Προς το περιεχόμενο

Home studio απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά Χρήστο η ηχομόνωση που έχεις κάνει' date=' φαίνεται να είναι super! Που βρίσκεται αυτός ο χώρος; Με τι συνορεύει;

 

Για τη δική μου περιπτωση, οπως αυτη φαίνεται στις φωτογραφίες, έχεις να κάνεις κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις; Θα χρειαστώ π.χ. πλωτό δάπεδο; Θα με βοηθούσες πολύ!! :D

 

Επισης, σχετικά με τη θερμανση του χώρου.

Air condition; Καλοριφέρ; :)[/quote']

 

Ο χώρος αυτός βρίσκεται στο υπόγειο του σπιτιού μου, δε συνορεύει με άλλα σπίτια, αλλά από πάνω του υπάρχει κρεβατοκάμαρα.

 

Τώρα, όσον αφορά τη δική σου περίπτωση.

Θα πρότεινα να φροντίσεις τόσο την ηχομόνωση, όσο και την ηχοαπορρόφηση.

Αν μπορείς, πρόσθεσε την κατασκευή με διπλό σκελετό γυψοσανίδων (που περιγράφω σε προηγούμενο post μου), και από μέσα (προς το κέντρο του δωματίου) τοποθέτησε κάποιο ηχοαπορροφητικό υλικό. Πρόσεξε όμως. Το υλικό αυτό να μην έχει σαν βάση την πολυουρεθάνη, η οποία με την πάροδο του χρόνου "διαλύεται" (μάλλον πολυμερίζεται?), οπότε όλοι αυτοί οι κόκκοι εισέρχονται στο αναπνευστικό σύστημα...

Σύμφωνα με την άποψη του PJ, o οποίος -παρεπιπτόντως- με βοήθησε καθοριστικά, το πλωτό δάπεδο είναι απαραίτητο. Με την άποψη αυτή συμφωνούν κι άλλοι ειδικοί των ηχομονώσεων.

 

Τέλος, όσον αφορά τη θέρμανση.

Νομίζω ότι πιο υγιεινή θέρμανση από το καλοριφέρ, δεν υπάρχει. Το air condition έχει κάποια πλεονεκτήματα, αλλά κατά την άποψή μου, το καλοριφέρ υπερτερεί. Πίσω από κάθε σώμα καλοριφέρ, μπορείς να βάλεις διάφορα ηχομονωτικά υλικά. Εννοείται ότι αυτά είναι λεπτά. Η εταιρεία ISELCO έχει το Polyfine (2 mm πάχος, περίπου 25¤ το τμ, 15 db ηχομονωτική αξία), το Cirmix pro, κα.

Η εταιρεία MIPECO έχει το Ecorubber (1cm) και το Ecoroll (0,5 cm), που είναι από καουτσούκ, κα.

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.

 

Χρήστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικα δεν φτανει να εισαι μονο μουσικος,αλλα και οικοδομος :lol: :lol:

Μηπως γνωριζει κανεις αν ο γυαλοβαμβακας ο λευκος,αυτος που πωλειτε στα καταστηματα με υφασματα οπου ειναι κατα πολυ πιο ακινδυνος απο τον κιτρινο που χρησιμοποιουν στα κτιρια για μονωση,ειναι το ιδιο αποτελεσματικος με τον πετροβαμβακα?(μεγαλη προταση ουφ!)

Και ενα δευτερο,μιας και ειμαι στα προθυρα βαψιματος,ευκαιρια να ''φτιαξω'' λιγο την ακουστικη του χωρου μου.Τι θα μου συμβουλευατε γι'αυτη την εσοχη της παρακατω photo?

%C5%E9%EA%FC%ED%E1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπον... :D

Επιστρεφω στο θέμα για να ζητησω μερικές λεπτομέρειες.Παραθέτω μερικές φωτογραφίες του χώρου όπως έχει πλέον διαμορφωθεί για να μου πείτε τι πρέπει να κάνω.

 

 

DSC_0417.jpg

DSC_0420.jpg

DSC_0419.jpg

DSC_0418.jpg

DSC_0421.jpg

 

 

Βασικα με ενδιαφέρει να ακουγομαι οσο το δυνατον λιγότερο έξω, οποτε οι απορίες μου έχουν να κάνουν με ηχομονωση.

Εχω στο μυαλό μου το εξής πλάνο.

Σκελετός πάνω στους τόιχους, μεταλλικός ή ξύλινος. Πετροβαμβακας σε επαφη με τον τοιχο ή με λιγο κενό απο αυτόν και γυψοσανίδα απο πάνω.

Πόσα εκατοστά πάχος πρέπει να έχει αυτη η κατασκευή ωστε "κόβει" κατι;

Για το δάπεδο λέω να βαλω μια χοντρή μοκέτα και ίσως ανεβάσω τα τύμπανα λίγο πιο ψηλά.

 

Επισης, θα έπρεπε να διαμορφώσω κάπως τις διαστάσεις του δωματίου; Δεν είναι τέλειος κύβος, αλλα προς τα κεί πάει. Συγκεκριμένα είναι 330x274x245 οπου 245 το ύψος.

 

Η οροφη έχει μια κλίση, να την διατηρήσω;

 

Λεω να βάλω και μια δευτερη πόρτα που θα ανοίγει προς τα μέσα.

 

Αυτα σε γενικές γραμμές...

Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω να το μονώσω ή να το αφήσω όπως είναι και να αγοράσω ηλεκτρονικά τύμπανα και ένα μικρο θάλαμο για φωνητικά;

 

Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα, ρίχτε την. :P

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, Ο πετροβάμβακας είναι απόλυτα φιλικό υλικό και για το περιβάλω και για εσένα, η Green Peace το προτείνει ως το δεύτερο κατά προτίμηση υλικό δες την site, και ο πετροβάμβακας δεν είναι τίποτα άλλο από άμμος στροβιλισμένη σε υψηλές θερμοκρασίες.

Από εκεί και πέρα το καλύτερο θα ήταν να το χτίσεις μέσα στον τοίχο, στις ακριβές οικοδομές πλέων το χρησιμοποιούν για θερμοηχομόνοση και κάνει θαύματα. Το μόνο αποτρεπτικό είναι η τιμή του, αλλά πάλη δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα. Τώρα θα μπορούσες να το βάλεις και ανάμεσα σε τοίχο γυψοσανίδα αλλά πρέπει να προσέξεις να μην υπάρχουν καθόλου κενά. Η τιμή τώρα είναι ανάλογα με το βάρος και το πάχος όμως είναι πολύ καλύτερη από το προαναφερθέν υλικό δηλαδή αν πάρεις τον πιο βαρύ 150 κιλών και λεπτό για να μην χάνεις χώρο 1,3cm θα σου βγει κάπου στα 5 ευρώ το τεραγονικό από εκεί και πέρα αν κάνεις ένα πλοτώ πάτωμα πάνω σε ένα ελαστικό που μου διαφεύγει τώρα νομίζω θα είσαι τέλια. Για πόρτες και παράθυρα υπάρχουν πολλές επιλογές από ξύλινες έως διπλές αλουμινίου που είναι και οι καλύτερες κατά την γνώμη μου.

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicktgr15 αν το μόνο που θες είναι να μην ακούγεσαι έξω από την πολυκατοικία τότε προχώρα σ'αυτά που λες.(με την προυπόθεση ότι η πολυκατοικία δεν είναι μεσοτοιχία με άλλη κατοικία)

Αλλιως για να μην ακούγεσαι και μέσα στην πολυκατοικία είναι πολύ αργα πια τώρα σ'αυτό το στάδιο κατασκευής να το αποτρέψεις αυτό να γίνει,γιατί χρειάζονται αρκετά χρήματα και θα μικρύνει πολύ ο χώρος.

 

Για αυτό και ο PJ που είναι ειδικός σε θέματα ακουστικής και κατασκευών σε ρώτησε εμμέσως αν μπορείς να διαχωρίσεις την πλάκα και τους τοίχους από την υπόλοιπη κατασκευή πριν ολοκληρωθεί το δωμάτιο.

 

Δυστηχώς πρέπει να προχωρήσεις σε τελείως πλωτή κατασκευή room-in-a-room και όπως σου είπα θα μικρύνει πολύ ο ωφέλιμος χώρος σου.

 

Αν μπορεί να βοηθήσει ο PJ ή κάποιος άλλος ειδικός ώστε να σου προτείνει κάποια φτηνή λύση και να μην σου "φάει" πολύ χώρο έχει καλώς,αλλά από τις φτωχές μου γνώσεις δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Σχετικα με το θέμα του χώρου, δεν υπαρχει πρόβλημα. Μπορώ να βολευτώ και σε κάτι τέτοιο νομιζω...

 

 

Untitled-2-1.jpg

 

 

Χμμ, ναι.

 

Σοβαρεύομαι τωρα. Λοιπον, το δαπεδο απο μπετόν οπως έχω πεί σε προηγούμενο μήνυμα μου ειναι μεν σε επαφή με το μπετον της διπλανής πολυκατοικειας αλλα δεν εχουν φτιαχτεί μαζί. Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αυτο. ελπιζω πως ναι. :D

 

Αν κάνω διπλασια σε πάχος μονωση απο την πλευρά της πολυκατοικείας θα πετύχω κάτι που να αξίζει τον κόπο;

 

Τελος, αντι να φτιάξω πλωτό δάπεδο για ολη την κατασκευη, δεν θα μπορούσα να φτιάξω πλωτό δάπεδο μόνο για τα τύμπανα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι που σκέφτηκα. Μιας και θέλουμε MASS στους τοίχους και μιας και δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα με τίποτα θα ηταν καλή ιδέα η άμμος; Δηλαδή διπλή-τριπλή γυψοσανίδα και απο πίσω άμμος;

Χωρίς πλωτό δάπεδο. Παραθέτω και μερικά ακόμη σχέδια του χώρου και σχέδιο "κάποιας" μόνωσης.

 

Untitled-4.jpg

 

Untitled-2-3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,το πλωτό πάτωμα δεν μπορείς να το αποφύγεις γιατί πως θα περιοριστεί ο κτυπογενής θόρυβος που από την μπότα της ντραμς θα πάει στο πάτωμα και μέσω της πλάκας στο υπόλοιπο κτίριο? Δεν γίνεται.Τώρα αν μπορείς να γλιτώσεις την υπόλοιπη πλωτή κατασκευή,δηλ τους τοίχους και το ταβάνι αυτό μπορούν να στο πουν οι πιο ειδικοί που έχουν κάνει αυτά τα πράγματα.

 

Από ότι καταλαβαίνω,ακόμα και αν κάνεις πλωτό πάτωμα,είναι τόσο ισχυρή η ακουστική ενέργεια μιας ντραμς,που και ο αερόφερτος ήχος της θα θέλει κάποιο πλωτό εμπόδιο για να την απορροφήσει,αλλιώς θα διαπεράσει τους τοίχους και το ταβάνι σου και θα πάει στους διπλανούς χώρους ανενόχλητη (οι μπάσσες συχνότητες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το πλωτό δάπεδο διάβασα τα πιο κάτω, γι αυτό το λέω. Δεν μου ερχονται όλα δηλαδη μονο μεσω θειας φώτισης, έχω και άλλες πηγες εμπνευσης. :D

 

# Are you building on a concrete slab?

If you will be building on a concrete slab on grade or on a concrete basement slab, you automatically have the benefit of the dampening effect of earth against your concrete. The concrete is not going to be good conductor of energy because it's got the equivalent of thousands of "hands" pressing against it to keep it from "ringing."

If your slab is of good quality and suitable for construction, then you should be able to build on it without much risk of the slab being a significant transmission (flanking) path of structure-borne noise.

Rod Gervais, forum member and author of Home Recording Studio: Build it Like the Pros, writes about this in his book. On this forum he recently wrote:

Rod Gervais wrote:
Except for in very weird cases (i.e.: highly hydraulic earths with high water content - OR the inverse of that - both you and a neighbor have your foundations pinned to the same run of bedrock) the amount of transmission you receive in the upper level of the home or outside of the house - is VERY small coming from this slab. It just takes too much energy to move it that much....

It's the airborne sound that transmits through the deck - deck assembly, windows, doors, ducts, pipes, holes, etc., etc., etc. that cause 99% of your problems.

For existing slab on grade I am a firm advocate of leave it alone. (Source)

So, if you're planning to build your studio on concrete that has firm connection with earth, you most likely don't need to float your floor(s)/room(s). But suppose you're building on an elevated surface, above a basement or above a ground floor of a building...

 

Οπότε λέω να αποφύγω το πλωτό δάπεδο. Απλα θα επικαλύψω τα πλακάκια με διαφορα "πραγματα" και απο πανω θα βάλω κάποια μοκετα or somethin'.

Επισης είδα σε κάποιο άλλο Project να χρησιμοποιούν άμμο στο δάπεδο. Ξυλινο πλέγμα το οποιο πατουσε πάνω σε κατι αλλο(διαφορα πλαστικα "πραγματα") και ηταν γεματο με άμμο. Απο πάνω μπήκε κοντρα πλακε 2 εκατοστών και εγινε τελικα ενα πολυ ωραιο (ως εικονα) πάτωμα.

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου