Προς το περιεχόμενο

Πιατίνια Set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θα πάρω για πρώτη φορά ακουστικά τύμπανα. Έχω καταλήξει στα Force 2007. Το σκέφτομαι όμως για τα πιατίνια. Βασικά δεν θέλω να πάρω κάτι φθηνιάρικο αλλά κάτι που να αξίζει όσα λεφτά διαθέσω. Φυσικά δεν είμαι επαγγελματίας οπότε δεν χρειάζομαι να πάρω και τα κορυφαία.

 

Σκεφτόμουν για παράδειγμα αυτα:

 

http://www.thomann.de/gr/paiste_set_3_pst5_14hh_16c20r_02.htm

 

Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτά; Προτείνετε τίποτα άλλο; Ευχαριστώ παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/BOS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6SfaObm0000000000000000t0_bEGH3?CatalogVideo=&ProductUUID=YHjVqHzm6_UAAAEXajdgyFij&CatalogCategoryID=SJbVqHzlW8AAAAEVLRpWf70R&JumpTo=OfferList

 

στη θεση σου θα επαιρνα το παραπανω σετ. το ειχα αγορασει πριν καποιους μηνες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! αψοογη σχεση ποιοτητας/τιμης/ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PST 5 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (και μου αρέσει και ο ήχος τους). Στα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Όσο για τα Instanbul που παρέθεσε ο φίλος, επειδή εκεί οι γνώμες διχάζονται θα σου έλεγα να τα ακούσεις/δεις απο κοντά.

Ένας άλλος παράγοντας που μπορεί να θέλεις να λάβεις υπόψην σου είναι η αντοχή, δηλαδή το πόσο γρήγορα θα "σπάσουν". Για τα Paiste ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι "αντέχουν". Για τα Instanbul (και γενικά τα χειροποίητα) έχω ακούσει πως σπάνε εύκολα.

Δεν είμαι δα και εγώ πολύ έμπειρος, απλώς παραθέτω κάποιες γνώμες.

 

Edit: Δες και τα Sabian B8 / B8 Pro. Πολύ όμορφα πιατίνια για αυτές τις τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα paiste τα έχω εγώ (εκτός του hihat που έπεσε στη θάλασσα  :'() και ο κολλητός μου. Καλά πιατίνια ειδικά για την τιμή τους, με ωραίο ήχο, στα προτείνω ;)

 

Sabian B8 Pro έχει ένας φίλος μας και ο ήχος τους μου ακούγεται πιο οξύς, ενώ τα paiste σαν να έχουν πιο ουδέτερο ήχο. Βέβαια αυτό εξαρτάται από το αυτί σου

 

Ο Νάκας έχει τα B8 pro στα 350 περίπου με δώρο άλλο ένα 18ρι crash και ένα 10ρι splash. Δοκιμασε τα δεν χάνεις τίποτα.

 

Έχω ακούσει καλά λόγια και γι αυτά εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/zildjian_zbtplusset.htm

 

Ελπίζω να βοήθησα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από φτηνά zildjian! 100% καλύτερα τα B8 και ΧS20 από Sabian αλλά στη θέση σου θα έβλεπα Meinl και Ιstanbul(δεν σπάνε  εύκολα εσύ τα σπάς ή τα διαλέγεις για λάθος χρήση ;D)που έχουν τον καλύτερο λόγο απόδοση προς τιμή. Τα PST5 τα είχα, το ride ήταν πάρα πολύ καλό, το hihat επίσης απλά για crash δοκίμασε medium και όχι rock. Πριν πάρεις δοκίμασε για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων

 

Θα πρότεινα αυτά

http://www.thomann.de/gr/meinl_classics_22_ride_beckensatz.htm

http://www.thomann.de/gr/sabian_xs20_performance_beckenset.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα και τα δυό set που παραθέτει ο chembeast είναι πολύ καλά (για την ακρίβεια με βάλαν σε σκέψεις..., το Classic Crash της Meinl το έχω ακούσει κιόλας απο κοντά και είναι πολύ ωραίο), αλλά αν παίζεις σε μικρό χώρο ξανασκέψου το πριν πάρεις ενα ride άνω των 20" (που και πάλι πολλές είναι) όπως αυτό στο Meinl σετ. Λόγω έντασης φυσικά, εκτός και αν προτιμάς να παίζεις με ταινία στα πιατίνια.

 

Edit: Α και συμφώνω με το "μακριά απο φθηνά Zildjian", αν και μου άρεσε το 16" ZBT Crash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Sabian Β8. Απο paiste απέφυγε τα pst3 [τυχαίνει να έχω ένα crash κ δν μου αρέσει καθόλου] τα pst5 είναι αρκετά καλύτερα χωρίς να έχουν μεγάλη διαφορά τιμής. Επίσης απο τα instanbul Samatya έτυχε κ έπαιξα με ένα ride σε ένα studio κ είχα την αίσθηση πως δέν ακουγόταν καθόλου [βεβαια μπορεί να ήταν κ η ακουστική του χώρου] καλό θα ήταν να τα δοκιμάσεις παρ όλα αυτά. Για τα meinl ακούω καλά λογια γενικώς αλλά δν έτυχε να παίξω με κάποια απο τις πιο οικονομικές σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Με ψήνετε για τα Sabian B8 και την προσφορά του Νάκα.  Φίλε dalla_vale πάντως δεν έχουν 350. Από το ηλεκτρονικό κατάστημα τα έχει 409,50. Τα PST5 στο thoman ειναι 329. Δεν ξέρω είμαι σε δίλλημα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, τα b8 μου ακουγονται πιο "ουδετερα" απο οσο πρεπει...χωρις προσωπικοτητα σαν πιατα. Αλλα σαν πιατα ειναι σχετικα ανθεκτικα και "σταθερα". Προτιμω τα απλα απο τα pro παντως.

Φθηνα zildjian με τιποτα.

Meinl Classics σταθερη αξια. Ανθεκτικα, πολυ καλη ποιοτητα, ειδικα για τα λεφτα τους κ αρκετα "δυνατα"

PST3 με τιποτα. PST5 δεν ειναι ασχημα. Απο τα b8 τα προτιμω σιγουρα, λογω ηχου. Ισχυει και εδω πανω κατω οτι σαν σειρα εχει "σταθερη" παραγωγη.

Istanbul ειπα και παραπανω. Το ride μιας κ αναφερθηκε, σε οσα live και προβες το εχω χρησιμοποιησει ισα-ισα μπορω να πω πως μου φανηκε πολυ δυνατο για τα γουστα μου(ειδικα σε συγκριση με τα αλλα μου 2 ride-Boshporus Antique και Paiste 602 18" flat :P). Για high-volume καταστασεις παντως ειναι αυτο που χρησιμοποιω. Μαλιστα μια περιοδο το προτιμουσα αντι του Meinl Soundcaster που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dalla_vale πάντως δεν έχουν 350. Από το ηλεκτρονικό κατάστημα τα έχει 409,50.

 

Ίσως εμένα πρίν 2 μήνες μου τα έδινε 350 επειδή είχε 10% έκπτωση  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου