυτά πάντα ήμουν φαν της μουσικής.

Θέλω να ξεκινήσω να μάθω ντραμς, άλλα θέλω να μου λύσετε πρώτα κάποιες απορίες:

-Δεν έχω ιδέα από ντραμς, τι μου προτείνετε να αγοράσω σαν αρχάριος; (Δεν με νοιάζει αν θα είναι μεταχειρισμένα)

-Είμαι φοιτητής, υπάρχει περίπτωση να ξοδέψω μέχρι 200 ευρώ που έχω μαζέψει;

-Διάβασα πως μπορείς να είσαι αυτοδίδακτος, αλλά ένας δάσκαλος στο πλάι σου πάντα θα ήταν καλύτερα, ισχύει;

-Κάνουν πολύ φασαρία; Μένει ένα ζευγάρι παππούδων από πάνω, αλλά αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν με νοιάζει γιατί και αυτοί έχει τύχει να με ξυπνάνε με τρυπάνια και σκούπες)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

-Κάνουν πολύ φασαρία;

Ναι. Πιο πολύ από ό,τι φαντάζεσαι.

Δεν είναι για πολυκατοικία.

Και εσένα θα ενοχλούν  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις θέμα με τον ήχο θα πας σε ηλεκτρονικά -μεταχειρισμένα μάλλον γιατί το budget είναι πολύ μικρό- υπάρχει περίπτωση να βρεις και καινούργιο βιτρίνας πχ κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά να δεις τι παίζει και παζάρεψε με μετρητό.

Φυσικά τύμπανα μη βάλεις στο διαμέρισμα θα σου φέρνουν συνέχεια αστυνομία.

 

Οι πιο γνωστές μάρκες είναι Alesis, Roland & Yamaha στα ηλεκτρονικά τύμπανα με κορυφή την Roland βέβαια ίσως κάποιο μικρό σετ όπως το TD5 μετχ/σμενο να το βρεις εκεί γύρω στο 200+ κάτι...

 

Αυτό που πληρώνεις παραπάνω είναι η αληθοφάνεια στα χτυπήματα δηλ η τεχνολογία του να ακούγονται τα ηλεκτρονικά όσο πιο κοντά στα φυσικά (pshysical modelling) οπότε όσο πιο ακριβό το σετ τόσο πιο καλό για εξάσκηση. Ίσως βρεις και άλλη μάρκα πιο φτηνή αλλά ίσως ακούγεται πολύ μάπα και δεν θα κάνει.

 

Όσο αφορά τον δάσκαλο καλό είναι να ξεκινήσεις σε ένα ωδείο μια τάξη, εκεί να κάνεις σε φυσικά και στο σπίτι εξάσκηση στα ηλεκτρονικά. Tα τύμπανα είναι ένα δύσκολο όργανο χρειάζεται ρυθμική, αξίες κτλ πρέπει να το έχεις και λίγο τον ρυθμό μέσα σου αν δεν το έχεις καθόλου ίσως δυσκολευτείς, εκτός αυτού απαιτεί ανεξάρτητο χειρισμό ποδιών και χεριών. Αν είσαι τελείως άρυθμος υπάρχει και περίπτωση να σου πουν ότι δεν κάνεις και θα πρέπει να αλλάξεις όργανο-σπάνιες περιπτώσεις αλλά γίνεται. Οπότε καλό είναι να ξεκινήσεις με δάσκαλο και μετά μόνος σου.

 

έτσι και αλλιώς με 200 φυσικά δεν αγοράζεις χρειάζονται πολύ παραπάνω χρήματα+δέρματα, πιατίνια,ρακιέρες κτλ ;D

 

θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το Roland TD5 όπως είπα και πριν.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα.περνώντας μια δεκαπεντια πάνω στα τύμπανα θα σου συμβούλευα όπως και παραπάνω ο φίλος είναι να μην αγοράσεις ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ΤΎΜΠΑΝΑ.είχα κάθε μέρα αστυνομία.Δεν φαντάζεσαι πόσο θόρυβο κάνουν.μπορείς να πάρεις ένα καινούργιο σετακι alesis στα 300 ακόμα και με δόσεις από το νακα και να παίζεις ακόμα και τη νύχτα με ακουστικά.το ωδείο είναι μόνο αν θες να ασχοληθείς πολύ σοβαρά και να μπλέξεις με παρτιτούρες και πολλά άλλα που μπορεί να σου φανούν περιττά για την απλή τρέλα που έχεις για το όργανο.θα σε συμβούλευα να κάνεις οπωσδήποτε μαθήματα με κάποιον φίλο σου ντράμερ να μάθεις τα βασικά.σταθερά χτυπήματα, ίδιες εντάσεις στο ίδιο σημείο μεμβράνης, να μάθεις να μετράς τέταρτα την ώρα που παίζεις ,να σαι σταθερός γιατί είσαι ο ( Μετρονόμος ) της μπάντας και να σου μάθει ρυθμός.Μην προσπαθήσεις να γίνεις< μηχανάκι > με γρήγορα γυρίσματα και τρέλα δικασα.Θα σε κουράσει και σένα.τα ντραμς είναι κι αυτά όργανο με προσωπικότητα που όσο πιο απλές είναι οι < εκφράσεις > σου τόσο θα γουστάρεις.τι εννοω;προσκυνώ με τον ντράμερ των dream theater αλλά με φτιάχνει των led z eppelin.Δεν θέλει φλυαρία. Προσπάθησε να ακούσεις πολλά διαφορετικά είδη Μουσικής και να παρακολουθείς τον ντράμερ και τον μπασιστα μέχρι να αποκτήσεις τη δική σου μουσική ταυτότητα το τι και πως θες να παιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δεν έχω ιδέα από ντραμς, τι μου προτείνετε να αγοράσω σαν αρχάριος; (Δεν με νοιάζει αν θα είναι μεταχειρισμένα)

 

Στη φάση που είσαι ένα practice set, π.χ. https://www.thomann.de/gr/stagg_tds8r_uebungs_set.htm?ref=search_rslt_practice+drums_110585_36. Δεν θα μπορείς να μελετάς νύχτα γιατί ακόμα κι αυτό ακούγεται - ειδικά η κάσα - αλλά σε φυσιολογικές ώρες θα είσαι ΟΚ.

 

 

-Είμαι φοιτητής, υπάρχει περίπτωση να ξοδέψω μέχρι 200 ευρώ που έχω μαζέψει;

 

Δύσκολα.

 

 

-Διάβασα πως μπορείς να είσαι αυτοδίδακτος, αλλά ένας δάσκαλος στο πλάι σου πάντα θα ήταν καλύτερα, ισχύει;

 

- Απόλυτα. Ειδικά αν μπορείς να γραφτείς σε ωδείο θα έχεις και το επιπλέον αβαντάζ ότι θα μπορείς να μελετάς στα τύμπανα που θα έχουν εκεί, σε συνδυασμό με τη μελέτη που θα κάνεις στο σπίτι με το practice set.

 

 

-Κάνουν πολύ φασαρία; Μένει ένα ζευγάρι παππούδων από πάνω, αλλά αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας δεν με νοιάζει γιατί και αυτοί έχει τύχει να με ξυπνάνε με τρυπάνια και σκούπες)

Ναι. Πιο πολύ από ό,τι φαντάζεσαι.

Δεν είναι για πολυκατοικία.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και που μπηκατε σε κόπο να απαντησετε αλλά και που απαντησατε με σε μια μέρα ^_^ Πάντως και τα τύμπανα όσο θόρυβο και να κανουν είναι μονο το ζευγαρι των παππούδων απο πανω είναι διοροφη μονοκατοικία (συγγνώμη που δεν το διευκρινησα) και μένω στο κάτω διαμέρισμα εγώ στο πανω εκείνοι. Απλα πίστευα πως αν πάρω τύμπανα που είναι σίγουρα πιο ρεαλιστικός ο ήχος απο τα ηλεκτρικά θα με βοηθούσε καλυτερα.

Είχα δει αυτά : Arco.gr - Σετ Τυμπάνων - GRANITE Ντράμς Rock Black

Απλα δεν ξέρω κατα ποσο αξίζουν :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και αρχισα ντραμς πριν ενα χρονο να σου πω μερικα βασικά:

 

1. Τα ακουστικα ντραμς ακουγονται πολυ. Εγω που δεν εχω προβλημα με γειτονες πραγματικα δεν μπορουσα να παιξω στο χωρο πανω απο 5 λεπτα. Τι χαλουσε το αποτελεσμα; περα απτη μεγαλη ενταση οτι τα ειχα στο σαλονι και η ακουστικη του χωρου ηταν χαλια. Οποτε περα απο την ενταση θα πρεπει να σκεφτεις και πως θα ακουγονται σε εναν μη ηχοδιαμορφωμενο χωρο.

 

2. Για αρχη, για κανα χρονο δηλαδη μεχρι να μαθεις τα βασικα, τα ηλεκτρονικα ειναι οκ. ναι δεν εχουν την αισθηση των ακουστικων αλλα ειναι οκ για να μαθεις. Μετα απο κανα χρονο παιρνεις και ακουστικο σετ.

 

3. Τα φτηνα ακουστικα σετ δεν ακουγονται ωραια, ειδικα στα πιατινια. Ακομα και υποθεσουμε οτι βρισκεις ενα πληρες σετ με 200 ευρω σου εγγυομαι οτι τα πιατινια θα ακουγονται χαλια. Ουτε κατσαρολες δεν τα λες, θα ακουγονται ακομα πιο χαλια!

 

4. Υπαρχουν λυσεις να πας σε ακουστικο σετ και να βαλεις σιτες αντι για δερματα και λαστιχα στα πιατινια. Φανταζει ικανοποιητικη λυση στη περιπτωση σου αλλα ξεφευγει στο budget.

 

5. Τα https://www.thomann.de/gr/stagg_tds8r_uebungs_set.htm?ref=search_rslt_practice+drums_110585_36 που σου προτειναν ειναι οκ, αλλα δεν εχεις ηχο, για αρχη ακομα και τα ηλεκτρονικα μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν pads (απλα κλεινεις το volume). Τα pad εχουν το καλο οτι επειδη ειναι πολυ στακατα μπορεις να καταλαβεις ρυθμικα λαθη και φλαμαρισματα τα οποια δεν τα καταλαβαινεις με ακουστικο σετ/ηλεκτρονικα ντραμς (με ηχο)

 

6. Σιγουρα ξεκινα με δασκαλο. ή ωδειο

 

7. Οσο για το ζευγαρι που μενει απο πανω καλο ειναι να τους κανεις μια κουβεντα πρωτα γιατι

- αφενος δεν θελεις εχθρες (δεν ξερεις ποτέ αν θα τους χρειαστεις)

- μπορει να χαρουν και να σου δωσουν το οκ να παιζεις και αλλες ωρες εκτος των ωρων κοινης ησυχιας

- το οτι εχουμε ωρες μη κοινης ησυχιας δεν σημαινει οτι εκεινες τις ωρες μπορουμε να κανουμε οση φασαρια θελουμε, υπάρχει ενα upper οριο στον θορυβο στις αστικες περιοχες.

 

Σημ:

Ειμαι κιθαριστας οποτε μου ηταν πιο ευκολο να μαθω ντραμς λογω μουσικων γνωσεων

Ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την ηχοληψια με τις παραγωγες της μπαντας μου, εχω στησει 2 προβαδικα, εχω παει στα περισσοτερα που υπαρχουν στην αττικη και εχω ακουσει πολλα σαπια, φτηνα, ακουστικα σετ  ντραμς

Οι συμβουλες που δινω για τα ντραμς ειναι για τον πρωτο χρονο αυτο το λεω για να μην αρχισουν οι αφορισμοι περι αισθησης των ηλεκτρονικων ντραμς απτους φιλτατους ντραμμερ του φορουμ!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία πόσοι μένουν από πάνω. Και έναν να ενοχλείς είναι αρκετό. Κάνουν πολύ φασαρία τα ρημάδια, trust me.

 

Αν πάντως θεωρείς ότι μπορείς να τα βρεις με τους γείτονες (το βλέπω χλωμό), το σετ που λίνκαρες είναι μια χαρά για αρχή. Όμως, θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και ένα practice (πλήρες set ή μονό pad) γιατί αν μελετάς συνέχεια σε κανονικό σετ δεν θα κουφαθούν μόνο οι γύρω σου αλλά κι εσύ. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ και παλι παιδιά, εε μάλλον θα πάρω ηλεκτρονικά για να μπορω να κάνω εξάσκησή οποτε θέλω μέχρι να μάθω τα βασικά και να εξοικιωθω και πιο μετα θα πάρω ακουστικά ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κάποτε drums ήθελα να ξεκινήσω. Βέβαια κατέληξα στο μπάσο κι εδώ που τα λέμε μπορεί κι εσύ να το γυρίσεις..οπότε μη βιαστείς.

Εννοείται πως αν δεν έχεις χώρο καθαρά δικό σου και σωστά διαμορφωμένο, μη μπεις καν στον κόπο να αγοράσεις. Με τα ηλεκτρονικά επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα γιατί μου έχει τύχη να μου κάνουν παρατήρηση γι' αυτόν τον ανεπαίσθητο θόρυβο που ακούγεται όταν τα χτυπάς  (είχε βέβαια θέμα ηχομόνωσης η παλιά πολυκατοικία που έμενα). Μια οικονομική λύση που θα σου πρότεινα είναι να ψάξεις και να βρεις αγγελίες όπου ζητούνται 2-3 μπάντες ή μεμονωμένα άτομα για μοιρασιά ενοικίου ενός χώρου. Μπορείς άρα, να βρείς και κάποιον να σου δείξει τύμπανα στο δικό του σετ (να μην αγοράσεις δικό σου επομένως) και φυσικά να μη σκέφτεσαι ότι κάποιος ψυχάκιας θα σου στείλει την αστυνομία.

:angel: :angel:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου