Προς το περιεχόμενο

Home studio απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανω μια 'εμβολιμη 'ερωτηση μιας και ειδα να αναφερεται σχετικα με το υψος . Χαμηλοταβανο δωματιο ,δηλαδη περιπου 2,15-2.20 εχει ελπιδα

να χρησιμοποιηθει σαν studio , απο την πλευρα της ηχομονωσης ρωταω ,αν χρεαζονται 'πλωτα' πατωματα τοτε το υψος θα χαμηλωσει και αλλο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βλέπω ότι ακουμπας στον πίσω τοίχο και στην κάτω πλάκα με την πολυκατοικία. Σωστά? και αν ναι μπορείς να κάνεις τώρα κάτι για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι έτσι οπως τα λές PJ. Και δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό. Θα υπάρχει πρόβλημα;

Η πλάκα του πατώματος βεβαια έχει ριχτεί αργοτερα. Δεν φτιάχτηκε μαζί με την πλάκα της πολυκατοικίας,προσθεθηκε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το izitherm μου φαίνεται πολύ ωραίο! Μπορεί να μου κάποιος απο εσας που το έχετε χρησιμοποιήσει πως είναι; Είναι βαρύ υλικό; Σε πειθει δηλαδη τουλαχιστον διαισθητικά οτι κάνει δουλειά;

 

Το μπλέ χρώμα όντως ομορφο και ίσως μπορούν να γίνουν και ωραίοι ' date='αισθητικά, συνδιασμοί με γυψοσανίδα και κενα οπου θα φαίνεται το izitherm.

 

Απο το όνομα του πάντως , νομίζω πως δεν έχει φτιαχτεί ακριβώς για την δουλειά που το θέλουμε. Ειναι θερμομονωτικό μαλλον ε;

 

:D[/quote']

 

Αυτό που χρησιμοποίησα εγώ έχει πυκνότητα 40 Κg/m3 (δηλαδή 40 κιλά το κυβικό). Είναι ένα υλικό νέας γενιάς, που συνδυάζει ηχοαπορρόφηση και θερμομόνωση. Το λ είναι 0,0292, ενώ ο συντελεστής as ξεκινά από 0,2 στα 125Hz, 1 στα 2000Hz, κτλ.

Τώρα θα κυκλοφορεί σε δύο "χρώματα". Είτε όλο μπλε, είτε όλο άσπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο πάει το ίζιθερμ το τετραγωνικό;

 

Για πάχος 35 mm: περίπου 7,00 ¤/τμ

Για πάχος 50mm: περίπου 8,20 ¤/τμ

 

ΥΓ. Δε θυμάμαι αν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ, στις τιμές αυτές. Αν θέλεις να το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με προταση υλοποιησης της μόνωσης. 8O

Δείτε το παρακάτω σκίτσο που βρήκα ψάχνοντας στο ιντερνετ!

 

reschannellgSmall.gif

 

Λέω λοιπον να κάνω το εξής:

 

Να αφησω 3 εκατοστά αερα απο τον τοίχο, να βάλω μετα izitherm των 5 cm, να φτιάξω ξύλινο panel που θα ακουμπάει πάνω στο izitherm και να βάλω κάποια χοντρή γυψοσανίδα,3cm ας πουμε.

 

Στην οροφη και το δάπεδο να βάλω κάτι ή να τα αφησω "σκέτα" ; Για την οροφη μπορω να κάνω το ιδιο ας πουμε με τους τοίχους. Αλλα στο πάτωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Νίκο,

Εγώ πρόσφατα ολοκλήρωσα την κατασκευή ενός studio, ως εξής:

Α. Τοίχοι. Κατασκευή με διπλό σκελετό γυψοσανίδας.

Διπλή γυψοσανίδα, πετροβάμβακας 40mm, κενό 1cm [ο πρώτος σκελετός] και κενό 1cm, πετροβάμβακας 40mm και διπλή γυψοσανίδα [ο δεύτερος σκελετός] Και στη συνέχεια, σε απόσταση από τον τοίχο αυτόν, IZITHERM (σκέτο, γυμνό), [για ηχοαπορρόφηση]

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

Η Rigips εκτιμά την ηχομείωση σε 63 db (61 db οπωσδήποτε, σύμφωνα με μετρήσεις κατά DIN 4109).

 

Εννοείται ότι όπου ακουμπάει ο σκελετός με τοίχο, δάπεδο, οροφή, βάζουμε ταινία πολυαιθυλενίου, για να μην έχουμε ηχογέφυρες. Είναι προτιμότερο να μην ακουμπούν μεταξύ τους οι δύο σκελετοί.

 

Β. ΤΑΒΑΝΙ

 

Μονός σκελετός, με Π/Β και διπλή γυψοσανίδα.

Από κάτω, σε απόσταση, πάλι IZITHERM.

Από κάτω πρόσθεσα ύφασμα (λινάτσα) και στο κέντρο, το διαχυτή οροφής.

 

Γ. ΔΑΠΕΔΟ

 

Κατασκεύασα, πλωτό δάπεδο.

 

Δ. ΠΟΡΤΑ.

 

Τοποθέτησα διπλή πόρτα. Η μία ανοίγει προς τα μέσα και η άλλη προς τα έξω.

 

Ε. ΠΑΡΑΘΥΡΟ.

 

Υπάρχει ένας σχετικά μικρός φεγγίτης, με διπλό κρύσταλλο. Σε αυτόν πρόσθεσα, από την εσωτερική πλευρά, PLEXIGLASS.

 

Χρήστος[/u]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά Χρήστο η ηχομόνωση που έχεις κάνει, φαίνεται να είναι super! Που βρίσκεται αυτός ο χώρος; Με τι συνορεύει;

 

Για τη δική μου περιπτωση, οπως αυτη φαίνεται στις φωτογραφίες, έχεις να κάνεις κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις; Θα χρειαστώ π.χ. πλωτό δάπεδο; Θα με βοηθούσες πολύ!! :D

 

Επισης, σχετικά με τη θερμανση του χώρου.

Air condition; Καλοριφέρ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσυ αν κλειδωθείς μέσα ρε φίλε ' date='δεν θα σε ακούσει κανεις!!

 

:lol:[/quote']

 

Κι όμως, φίλε μου!

 

Στο χώρο αυτό παίζει ο γιος μου drums. Παρ' όλες τις ... προσπάθειές μου, πάλι κάτι βγαίνει προς τα έξω. Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση, να κοπούν τα πάντα. Μιλώ βέβαια, για αυτού του είδους και επιπέδου κόστους, κατασκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου