Προς το περιεχόμενο

Home studio απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mου φαίνονται λίγο απίστευτα αυτά.

 

Ένα σφυρί που χτυπάει στο ισόγειο και ακούγεται σαν βαριοπούλα στον τρίτο (όλοι το γνωρίζουμε αυτό) είναι 1% κτυπογενής θόρυβος και 99% αερόφερτος???

 

Μάλλον το αντίθετο.

 

Βέβαια το σφυρί είναι λίγο ακραίο παράδειγμα αλλά δείχνει την ενέργεια και τον θόρυβο που μπορεί να δημιουργηθεί από κτυπογενείς ήχους που προέρχονται από ένα...σφυράκι και την άμεση διάδοση αυτής της ενέργειας σε ολόκληρη πολυκατοικία και σε όλα τα διαμερίσματα.

Έτσι περίπου θα μεταφερθεί αντίστοιχα και ο ήχος μιας ντράμς που κοπανάει μέσα σε ένα δωμάτιο χωρίς ηχομόνωση,στον τρίτο όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρις να ξέρω και να έχω προσωπική εμπειρια προς το παρόν, υποθέτω πως οι κτυπογενείς ήχοι σχετικά με την ηχομόνωση και ειδικα στη δική μου περιπτωση είναι απλα ...μύθος.

 

Διοτι, πόση σχεση μπορεί να έχει η μπότα με το σφυρι; Και δεν νομίζω πως είναι ακραίο παράδειγμα το σφυρι. Αλλωστε αυτος είναι και ο ορισμός του κτυπογενούς ήχου.

 

Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να λεω "παπαδες" και τελικα οταν αρχισουν να παίζουν τα τύμπανα να χορεύουν στον τέταρτο.

Θα δείξει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπότα δεν παράγει κτυπογενή θόρυβο??? 8O Για σκέψου το λίγο.

 

Και στην τελική γιατί τα στούντιο βάζουν πλωτά πατώματα?Με την λογική του φίλτατου που γράφει το άρθρο δεν θα έπρεπε να υπήρχαν πουθένα αφού λέει ότι δεν είναι απαραίτητα (και για τους τοίχους λέει νομίζω).

 

Στο άρθρο περισσότερο αναφέρεται σε υπόγεια όπου όντως το έδαφος της γης είναι από μόνο του ηχομονωτικό.

 

Επίσης υπάρχει προφανώς μια παρεξήγηση με το πως φτιάχνουν οι Αμερικανοί και οι ¶γγλοι τα σπίτια τους.

 

Δεν τα κατασκευάζουν με σκελετό από μπετόν όπως εμείς αλλά είναι από ελαφριά υλικά με θεμέλια-βάσεις (μάλλον) από μπετόν.

 

Αυτό δικαιολογεί κάπως την άποψη ότι αν παίζεις στο ισόγειο ή υπόγειο ενός τέτοιου σπιτιού,τότε δεν θα μεταφερθεί τόση ποσότητα ήχου μέσω των ελαφρών υλικών αυτών των σπιτιών,όσο από το αν ήταν όλο το σπίτι από μπετόν όπου η μετάδοση του χτυπογενούς ήχου θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς μην σκέφτεσαι και πολυ το κόντρα πλακέ...ειναι ακριβό είδος ξύλου για να το βάλεις για πάτωμα.Ψάξου λιγο σε οτι αφορά τα υλικά γενικώς.Πχ για τα ξύλα μπορεις να βρεις ξυλεία εισαγώμενη που ειναι πιο φτηνή απο την ελληνική.

Με τα τύμπανα μην κάνεις περιορισμούς.Παίζουμε ένα πολυ άτιμο όργανο με μεγάλες εντάσεις αλλά και με μπάσες συχνότητες...δύσκολα δαμάζεις ένα τέτοιο θυρίο.Αν έχεισ και καλά τυμπανα τρέχα γύρευε...Σε όσα studios έχω πάει απέξω ακοθγεται μια μπασογραμμή και η μπότα και καμοια φορά και τα toms.Αναφέρομαι σε ηχομονωμένα studios.Δυστηχώς ο ήχος σαν κύμα μεταφέρεται πολυ εύκολα και γρήγορα σε συμπαγή υλικα (μεταφέρεται πιο εύκολα και απο οτι στον αέρα).Μόνο το κενό αέρος δεν μπορεί να διαπεράσει γιατι δεν έχει μέσω μετάδοσης.Room in a Room με πλωτό πάτωμα,πχ αναρτημένο πάνω σε λάστιχα, ειναι ανγκαία για ιχομόνωση.Αρκετοί χρησιμοποιούν άμμο σαν γέμισμα στο πάτωμα αλλα και τους τόιχους-και απο μετα πετροβλαμβακας και γυψοσανίδες-αλλά δεν ξέρω τι μπορείς να πετύχεις.Σίγουρα έχεις ακούσει πολλά και θα ακούσεις πολλά ακόμα για το τι μπορείς να κάνεις.Θυμίσου πως το αν σου πει κάποιος κατι και ο άλλος κατι αλλο δεν σημαίνει πως κάποιος απο τους δύο έχει αδικο.Τέλος να θυμάσαι ότι ο ήχος είναι κύμα (τα κύμματα έιναι ένα μεγάλο κεφαλαιο στην φυσική ψαχτο θα μάθεις πολλα) και με αρκετές χιλιάδες διαφορτικές συχνότητες (φυσικά μιλάμε μόνο για τις ακουστικές συχνότητες αυτες δλδ που ακούει το αυτι του ανθρώπου-20hz έως και 18khz νομιζω).Το ότι κόβεις τις ψηλές δεν σημαίνει οτι έχεις κόψει και τις χαμηλές του σηχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα.

Ξεθάβω το θέμα μιας και έχω καταλήξει στο παρακάτω σχέδιο.

 

Untitled-4-1.jpg

 

Untitled-2-4.jpg

 

Τα μαύρα τετραγωνα στους τοίχους είναι ρικοφόν 4cm απ αυτο που πουλάει ο Thomann. Οι bass traps που υπάρχουν στις γωνίες πισω απο τα ηχεία είναι κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.co.uk/Acoustic-Treatment-O-C-Bass-Trap-3ft_W0QQitemZ7361460555QQihZ016QQcategoryZ3278QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

 

Με δεδομένο οτι αποφάσισα να χρησιμοποιησω ηλεκτρονικά drums δεν σκοπέυω πλεον να βάλω γυψοσανίδες, πετροβάμβακες και λοιπα. Δεν με ενδιαφέρει δηλαδη η ηχομόνωση πλεον αλλα μονο η διαμόρφωση του ήχου μεσα στον χώρο.

Βασικά έχει παρα πολύ echo. Είναι σαν σπηλιά.

 

Σχετικά με τα φωνητικά, για να μην ακούγομαι και για να μπορώ να είμαι ανεξάρτητος απο τον χώρο λέω να φτιάξω ενα vocal booth σαν αυτο που εχω σχεδιάσει. Με χοντρό mdf. 5-6cm . Ειδα πριν λιγες μερες απο κοντα τοσο χοντρο mdf και μου φανηκε αρκετα βαρυ, οποτε νομιζω πως είναι καλο για ηχομόνωση. Δεν ξέρω βεβαια πως θα φτιάξω την πόρτα του. Αν έχεις κανεις κάποια ιδέα ας μου την πεί.

 

Τα δυο γωνιακά "πραγματα" στην μια πλευρα του τοίχου θα είναι ξυλινα πλαίσια καλυμμένα με ricofon. Σε μια προσπάθεια να μειώθει η επιδραση των παράλληλων τοίχων. Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθήσουν. Μπορει να τα γεμισω και με κάποιο αφρολέξ. Κανονικά πρέπει να μπεί πετροβάμβακας μεσα τους. Αλλα δεν βάζω με τιποτα.

 

Στο πάτωμα θα μπεί μοκέτα και στην οροφή θα βάλω τεσσερα κομμάτια ρικοφόν.

 

Πως το βλέπετε; Έχετε καμιά άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ.

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μία αποτυχημένη απόπειρα να φτιάξω ένα σοβαρό home studio πριν απο μερικούς μήνες λέω να φτιάξω άλλο ένα δωμάτιο δίπλα απο αυτό που έφτιαξα τότε και που μένω τώρα. Το μέγιστο που με παίρνει να το κάνω είναι 3,10 χ 4,50. Δεν θέλω να χωθώ στο παρόν topic του φίλου για να μη μπερδέψω την όλη κατάσταση αλλά δεν μου πάει και να κάνω άλλο ενα θέμα περι ηχομόνωσης γιατί υπάρχουν 10άδες και προφανώς τα τσακάλια του forum τα έχουν φτύσει με τις ερωτήσεις μας.

Οπότε παρακολουθώ το παρόν με ενδιαφέρον αλλά ρε παιδιά τόσα άτομα έχουν τις ίδιες απορίες. Γιατί να μη γίνει ένα απλό how to με μερικά standards και να γίνει Pinned? Θα ηρεμήσουμε όλοι έτσι.

 

Edit: ¶σχετο... φίλε nicktgr15 το σχέδιο με τι πρόγραμμα το έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίω το sketchup της google για τα σχέδια. Κάνε ενα search στο google. Απίστευτο πρόγραμμα.

Επίσης πολύ καλό forum, με πάρα πολλή ύλη είναι το http://www.johnlsayers.com/phpBB2/index.php

απλα ψιλοχάνεσαι όταν βλέπεις τόσα πολλά θέματα.

 

Σχετικά με την ηχομόνωση πάντως, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση το θέμα είναι απλο. Μαζα, μάζα, μάζα. Μονο αυτό χρειάζεται. Οποτε παίρνεις τον πιο βαρύ πετροβάμβακα(μππρρρ...) που θα βρείς , παίρνεις και χοντρές γυψοσανίδες και είσαι έτοιμος. Εγώ πάντως το έχω εγκαταλείψει για την ώρα το θέμα της ηχομόνωσης και το χω πάρει αποφαση οτι θα παίζω σε μέτριες εντάσεις.

 

Αλλωστε απο την μικρή εμπειρία που είχα με ακουστικά τύμπανα, δεν νομίζω οτι θα άντεχα για περισσότερο απο 1 ωρα σε τόσο υψηλή ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αγαπητέ Νίκο,

Εγώ πρόσφατα ολοκλήρωσα την κατασκευή ενός studio, ως εξής:

Α. Τοίχοι. Κατασκευή με διπλό σκελετό γυψοσανίδας.

Διπλή γυψοσανίδα, πετροβάμβακας 40mm, κενό 1cm [ο πρώτος σκελετός] και κενό 1cm, πετροβάμβακας 40mm και διπλή γυψοσανίδα [ο δεύτερος σκελετός] Και στη συνέχεια, σε απόσταση από τον τοίχο αυτόν, IZITHERM (σκέτο, γυμνό),  [για ηχοαπορρόφηση]

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

Η Rigips εκτιμά την ηχομείωση σε 63 db (61 db οπωσδήποτε, σύμφωνα με μετρήσεις κατά DIN 4109).

 

Εννοείται ότι όπου ακουμπάει ο σκελετός με τοίχο, δάπεδο, οροφή, βάζουμε ταινία πολυαιθυλενίου, για να μην έχουμε ηχογέφυρες. Είναι προτιμότερο να μην ακουμπούν μεταξύ τους οι δύο σκελετοί.

 

Β. ΤΑΒΑΝΙ

 

Μονός σκελετός, με Π/Β και διπλή γυψοσανίδα.

Από κάτω, σε απόσταση, πάλι IZITHERM.

Από κάτω πρόσθεσα ύφασμα (λινάτσα) και στο κέντρο, το διαχυτή οροφής.

 

Γ. ΔΑΠΕΔΟ

 

Κατασκεύασα, πλωτό δάπεδο.

 

Δ. ΠΟΡΤΑ.

 

Τοποθέτησα διπλή πόρτα. Η μία ανοίγει προς τα μέσα και η άλλη προς τα έξω.

 

Ε. ΠΑΡΑΘΥΡΟ.

 

Υπάρχει ένας σχετικά μικρός φεγγίτης, με διπλό κρύσταλλο. Σε αυτόν πρόσθεσα, από την εσωτερική πλευρά, PLEXIGLASS.

 

Χρήστος[/u]

Καλησπέρα

και αν επιτρέπεις πόσο σου κόστησε αυτή η κατασκευή?

εγώ έχω ένα χωρο το πολύ 15τετρ μ. ας πουμε πχ 15 τμ πατωμα αλλα 15 ταβάνι και οι τοιχοι 2χ 15 και 2χ 3 τμ

πόσο μπορει να πάει με μια πόρτα 1,5χ2?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου