Προς το περιεχόμενο

Πως αλλάζω λάμπες???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδη είμαι τελείως άσχετος με τα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικα και επειδη δεν υπάρχει και κάποιος οδηγός των βασικών κανόνων-υποδήξεων τυπου sf's guitar setup , και για να μην γίνω ψητός...

 

Τι πρεπει να προσέξω για αλλαγή λαμπών στο ενισχυτή.

Ο ενισχιτης ειναι ο epiphone valve head.Μου ήρθαν οι : JJ EL84 και αντι για 12ΑΧ7 θα βάλω 12ΑΤ7.

Τι κανονες ασφαλείας ακολουθώ???

Χρειαζετε να πάρω καποια εργαλλεία ???

Πιανω τις λάμπες με γυμνα χέρια οι δεν κανει???

κλπ αρχαριο-χαζες αποριες.

 

Εχω διαβάσει απο διαφορα sites οδηγίες αλλα επειδη έχουν και ορολογία μέσα και δεν ξέρω ανα κατανοω πληρως τις έννοιες ..και επειδη επισης εχω διαβάσει οτι έχει πολυ ψηλές τάσεις που σκοτωνουν μεσα στο ενισχυτη κλπ, οτι οδηγίες μπορειτε να μου δώσετε ευπροσδεκτές.

 

Αν πάει καλά το ποστ μπορει να γινει και sticky και για αλλους σαν και μενα ...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον συγκεκριμενο ενισχυτη η αλλαγη ειναι πανευκολη μια και δεν χρειαζεται να τον μπαϊσαρεις.

 

1.αποσυνδεεις τον ενισχυτη απο το ρευμα και μετα απο τη καμπινα

 

2.αφαιρεις την πλατη του ενισχυτη για να εχεις προσβαση στις λυχνιες.

 

3.τον ΓΥΡΝΑΣ ΑΝΑΠΟΔΑ δηλ.με το χερουλι προς το πατωμα για να βλεπεις τι κανεις

 

4.τραβας προσεκτικα την μικρη λυχνια (12ΑΧ7) και τοποθετεις την 12AT7 στη βαση της λυχνιας θα δεις τις αντιστοιχες τρυπες που θα μπουν τα ποδαρακια τους,θα δεις οτι ενω ολες οι τρυπες ειναι διπλα διπλα σε καποιο σημειο υπαρχει ενα μεγαλο ανοιγμα μεταξυ των τρυπων το οποιο ειναι "καρμπον" με το αντιστοιχο ανοιγμα των ποδιων της λυχνιας.

 

5.βγαζεις το προστατευτικο ελατηριο απο την τελικη (12EL84) και το ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ μια και η JJ ειναι πιο "κοντη" απο την στοκ λυχνια.Βγαζεις παλι προσεκτικα τη λυχνια και στη θεση της βαζεις την JJ κατα τον τροπο που περιγραφεται στο 4.

 

6.Ξαναβιδωνεις (αν θες) την πλατη),συνδεεις την καμπινα με τον ενισχυτη και μετα βαζεις τον ενισχυτη στη πριζα.

 

7.ΕΤΟΙΜΟΣ!

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι!  Η Δομή εισαι ρε $#@&$@# ?  ;D ;D ;D  Μένω άφωνος!!! 

 

ευχαριστούμε που τις μοιράζεις έτσι ανοιχτά!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SF πρέπει κανονικά να πάρει βραβείο γλαφυρότατης περιγραφής και παραστατικότατης διήγησης, καθώς και για την μελιστάλαχτη γλώσσα που χρησιμοποιεί... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με την ευκαιρια αυτη επειδη κι εμενα οι γνωσεις μου σχετικα με το θεμα του τοπικ ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες , μπορειτε να μου πειτε αν κανω ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια διαδικασια στον mark iii , τι θα ακουσω?

 

εννοω δλδ , να αλλαξω τις τεσσερις "τελικες" 6l6 με καινουριες jj ,ΧΩΡΙΣ biasing??(που δεν ξερω και τι ειναι .....)?? ?? ??

 

(η θα παθει ζημια , οποτε να τον φορτωσω στο αμαξι και βουρ για αθηνα τον ιουλιο??)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βγω και εγω λιγο off-topic μιας κ βρηκα ανοιχτο thread και μπηκα  ;D

θελω να παραγγειλω μερικες JJ (και προενισχυτριες και τελικες)

απο που με συμφερει (αν εχετε να προτινετε κανενα μαγαζι στειλτε π.μ για να μην θεωρηθει και διαφημιση)

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφει auto-biasing, ή κάτι τέτοιο;

 

οχι...δεν βλεπω κατι...

 

Μάλλον δεν είναι και τόσο εύκολο να τις αλλάξεις μόνος σου τότε...

 

Σουπερφάαααανκ! πού είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω δλδ , να αλλαξω τις τεσσερις "τελικες" 6l6 με καινουριες jj ,ΧΩΡΙΣ biasing??(που δεν ξερω και τι ειναι .....)?? ?? ??

 

δεν χρειαζεται biasing o boogie oποτε παρε 4 matched λυχνιες και θα εισαι οκ ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου