Προς το περιεχόμενο

Les Paul project- Προβλήματα με λουστράρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι μας, τη πρώτη κιθάρα που προσπαθήσαμε να φτιάξουμε μόνοι μας, τη χαλάσαμε και τη τρίψαμε-βάψαμε πάνω από 2 φορές... ;D ;D

 

Πφ, ερασιτεχνες ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω δν ξερω απο λουστρα κ τετοια για να σ πω, αλλα θα σ πω οτι η κι8αρα βγηκε παρα πολυ ωραια! Μπραβο, παρα πολυ καλο το project, το κιτ ηταν Harley Benton?Ποσο σ κοστισε συνολικα, κ τι μαγνητες εχεις βαλει?

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά mixlad!

Όχι, το κιτ δεν ήταν το Harley Benton. Αυτό που λες είναι bolt-on, με βιδωτό μπράτσο. Ειναι λίγο πιο φτωχικό γενικά..., αλλά μάλλον πιο εύκολο για αρχάριο. Βλέπεις κι εγώ ο νέοπας είπα να βουτ'ηξω με τη μία στα βαθειά. Αυτό που πήρα εγώ θα το βρεις σαν "Tenayo LP". Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα στο στοκ του Thomann.de. Τώρα, πόσο πήγε το μαλλί.... Είχα μπόλικες αναποδιές, που μου ανέβασαν το κασέ!  :'(

Αν όλα κυλίσουν ρολόϊ, τα ποσά κυμαίνονται ως εξής: Κιτ από "θωμά":220 Ε, Βαφές ανιλίνης (κόκκινο+περτικαλί): ~25Ε, Ξυλόκολλα-Σήλερ-διαλύτες-γυαλόχαρτα:~10-15Ε. Υπολόγισε βέβαια ότι θα χρειαστείς και κάποια υποτυπώδη εργαλεία, εκτός αν τα'χεις. Εγώ πήρα: Σέγα χειρός με λάμες, σπαρπέλα, σφιγκτήρες και δυστυχώς πολύ αργότερα (γιατί μέχρι τότε παιδεύτηκα αρκετά) ένα πολυεργαλείο τύπου Dremel με διάφορες μύτες. Υπάρχουν διάφορα σε νορμάλ τιμές. Το ορίτζιναλ ξεφεύγει...

Τώρα για μαγνήτες κλπ, όντως όλα τα ηλεκτρικά είναι μάλλον για πέταμα. Καινούριους μαγνήτες, ποτενσιόμετρα, κλειδιά καθώς και ένα on board distortion που έβαλα τα πήρα από Αμερική www.guitarfetish.com, www.guitarpartsonline.com. Κόστος ~60Ε με μεταφορικά (και δεν τα πήρα όλα με μία παραγγελία).Ευχαριστημένος αρκετά. Ψαξ'το και παραπέρα, υπάρχουν πολλά μαγαζιά.

Ελπίζω να σε κάλυψα, ότι άλλο χρειστείς...

 

Όσο για το logo τι να πω... Η ματαιοδοξία της μαϊμούς! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πληροφοριακα ρωτησα, ετσι για να υπαρχει κ αυτο στο θεμα :P Αν κινηθω σε κατασκευη θα γινει αρκετα αργοτερα, κ οχι κατι τετοιο σαv αυτο που εφτιαξες εσυ, το βλεπω αρκετα δυσκολο...Καμια Στρατ, τελε με βλεπω εμενα, ετσι για τη χαρα της δημιουργιας:P

Παντως ενταξει την εφτιαξες, την ειδαμε, πολυ ωραια...ριξε κ ενα κλιπ να την ακουσομε κιολας :P

Υ.Γ:Ριξε κ ενα Bigsby πανω κ θα εισαι αρχοντας! :P

 

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ τι έπρεπε να γράψει, Fender?

αμα εγραφε Fender θα εκανε περισσοτερη αισθηση! ;D

 

ωραια ειναι φιλε μου! πειραματισου και με τα λουστρα να μην πηγαινει τζαμπα ο κοπος σου! και εγω το ιδιο εκανα και το ιδιο συνεχιζω να κανω!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη Αμπελο... Πολύ ωραίο dye. Μπράβο για τη δουλειά. Δεν με τρέλλανε το Gibson αλλά οκ. Περί ορέξεως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία επιλογή χρώματος και πετυχημένο αποτέλεσμα, του αξίζει ένα λούστρο της

προκοπής. Εύγε ;)

 

Squier έπρεπε να γράψεις στο headstock :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία επιλογή χρώματος και πετυχημένο αποτέλεσμα, του αξίζει ένα λούστρο της

προκοπής. Εύγε ;)

 

Squier έπρεπε να γράψεις στο headstock :D

ειχα δει καποτε μια gibon! πρεπει να ειναι της ιδιας εταιρια που βγαζει μπλουζακια abibas k και ΜΙΚΕ ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου