Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση SATA


Betty The Raccoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Janick:

Αφου εγκαταστήσεις τα WinXP βάλε αμέσως το SP2 και μετά θα δείς αν βλέπει τον δίσκο. Είναι πολύ πιθανόν ο controller που έχει το M/B να χρειάζετεται τους drivers, αλλα αυτό συνήθως είναι απαραίτητο όταν θέλεις να στήσεις RAID configuration, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.

Πάντως δεν πρέπει να μείνουν τα XP χωρίς SP γιατί θα έχεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάζεις τον δίσκο με το raid καλώδιο, στην raid υποδοχή...

 

Ο υπολογιστής ξεκινά, και βάζεις windows,

 

Πατάς F6 στην αρχή που λέει για scsi η ΣΑΤΑ συσκευές,

 

Βάζεις την δισκέτα οδηγών της Motherboard για της SATA συσκευές ανάλογα το raid που χρησιμοποιείς,

 

διαλέγεις τι strip θέλεις, (δηλαδή αν χρησιμοποιείς 2 SATA σε raid, βάζεις πως θέλεις να εμφανίζονται οι raid)

 

και κάνεις εγκατάσταση windows...

 

Αν έχεις ήδη ενα IDE σκληρό, και θέλεις να προσθέσεις ενα SATA, πράγμα το οποίο δεν έχει νόημα αφού είναι καλύτερα να βάλεις windows στον SATA.. τότε δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.. αλλά ξέρω οτι ο SATA στο motheroboard, δηλώνεται με δισκέτα οδηγών....

 

Ελπίζω να μην είμαι τελείως λάθος μιας και τους δικούς μου raid τους σέταρε φίλος και δεν είμαι 100% σίγουρος για την μεθοδολογία που ακολουθήθηκε...

 

 

 

και

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου