Προς το περιεχόμενο

Les Paul project- Προβλήματα με λουστράρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού Noiz-άδες!

Από το καλοκαίρι... παιδεύομαι με ένα set-neck LP kit που αγόρασα από τον "Θωμά". Με τα πολλά, την έβαψα με υδατοδιαλυτές ανιλίνες σε cherry sunburst. Αφού διάβασα ότι μπόρεσα να βρω εδώ στα φόρουμ αλλά και σε ξένα site σχετικά me λούστρα, και μετά από κανά-δυο αποτυχημένες απόπειρες, όπου τράβαγα τα λιγοστά ;D μαλλιά μου, κατέληξα να τη λουστράρω με σπρέι διαφανές ακρυλικό 1 συστατικού (αυτό δυστυχώς είχα εύκολα προσβάσιμο). Έχουν περάσει καμιά δεκαριά μέρες. Δεν άντεχα να περιμένω άλλο και της τα "φόρεσα" ;D -κοινώς έβαλα μαγνήτες, hardware κτλ -όλα κομπλέ. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολύ ΟΚ. Ωστόσο, φοβάμαι να την ακουμπήσω οπουδήποτε! Το υλικό όπως φάνηκε στα σημεία που ψιλο-έτριψα για να μπουν τα κλειδιά, βίδες κλπ τρίβεται εύκολα. Θέλω να ρωτήσω: Χρειάζεται να περιμένω κανένα μήνα τουλάχιστον να σκληρύνει κι άλλο ή καλύτερα να το ξεχάσω? Με περιμένει πάλι γυαλόχαρτο και ξαναλουστράρισμα? Με τι? Ότι πιστεύετε μπορώ να βρω σε σπρέι γιατί από εξοπλισμό έχω ΜΟΝΟ τα χεράκια μου...

Επιφυλάσσομαι για καμιά φωτό, αν ενδιαφέρεστε! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φώτο οπωσδήποτε. Θέλω να δω πως βγήκε το sunburst. Τώρα για το ακρυλικό, το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι μαλακό από τη μάνα του, νομίζω πως έκανες λάθος επιλογή. Σε αυτά όμως, όπως και στο λεμονάτο, είναι μανούλα ο Μαραθών... Μαραθέεεεε.....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Παρόν...

Πάρε το 2Κ, ρίξτο, άστο καμμιά ημέρα και είσαι κύριος. Εάν δε βάλεις και κρέμες και την γυαλίσεις μετά, θα είσαι ακόμα πιο κύριος.

Τώρα βέβαια, δεν ξέρω τι είναι το

και μετά από κανά-δυο αποτυχημένες απόπειρες, όπου τράβαγα τα λιγοστά ;D μαλλιά μου, κατέληξα να τη λουστράρω με σπρέι διαφανές ακρυλικό 1 συστατικού (αυτό δυστυχώς είχα εύκολα προσβάσιμο).

υλικό που την έχεις περάσει, γιατί όλα παίζουν ρόλο και είναι χημεία. Δηλ υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο σπρέι διαφανές ακρυλικό 1 συστατικού, να μην αντέχει το Sonax που είναι πολυουρεθάνη 2 συστατικών (ότι δηλαδή έχουν και οι κανονικές κιθάρες)...

Τι να σου πώ...ξανατρίψτην?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακρυλικό απ'όσο ξέρω δεν πάει κάτω από πολυουρεθάνη...

Στο ξανατρίψιμο θα έριχνα κι εγώ τη ψήφο μου. Αλλιώς μπορεί να έχεις κανα crazing.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην εβαλες κανενα σπρευ απο αυτα που ειναι για προστασια πινακων με ακρυλικα λαδια κτλ. αυτα δεν ειναι λουστρα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην εβαλες κανενα σπρευ απο αυτα που ειναι για προστασια πινακων

...και δεν θα στεγνώσουν ποτέ :'( :'(...άσε το έχω πάθει και εγώ στις πρώτες δοκιμές μου για λούστρα. Είχα βάλει λίγο καταλύτη και το χρώμα ήταν σαν πλαστελίνη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και δεν θα στεγνώσουν ποτέ :'( :'(...άσε το έχω πάθει και εγώ στις πρώτες δοκιμές μου για λούστρα. Είχα βάλει λίγο καταλύτη και το χρώμα ήταν σαν πλαστελίνη...

το ιδιο εχω παθει με μεταλλικο σπρευ (μπογια) και βερνικι νεφτοδυαλυτο! την ειχα ψιλιαστει αλλα θπολογιζα οτι αμα στεγνωνε η μπογια δεν θα ειχε προβλημα :P

το αποτελεσμα ηταν κατι σαν πατημενη τσιχλα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν θες να κανείς σωστή δουλειά ξανατριψε την κιθάρα να φύγει το λουστρο τελείως, μετά πάρε ένα λουστρο δυο συστατικών ρίξε μια στρωση τριψε το με ένα γυαλοχαρτο 240 και μετά πέρασε το τρία χέρια ξανά το ένα πίσω από το άλλο να μην προλάβει να στεγνώσει το προηγούμενο χέρι. Με ένα πιστόλι θα κανείς σωστή δουλειά αν δεν έχεις τότε με πολύ προσοχή κ το σπρέι τουλάχιστον 30 πόντους απόσταση για να μην σουρωσει. Για ότι άλλη απορία έχεις στείλε μου πμ να σου εξηγήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μην στεναχωριέσαι. Ολοι μας, τη πρώτη κιθάρα που προσπαθήσαμε να φτιάξουμε μόνοι μας, τη χαλάσαμε και τη τρίψαμε-βάψαμε πάνω από 2 φορές... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωχ..... Κάτι μου'λεγε ότι τα μαντάτα θα'ναι άσχημα! :-\

Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας ρε παίδες για την αναταπόκριση. Για να σας λύσω την απορία αυτό που έριξα είναι μάρκας MOTIP (δεν κάνω διαφήμιση...) και γράφει "ακρυλικό διαυγές βερνικόχρωμα για επιφάνειες ξύλου, μετάλλου, αλουμινίου κλπ.". Δε μου κάνει να είναι αυτό που ανέφερε ο mariopol για τους πίνακες ζωγραφικής.

Σε ένα άλλο topic είχα βρει ότι κάποιες fender τις περνάνε με τέτοιο (ακρυλικό) αλλά 2 συστατικών-ίδιο υλικό που χρησιμοποιούν και για βαφές αυτοκινήτου. Νομίζω το ανέφερε ένα παληκάρι επ'ονόματι yann (είμαι και νεούδι και δε σας ξέρω)!

Δυστυχώς ήδη την έχω μαστρο-χαλάσει 2 φορές. Πιθανότατα θα το ξαναζήσω το σκηνικό, όταν θα'χω κουράγιο και χρόνο. Αυτό που λένε "Στη Βιλαρίμπα ακόμα τρίβουν..." ;D

Μάλλον θα το παλέψω με το sonax 2K του marathon και θα προσπαθήσω αυτή τη φορά να μην βρω πάτο σε κάποιο σημείο, γιατί είναι μανίκι να ξανακάνω το sunburst... Ελπίζω μόνο τα υπολείμματα του ακρυλικού να μην κάνουν καμιά περιέργη αλχημεία με την πολυουρεθάνη. Προς το παρόν θα τη χαρώ ως έχει! Και γι' αυτούς που το ζητήσαν, ιδού μερικές φωτό!

IMG_2078.thumb.JPG.5ae1e472738a27e38bf384b188b12fb6.JPG

IMG_2079.thumb.JPG.22a6dbf9ee6ac7c88105da88fea56681.JPG

IMG_2081.thumb.JPG.e7ba2e59a8ca74d4e474b4092568e892.JPG

IMG_2084.thumb.JPG.bdd3df12c891fa4ff860b3b9fd3438c9.JPG

IMG_2086.thumb.JPG.25f285b7a4f30ca4f7a61395c2634c71.JPG

IMG_2087.thumb.JPG.1d5db19d003da6f6bb959a713c8786cb.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου