Προς το περιεχόμενο

Home studio απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Χτίζεται ο παρακάτω χώρος στην αυλή του σπιτιού μου ο οποίος προορίζεται για κάτι σαν στούντιο. Θέλω μεσα να βαλω κιθάρα και τυμπανα, ενα φορητο pc για ηχογραφήσεις και virtual οργανα, και ενα θαλαμο για φωνητικά. Αν καταφέρουν να χωρέσουν όλα αυτα εκει μέσα. :roll:

 

 

Οι διαστάσεις του χώρου ειναι 3.30χ2.80χ2.50 , 2.50 ειναι το ύψος. Δεν έχω δει ακομη για golden ratios και λοιπα, αλλα το ταβανι νομιζω πως είναι σε καλο ύψος. Το κτίριο συνορεύει μονο στον πισω τοιχο του με γειτονική πολυκατοικια η οποια τωρα χτιζεται και το ισογειο δεν θα κατοικείται.

 

 

Με ενδιαφέρει κυρίως να μην ακούγονται ,όλα οσα θα γίνονται μεσα, στους γύρω. Δηλαδη δε θελω να ενοχλώ. Η πιο απλη λύση για να γίνει αυτο είναι νομιζω:

Στον πίσω τοίχο πετροβαμβακας με γυψοσανίδα απο πάνω και στους υπολοιπους τοίχους πάνελ πετροβαμβακα επενδυμένα με ύφασμα. Συν μερικα πυραμιδοειδή σε διάφορα σημεια και μερικά αφροειδή στις γωνίες. (δεν τα ξερω και πολύ καλα :) )

Το προβλημα μου με ολη αυτή τη σχεδιαση είναι ο πετροβάμβακας. Ο οποιος παρόλο που διαβασα οτι πλέον κατασκευάζεται ετσι ωστε να ειναι βιοδιαλυτός (κ μαλλον ακίνδυνος) εξακολουθεί να μην μου ειναι συμπαθής. Μπορεί να αντικατασταθεί απο κάποιο άλλο υλικό κάπως πιο καθαρό; Γιατι μαλλον θα περνάω πολλές ωρες εκεί μεσα.

 

 

Επισης, έχω δει στο ιντερνετ διαφορα σχέδια απο στούντιο τα οποια γίνονται στο pc με κάποιο προγραμμα. Γνωρίζει κανείς ποιο είναι αυτο το πρόγραμμα;

 

 

Τέλος, όποιος έχει κάποια άλλη ιδέα για το πως μπορεί να γίνει τελικά στούντιο αυτος ο χωρος ας την πεί.

 

 

Ευχαριστώ!!

 

 

Υ.Γ. Εννοείται οτι θέλω να δωσω λίγα χρήματα. Κάτι τρελα νούμερα (π.χ. 10.000 ευρώ!!!!) ανηκουν στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας! Τουλάχιστον. :P

DSCN1663.jpg

DSCN1670.jpg

DSCN1672.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Δύσκολος" ο χώρος σου φίλε μου, μιας και εκτός από μικρός είναι και σχεδόν τετράγωνος! Και ο δικός μας χώρος δεν είναι και ο τέλειος αλλά τουλάχιστον είναι πιό μακρόστενος (3μχ5μ).

Ο πετροβάμβακας είναι ακίνδυνος αν τον κλείσεις με κάποιο συμπαγές υλικό, δεν έχω εμπειρία από ύφασμα όπως είπες, μιάς και εμείς τον έχουμε καλύψει με γυψοσανίδα, η οποία έχει αυγοθήκες από έξω για μείωση των αντηχήσεων!

Δύσκολα θα βρεις κάποιο υλικό με την σχέση τιμής/απόδοσης του πετροβάμβακα, π.χ. το ρικοφόν από μόνο του δεν κάνει τίποτα και είναι και ακριβό!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΛα αυτα που ειπες δεν νομίζω να χωράνε. Η καλύτερη λύση ειναι να αφήσεις λίγο τα ντραμς στην άκρη. Παρε ηλεκτρονικά στην ανάγκη ή δόξασε το Cubase..

Τωρα μπορείς να ρίξεις και το δεντρο και να το επεκτήνεις κι αλλο. Αλλη λύση ειναι να το κάνεις διόρωφο. Κουφό αλλά καλή ιδέα!

Πανω θα ηχογραφείς και κάτω θα παίζεις. Ετσι μπορεί να χωρέσουν όλα.

Για τον θόρυβο θα χρειαστείς φράγκα και καλύτερα να συνενοηθείς με κάποιον ειδικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το προβλημα μου με ολη αυτή τη σχεδιαση είναι ο πετροβάμβακας. Ο οποιος παρόλο που διαβασα οτι πλέον κατασκευάζεται ετσι ωστε να ειναι βιοδιαλυτός (κ μαλλον ακίνδυνος) εξακολουθεί να μην μου ειναι συμπαθής. Μπορεί να αντικατασταθεί απο κάποιο άλλο υλικό κάπως πιο καθαρό; Γιατι μαλλον θα περνάω πολλές ωρες εκεί μεσα.

 

Εγώ φίλε "ανακάλυψα" ένα ακίνδυνο υλικό' date=' το IZITHERM, το οποίο δουλεύει (στον τομέα της ηχοαπορρόφησης) πολύ καλά. Ίσως όχι το ίδιο αποδοτικά όσο ο Π/Β, στις πολύ-πολύ χαμηλές, όμως δεν έχει παρενέργειες. Και όπως θα διαπιστώσεις στη δεύτερη φωτογραφία, το έχω τοποθετήσει εντελώς "γυμνό". Το IZITHERM (στην πρώτη φωτό) είναι το μπλε δεξιά, δίπλα από τον Π/Β.

 

 

 

 

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/CHRISL/CIMG2256.JPG[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστείο: ΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ και είσαι οκ :)

 

είμαι με πολύ φτωχές γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,αλλα τι γίνεται με τα σφουγγαροειδή (σε σχήμα αυγοθήκης) που μπορείς να ντύσεις περιμετρικά όλο το δωμάτιο με σχετικά χαμηλό κόστος?

+την εσωτερική επένδυση των τοίχων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

είμαι με πολύ φτωχές γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα' date='αλλα τι γίνεται με τα σφουγγαροειδή (σε σχήμα αυγοθήκης) που μπορείς να ντύσεις περιμετρικά όλο το δωμάτιο με σχετικά χαμηλό κόστος?

+την εσωτερική επένδυση των τοίχων..[/quote']

απλα τίποτα... :D

 

chrisl τρομερό το χρώμα όντως το δικό μου είναι ασπρο :( (οπώς ήδη έχω πει)

 

ούτε εγώ είμαι ειδικός,τώρα άρχισα να το ψάχνω και έχω καταληξεί στο ότι για ηχομόνωση χρειάζεσαι μεγάλη μάζα και ίσως κάποια κενά με αέρα διότι ξοδεύονται μεγάλα ποσά ενέργειας για την αλλαγή από το ένα υλικό στο άλλο και εξασθενεί...

(εγώ προσπαθώ διάφορα με την άμμο και έχει τρομερά αποτελέσματα σε μικρή κλάμακα αλλά δε μπορείς να κρίνεις μόνο από το τι κάνει μέσα σε κουτιά.....)

μεσά στο forum υπαρχουν άτομα που έχουν ασχοληθεί και(λογικα) θα σου πουν συγκεκριμενες και αποτελεσματικές λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το izitherm μου φαίνεται πολύ ωραίο! Μπορεί να μου κάποιος απο εσας που το έχετε χρησιμοποιήσει πως είναι; Είναι βαρύ υλικό; Σε πειθει δηλαδη τουλαχιστον διαισθητικά οτι κάνει δουλειά;

 

Το μπλέ χρώμα όντως ομορφο και ίσως μπορούν να γίνουν και ωραίοι ,αισθητικά, συνδιασμοί με γυψοσανίδα και κενα οπου θα φαίνεται το izitherm.

 

Απο το όνομα του πάντως , νομίζω πως δεν έχει φτιαχτεί ακριβώς για την δουλειά που το θέλουμε. Ειναι θερμομονωτικό μαλλον ε;

Αληθεια, ο πετροβαμβακας που αλλου χρησιμοποιείται; Μπαίνει ας πουμε σε σπίτια;

 

Απορίες!!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια, ο πετροβαμβακας που αλλου χρησιμοποιείται; Μπαίνει ας πουμε σε σπίτια;

 

Είναι πολύ αποδοτικό θερμο/ηχομονωτικό υλικό, και είναι σχεδιασμένος για μονώσεις κτιρίων. Σε σχέση με το απλό αφρολέξ π.χ. είναι πιό αποδοτικός και φιλικότερος προς το περιβάλλον.

 

Πόσο πάει το ίζιθερμ το τετραγωνικό;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου