Προς το περιεχόμενο

Shielding... ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Έχω πρόβλημα με τα καλώδια των monitors.

Όταν περνάνε κοντά απο καλώδια ρέυματος έχει θόρυβο που όσο περνάει η ώρα δυναμώνει.

Φυσιολογικό φαντάζομαι είναι αφού πίσω εκεί που έχω τα monitors περνάνε πολλά καλωδια ρεύματος, usb, firewire, ηχείων, μικροφώνων κλπ. Χαμός.

 

Θέλω να τα οργανώσω λίγο, και οι κλασικοί διαδρόμοι καλωδίων δεν βολεύουν αφού με υποχρεώνουν να είναι τα καλώδια σε ευθεία.

 

Ψάχνω κάποιο είδος σωλήνα όμως με καλό shielding απο πηγές ρευμάτος και ισχυρά σήματα.

Υπάρχει κάτι εξειδικευμένο για ήχο; Τα recording studios τι χρησιμοπιούν;

 

Ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάλε monitors και λοιπά ευαίσθητα μηχανήματα σε ξεχωριστή μπρίζα (και σίγουρα όχι στο ίδιο πολύμπριζο).

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια... οι balanced συνδέσεις βοηθάνε σε αυτή την κατεύθυνση.  :)

 

Balanced είναι και σε ξεχωριστή μπρίζα.

 

Τίποτα καλύτερο; Όλα χύμα να τα αφήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι είδους θόρυβος είναι? Πως ακούγεται? Είναι σίγουρο ότι τον μαζεύεις από τις συνδέσεις των monitor?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ένα μικρό tip συν στα παραπάνω... να μην "τρέχει" κανένα καλώδιο σήματος παράλληλα με κάποιο ρεύματος...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον Nimrod ειναι πολυ απλο. τα καλωδια των μονιτορ σου περνανε καπου κοντα απο καλωδια ρευματος και οσο ανεβαινει η θερμοκρασια εχεις μεγαλιτερο crosstalk αρα μεγαλωνει και ο θορυβος.

 

μπορεις να περασεις απο αλλου τα καλωδια και να ειναι οσο λιγοτερο μπερδεμενα γινεται γιατι και μεταξυ τους μπορει να βγαλουν ενα ποσοστο θορυβου (χωρις να περνανε κοντα απο αλλα καλωδια ρευματος)

 

και φυσικα πριν απο ολα αυτα το βασικο ειναι ενας σταθεροποιητης τασης (καμια 6 euro max) στην πριζα που τα εχεις πανω

 

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορεις να περασεις απο αλλου τα καλωδια και να ειναι οσο λιγοτερο μπερδεμενα γινεται γιατι και μεταξυ τους μπορει να βγαλουν ενα ποσοστο θορυβου (χωρις να περνανε κοντα απο αλλα καλωδια ρευματος)

 

 

Αυτό λέω, οτι περνάνει όλα μαζί. Αλλά δεν έχω απο που αλλού να τα περάσω.

Δεν υπάρχει κάτι σαν σωλήνας να τα περάσω απο μέσα ώστα να τα θωρακίσει και να μην έχει παρεμβολές αν περνάνει άλλα καλώδια απο πάνω;

 

Μου λένε χάλκινο σωλίνα με γείωση θα κάνει δουλειά...  ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου