Προς το περιεχόμενο

2 ερωτήσεις περι τροφοδοσίας ρευματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω όλους :-)

Νέος στο φόρουμ και πρώτο μου ποστ με απορίες ....

 

Τα τελευταία χρόνια και έχοντας κάνει οικογένεια (δύο παιδιά με όλες τις παρελκόμενες υποχρεώσεις τους :-)) και αφηνοντας στην άκρη την κιθάρα για μέγάλο διάστημα. Ξανάπιασα πέρυσι δειλά δειλά την κιθάρα πάλι στα χερια μου (οεο!!!). Ηρθε λοιπόν στην κατοχή μου (ευχαριστώ Αι Βασίλη  ;D ) μια Squier strat affinity HSS (κάτι τέτοιο http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0310700525 ), ξέθαψα και έναν μαρσαλάκο 15άρι που είχα, μαζί με ένα πολυεφφέ της digitech http://www.digitech.com/products/Multi-Effects/RP90.php. Τον τελευταίο καιρό λοιπόν (και επειδή δεν θεωρώ σπουδαίο για τα αυτιά μου αυτό τον συνδυασμό) είπα να αναβαθμίσω γενικότερα την κατάσταση (κακούργα εποχή, δεν περισσεύει φράγκο....). Είπα να βάλω μόνος μου το χεράκι μου, και σιγά σιγά να μεταμορφώσω την κιθάρα (όσο πάει βέβαια). Αλλαξα λοιπόν καλωδιώσεις-μαγνήτες με ένα σετάκι της EMG, κλειδιά της Gotoh, και μπήκα και σε διαδικασία ξυσίματος-ξαναβαψίματος της κιθάρας (!!!! άσχετο... :-) ). Είπα να εμπλουτίσω σιγά σιγά και τα πεταλακια μου....

 

Απορία Α: Χτες λοιπόν έφερα σπίτι το FDR-1 της BOSS (η μουσική μου είναι απο Blues μέχρι Rock το πολύ :-) ). Βράδυ λοιπόν και μη έχοντας σπίτι 9V μπαταρία (όλα τα παιχνίδια των παιδιών έψαξα  ::) ) είπα να το δοκιμάσω με τον μετασχηματιστή της Digitech (9V γράφει απο πίσω και η υποδοχή....). Ελα όμως που ο μετασχηματιστής επάνω του (της εταιρείας είναι - μαμα) γράφει 9,6V !!!!!! Τέλος πάντω τον κάρφωσα στο πεταλάκι και όλα «οκ», δούλεψε μια χαρά.... Ξέρεις κανείς να μου πεί αν παίζει κανα ρόλο αυτή η διαφορά των βόλτ? ή θα κάψω τίποτα στην πορεία? και γενικότερα (επειδή δεν το πολυκατέχω - πάντα έπαιζα «καθαρός» λόγω είδους μουσικής) αμα καταλήξω με 5-6 πεταλάκια τώρα που το ψάχνω, θα πρεπει να αγοράσω και 5-6 τροφοδοτικά και κανα 2 πολύμπριζα ? ή παίζει και καμμιά πιο απλή και εύκολη λύση? (μπαταρία απο Scania?  ;D  ;D )

 

Απορία Β: Οι νέοι μου μαγνήτες συνοδεύονται απο μπαταριούλα 9V (σύνηθες). Την οποία τώρα την έχω χώσει κάτω απο τα ποτενσιόμετρα του pickguard. Η κιθάρα μου είχε επάνω τρέμολο και γεφυρα 6 βιδών. Το τρέμολο το πέταξα την πρώτη μέρα κιόλας (δεν το γουστάρω ούτε σαν είκονα πάνω σε μια κιθάρα ούτε σαν ήχο, συγχωρέστε με, αποψή μου είναι). Υπάρχει λοιπόν τρόπος να καταργήσω τα ελατήρια πίσω με την υπάρχουσα γέφυρα, έτσι ώστε όταν τελειώνει η μπαταρία να μην ανοίγω κάθε φορά όλο το pickguard (βγάλε και χορδές....) αλλα να μόνο την πίσω πλευρά και να ξεμπερδεύω σε 2 λεπτά? (χωρίς να αλλαξω γέφυρα πάντα, αλλιώς αν έχει κάποιος να μου προτείνει καμμιά φτηνή σχετικά...)

 

Υπόσχομαι την επόμενη φορά να είμαι συντομος στα ποστ μου  ;D  ;D

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες Νίκο  ;)

 

Απορία Α: Χτες λοιπόν έφερα σπίτι το FDR-1 της BOSS (η μουσική μου είναι απο Blues μέχρι Rock το πολύ :-) ). Βράδυ λοιπόν και μη έχοντας σπίτι 9V μπαταρία (όλα τα παιχνίδια των παιδιών έψαξα  ::) ) είπα να το δοκιμάσω με τον μετασχηματιστή της Digitech (9V γράφει απο πίσω και η υποδοχή....). Ελα όμως που ο μετασχηματιστής επάνω του (της εταιρείας είναι - μαμα) γράφει 9,6V !!!!!! Τέλος πάντω τον κάρφωσα στο πεταλάκι και όλα «οκ», δούλεψε μια χαρά.... Ξέρεις κανείς να μου πεί αν παίζει κανα ρόλο αυτή η διαφορά των βόλτ? ή θα κάψω τίποτα στην πορεία? και γενικότερα (επειδή δεν το πολυκατέχω - πάντα έπαιζα «καθαρός» λόγω είδους μουσικής) αμα καταλήξω με 5-6 πεταλάκια τώρα που το ψάχνω, θα πρεπει να αγοράσω και 5-6 τροφοδοτικά και κανα 2 πολύμπριζα ? ή παίζει και καμμιά πιο απλή και εύκολη λύση? (μπαταρία απο Scania?  ;D  ;D )

Δεν νομίζω ότι 9,6V θα είναι πρόβλημα. Τσέκαρέ το και με ένα πολύμετρο.

Τα Αμπέρ να είναι παραπάνω.

 

Για πολυτροφοδοτικό, κοίτα εδώ

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

 

Απορία Β: Οι νέοι μου μαγνήτες συνοδεύονται απο μπαταριούλα 9V (σύνηθες). Την οποία τώρα την έχω χώσει κάτω απο τα ποτενσιόμετρα του pickguard. Η κιθάρα μου είχε επάνω τρέμολο και γεφυρα 6 βιδών. Το τρέμολο το πέταξα την πρώτη μέρα κιόλας (δεν το γουστάρω ούτε σαν είκονα πάνω σε μια κιθάρα ούτε σαν ήχο, συγχωρέστε με, αποψή μου είναι). Υπάρχει λοιπόν τρόπος να καταργήσω τα ελατήρια πίσω με την υπάρχουσα γέφυρα, έτσι ώστε όταν τελειώνει η μπαταρία να μην ανοίγω κάθε φορά όλο το pickguard (βγάλε και χορδές....) αλλα να μόνο την πίσω πλευρά και να ξεμπερδεύω σε 2 λεπτά? (χωρίς να αλλαξω γέφυρα πάντα, αλλιώς αν έχει κάποιος να μου προτείνει καμμιά φτηνή σχετικά...)

 

Γιατί, δεν χωράει ανάμεσα στα ελατήρια;

Ασε που η μπαταρία με νορμαλ χρήση θέλει αλλαγή κοντά στον χρόνο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Νικο, και καλως ηρθες στο Noiz.

 

Σχετικα με την πρωτη σου ερωτηση καλο θα ηταν να μην υπερβαινεις τα 9v - δεν ειμαι ειδικος, αλλα καλυτερα γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε  ;D  :P

 

Αλλα... αν καταληξεις με 5-6 πεταλακια κανε μια χαρη στον εαυτο σου και παρε το 1spot.

Ειναι ενα τροφοδοτικο το οποιο (με ενα καλωδιο που εχει 6 ή 8 καταληξεις) τροφοδοτει ταυτοχρονα ολα τα πεταλια σε 9v.

Ειναι παμφθηνο (γυρω στα 20 ευρω)

http://www.dv247.com/guitars/visual-sound-1-spot-9v-power-supply--42548

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση  :)

Το πολυτροφοδοτικό ομολογώ το αγνοούσα !!!! σίγουρα είναι η λύση μου. Ευχαριστώ. Οσο για τα ελατήρια πίσω απο την κιθάρα είναι 3. ίσως αν δοκιμάσω να βγάλω το ένα... (τώρα σκεφτόμουνα αυτή την λύση..). Αλλιώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος? μόνο αλλαγή γέφυρας? και αν «ναι», υπάρχει γέφυρα χωρίς τρέμολο στις ίδιες υποδοχές? (με 6 βίδες).... Επειδή έχω χάσει χρόνια τεύχη  ;D μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με κανα λίνκ με τιμές (καμμιά πρόταση?)

 

Ευχαριστω

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείστε δεδομένο ότι μου είναι άχρηστο το τρέμολο. Τα ελτήρια είναι καθαρά για λόγους αντίστασης στην γέφυρα (αν είναι δόκιμος ο τρόπος που το περιγράφω). Δεν είμαι σε φάση ούτε να σκάψω την κιθάρα. Ο μόνος τρόπος είναι αλλαγή? παίζει καμμιά άλλη πατέντα? υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει τέτοιου είδους πρόβλημα?

 

Ευχαριστω

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος? μόνο αλλαγή γέφυρας? και αν «ναι», υπάρχει γέφυρα χωρίς τρέμολο στις ίδιες υποδοχές? (με 6 βίδες).... Επειδή έχω χάσει χρόνια τεύχη  ;D μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με κανα λίνκ με τιμές (καμμιά πρόταση?)

Aπό 16 ευρώ και όσο αντέχει η τσέπη σου

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=&action=page&group_id=20000017&lang=EN

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις την φωτο που έβαλα (πάνω δεξια) ... ο τύπος έχει σφηνώσει ένα κομμάτι ξύλο πίσω απο το σώμα του τρέμολο . Αυτό απο μόνο του ακυρώνει τα ελατήρια και κρατάει τη γέφυρα ''νταμάρι'' ... λογικά μπορείς και να τα αφαιρέσεις για να εκμεταλλευτείς το χώρο.

είναι λίγο καγκουριά αλλά πρέπει να δουλεύει κι έτσι .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλα όσες γέφυρες βλέπω γενικότερα είναι με λογική στήριξης σε 2 βίδες εμπρός (και αλλες 2 πίσω?). Δηλαδή θα πρεπει σε αυτήν την περίπτωση να ανοίξω νέες τρύπες? ή γενικότερα είναι φάουλ αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο άλλος θα έκανε το μπάσο κεφαλογραβιέρα γιατί του φαινότανε βαρύ, οι δυο τρύπες στην Squier σε φοβίζουν;

 

Τρύπα άφοβα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου