Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση καρτας γραφικων και οθονης...


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες καλησπερα,

 

πως μπορω να κανω "καλιμπραρισμα" στην οθονη μου και στην καρτα γραφικων μου ωστε να "δειχνει" καλυτερα?

 

Οθονη: LG flatron L1919S

Καρτα γραφικων: MSI VGA ATI RX 1600pro/TD 256MB PCI-E TV-OUT

 

Βαλτε ενα χερακι, thanx

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει η οθόνη πάνω της ένα πλήκτρο LightView ;  με διάφορα presets για day/night movie/text; Παίξε με αυτά εξ αρχής. Αν δεν έχει από το Menu, κάνε adjust το Brightness και το Contrast σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες http://www.poynton.com/notes/brightness_and_contrast/.

Οδηγίες για την ρύθμιση της κάρτας μέσα από το ATI Catalyst θα βρεις σε αυτόν τον οδηγό http://www.tweakguides.com/ATICAT_5.html.

 

Επίσης βεβαιώσου ότι το μόνιτορ τρέχει στα Optimal settings - 1280 x 1024 60Khz refresh rate από το Display Settings.

 

Δεν ξέρω αν έχεις Vista με Media Center, αλλά εκεί έχει ένα πολύ ωραίο οδηγό που θα σε βοηθήσει να καλιμπράρεις σωστά την οθόνη [ιδίως σε ότι αφορά στην αναπαραγωγή video]. Ελπίζω να βοήθησα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την εχεις digital βαλμένη στην κάρτα δεν μπορεις νομίζω να καλιμπράρεις τπτ αλλο εκτός των χρωμάτων.

Αν την εχεις κλασσικα-διαχρονικα-παλιά με analog βύσμα τότε.....δεν ξερω στην οθόνη σου αλλα απο την οθονη μαλλον θα γινει το καλίμπρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... στα windows απ το control panel του driver της κάρτας σου, έχει εργαλεία για color correction, το  Os X τα χεις ενσωματωμένα στο control center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου