Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@mastafunk : φίλε δεν πρόσεξα νωριτερα την ερώτηση σου αλλα ειναι αυτονόητο ότι και το αντίθετο ειναι κατακριτέο σαν πρόθεση , η ανεντιμοτητα δεν κανει διακρίσεις σε δικούς μας  και δικούς τους ,  μα πολυ περισοτερο ειναι κατακριτεα οταν ειναι είς βάρος της κοινότητας που ειναι κι ο ίδιος ο πωλητής μέλος της !!!

 

 

 

Δηλαδη για να καταλαβω αν βρεις εσυ ενα τυπο που πουλαει 300 ευρω την κιθαρα που αγορασε 2000 ευρω  και ειναι σε αψογη κατασταση με την θηκη τα χαρτια της κτλ κτλ κλτ εσυ δεν θα πεις σουπερ ευκαιρια την τσιμπησαμε....αλλα θα πεις στον πωλητη "ξερετε κυριε την θελω την κιθαρα σας αλλα ειναι ανεντιμο να την παρω μονο με 300 πιστευω 800 ειναι ποιο εντιμη τιμη...." και θα του εδινες 800( η οποια τιμη θεωρουσες εντιμη).Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamdancer +1

 

Στο παραδειγμα με τον περιπτερα και τις σοκολατες...

Υπαρχει σοβαρη περιπτωση να χαλασει το ονομα του αν ποuλαει κατ αυτον τον τροπο...αλλα το ρισκο ειναι ολο δικο του....οπως δικη του θα ειναι και η χασουρα.τον λες κακο περιπτερα και δεν ξαναπατας αν δεν σ αρεσει δεν τον λες ομως απατεωνα.Απατεωνα τον λες αν παει να σου πουλησει την DERBY για TOBLERONE.Οπως κακο περιπτερα θα τον ελεγες αν πουλουσε και τα τσιγαρα 0,50 Euro το πακετο...με τη διαφορα ομως οτι θα ψωνιζες απο κει τα πακετα σου δυο δυο....απο την αλλη ομως η φτωχη γιαγιουλα που προαναφεραμε σε προηγουμενο παραδειγμα ειναι πολυ πιθανο να με επιλεξει να αναλαβω το ασανσαιρ της οπως και ο παμπλουτος και ας κανω διαφορετικη τιμη...οσο υπαρχει κοσμος ο οποιος θα βρισκει στην κωλοτσεπη 5λεπτα και 10λεπτα και θα τα βαζει στην ακρη....και οσο υπαρχει κοσμος που θα βρισκει 5λεπτα και 10λεπτα στην κωλοτσεπη και θα τα κλωτσαει να πανε στο διαολο γιατι του παραφουσκωνουν το πορτοφολι...αλλο τοσο θα υπαρχουν πωλητες που θα φερονται αναλλογα...ετσι θα λειτουργει το συστημα και απατη δεν ειναι...ειναι επιχειρηματικη επιλογη (καλη η κακη....θα δειξει).ολα αυτα κατα την αποψη μου παντα και φιλικα...

 

σεβομαστε το φορουμ που φιλοξενει την αποψη μας και αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους...οχι τιποτα αλλο...απλα δειχνει ελειψη επιχειρηματων + τοις ALICE!!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη για αυτό μιλάτε; Το πηδήσαμε και ψόφησε.

Είπα χθες να κάνω τουμπεκί μπας και σταματήσει η κουβέντα αλλά...

 

Η εντιμότητα ΔΕΝ είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ

Μα εσύ ο ίδιος υποκειμενίζεις ασύστολα. Μέτρα διαφωνίες και μόνο για να καταλάβεις. Έχεις ορίσει μια συμπεριφορά σαν ανέντιμη (αυθαίρετα και με βάση κάποιο προσωπικό κριτήριο) και θέλεις όλοι να συμφωνήσουμε.

 

Δόθηκε τρομακτική έκταση και με πολύ άκομψο τρόπο σε ένα ζήτημα που μπορεί κάλλιστα να είναι πιο ασήμαντο και από πταίσμα.

 

Επαναλαμβάνω: δεν έχεις καμία απολύτως απόδειξη ανεντιμότητας. Για υποψίες θα συζητάμε και μάλιστα με την απαίτηση να θεωρηθούν ακλόνητες αποδείξεις;

 

Ευτυχώς που δεν αναφέρεις το όνομα του πωλητή, διαφορετικά θα ήταν ιντερνετικό λιντσάρισμα συμφορουμίτη χωρίς στοιχεία. Για να πεις κάποιον ανέντιμο πρέπει να τον γνωρίζεις και κυρίως πρέπει να είσαι βέβαιος για την ενοχή του. Είσαι 100% βέβαιος; 'Ηρθε φαξ από την ιντερπόλ; Τηλεδικαστήρια θα κάνουμε εδώ μέσα;

 

Και είναι έντιμο να μιλάμε για άλλους δημόσια χωρίς να είμαστε 1000% σίγουροι; Ήδη με τα στοιχεία που δίνεις (παρότι δεν λες όνομα) έχουν δυσφημιστεί όλοι οι πωλητές partscaster που πουλάνε κοντά στα 600 ευρώ. Τους εντοπίζει κανείς με ένα απλό search. Κάποιοι από αυτούς μπορεί να είναι άνθρωποι σε ανάγκη που καίγονται να πουλήσουν.

 

Επίσης μου την έδωσε χοντρά που ανέφερες στο νήμα τη συνοικία που μένω. Είναι κάτι που δημοσιοποιώ μόνο στις αγγελίες για πρακτικούς λόγους και για όσους τύχει να τις διαβάσουν, δεν το βγάζω βούκινο σε 1500 άτομα. Αφού δεν μπόρεσες προφανώς να μην κοιτάξεις στις αγγελίες μου, για να δεις μήπως είμαι undercover ανέντιμος πωλητής partscaster, ας έριχνες μια ματιά και στο προφίλ μου στο noiz όπου θα έβλεπες ότι η περιοχή δεν αναφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την άλλη δε μπορω να καταλάβω γιατι ασχολούμαστε με το τι ζητάει ο καθένας

Για ποιο λόγο να σχολιάσω εαν ο άλλος το πουλαει παραπάνω από καινουριο η΄εαν το πουλαει 90 % κάτω ??

όσο γουστάρει το πουλάει και όποιος γουσταρει αγοράζει όποιος δε γουστάρει προσπερνάει !

εκτος και εαν ο σχολιασμός γίνεται για να ''προστατευτούν'' δήθεν άλλοι αγοραστες ?

Οι οποιοι φυσικά δεν έχουν κάνει τη δική τους έρευνα και περιμένουν απο συμφορουμίτες να τους ανοιξουν τα μάτια ?

 

Εχω κανει περίπου 100 συναλλαγές στο φορουμ και δεν είχα ποτε σοβαρα προβλήματα

Βλέπω ΠΟΛΛΕΣ αγγελιες για γέλια και για κλάματα αλλα απλα χαμογελάω και προσπερνώ.

Μπορει να γίνεται το ίδιο και για τις δικές μου αλλα δε με ενδιαφέρει....

 

Εξαρτάται πως το βλεπει κανείς... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή συνεχίζετε κάποιοι τρολλάρετε και δεν μπήκατε καν στον κοπο να διαβασετε όλο το θεμα αλλα μόνο 2-3 ποστ πισω...  θα το πω για μια ακόμα φορά μήπως και το εμπεδώσετε !! Αυτό το Θέμα λέγεται "Αγγελίες για γέλια και για κλάματα" και σε αυτό αναφέρουμε διάφορες περιπτώσεις αγγελιών..

 

Ωραία λοιπόν στις Αγγελίες του Νοιζ ένα μέλος του έχει μια αγγελία για μια κιθάρα και την πουλάει στην διπλάσια τιμή από ότι την πουλάει κάπου αλλού , δεν την πουλάει στην Αλάσκα την πουλάει στο ebay και απευθύνεται στην ίδια αγορά καθώς είναι και διαθέσιμη στην Ελλάδα, Αυτό από μόνο του είναι ο Ορισμός της λέξεως "ανέντιμο" σε όλα τα σύγχρονα λεξικά , αυτό δεν είναι υποκειμενικό είναι ορισμός, οποίος δεν μπορεί να το καταλάβει ας ανοίξει κάποιο βιβλίο ... δεν θα πάθει κανένα κακό

 

@Dreamdancer απλά ξαναδιάβασε τι έγραψε ο Mustafank και τι του απάντησα και ίσως καταλάβεις ... οτι είναι άκυρο αυτό το ποστ σου !!

 

@Sfaku φίλε διάβασα το παραλήρημα σου και έκανα πολύ κόπο να καταλάβω μερικά πράγματα λόγω του συντακτικού του γραπτού σου λόγου, αλλά όπως και να χει το "υποκειμενιζεις ασύστολα" που αναφέρεις στο απάντησα στην δεύτερη παράγραφο του ποστ μου, όταν υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός στην ελληνική γλώσσα για την συγκεκριμένη πράξη μάλλον δεν μπόρεσες απλά να το αντιληφθείς και απλά ξαναπροσπάθησε. Επίσης Παραλληρήματα τύπου "απόδειξη ανεντιμότητας - βέβαιος για την ενοχή - ιντερπόλ - τηλεδικαστήρια κτλ" φαντάζομαι τα διάβασες κάπου αλλού γιατί εγώ ουδέποτε αναφέρθηκα σε "Ενόχους - Απατεώνες - κτλ " και βέβαια δεν είναι απατεώνας κάποιος αν πουλάει το ίδιο πράγμα σε δυο διαφορετικά μέρη στην διπλάσια τιμή ... Αλλά είναι ανέντιμο πως να το κάνουμε δηλαδή να αλλάξουμε το ορισμό και της λέξης για να σου κάνει ?

 

Επίσης το οτι ανέφερα το Χαλάνδρι , είναι κάτι που το έχεις ΟΡΑΤΟ και στις αγγελίες άρα σε δημόσια θέα ...

 

Επίσης αν δεν έχεις καταλάβει κανένας δεν ανέφερε για ποιο άτομο μιλάμε, ούτε στοιχεια του δόθηκαν εδώ μέσα ...

 

Εν κατακλείδι , σε αυτό το "θέμα" κατά καιρούς έχουν γραφτεί πράγματα που έχουν "προστατεύσει" κάποιος από διάφορες καταστάσεις, στο χέρι σας είναι να βοηθήσετε και τον διπλά σας και να κρατήσουμε το φόρουμ σε ένα επίπεδο όπου ο ένας θα μπορεί να βοηθάει τον άλλο και όχι να αγνοεί επιδεικτικά τα "κακώς κείμενα" που είναι ακριβώς δίπλα του. Ευχαριστώ πολύ για την ανοχή σας για το μακροσκελές ποστ μου.

 

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατεωνα τον λες αν παει να σου πουλησει την DERBY για TOBLERONE.

 

Μα το derby είναι σαφώς ανώτερο του toblerone. ;D Αλήθεια τώρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Dreamdancer απλά ξαναδιάβασε τι έγραψε ο Mustafank και τι του απάντησα και ίσως καταλάβεις ... οτι είναι άκυρο αυτό το ποστ σου !!

 

 

 

Απο τη στιγμη που παρουσιαζεσαι ως υπερμαχος της ηθικης-δικης σου εκδοσης παντα-(γιατι παρανομια δεν υπαρχει το λυσαμε νομιζω) σου εδωσα την ευκαιρια να το αποδειξεις και να απαντησεις σε ενα πολυ απλο παραδειγμα...ασε τις γενικολογιες και το κηρυγμα...συγκεκριμενα....θα την αγοραζες με 300(αρα ανηθικος με την δικη σου λογικη), θα του ελεγες δεν το αντεχω να σε εκμεταλλευτω θα σου δωσω την πραγματικη της αξια(αρα ηθικος) η...θα του εδινες 350 για να καλυψεις εν μερη τις τυψεις σου αλλα και για να μη ξηλωθεις ;).

 

Και να στο κανω ποιο ευκολο πες οτι ο πωλητης δεν ειναι αυτος που την αγορασε(πχ δεν ζει πια) αλλα καποιος συγγενης που δεν εχει ιδεα τι εχει στα χερια του.Για να σε δουμε 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα πολύ κόπο να καταλάβω μερικά πράγματα λόγω του συντακτικού του γραπτού σου λόγου,

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Το ακούσαμε κι αυτό  ;D ;D ;D ;D ;D Συγγνώμη που γράφω σύνθετα. Σου υπόσχομαι ότι θα το ξανακάνω.

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα πέρα από μια τελευταία επισήμανση. Η περιοχή που μένω αναγράφεται μόνο στις αγγελίες και θα την δει όποιος ενδιαφερθεί για τις αγγελίες και μόνο. Επομένως είναι ορατή μεν αλλά σε ένα μικρό υποσύνολο των μελών του noiz. Και επομένως είναι ορατή μόνο όταν έχω αγγελίες. Έχω επιλέξει να μη την αναφέρω στο προφίλ του φόρουμ.

 

Και ας πούμε ότι εγώ στο συγκεριμένο θέμα είμαι πιο εύθικτος από το αναμενόμενο. Από τη στιγμή όμως που σου δήλωσα ότι με ενοχλεί η συγκεκριμένη αναφορά στην περιοχή, εσύ σε ένα ρεσιτάλ κατανόησης, στο αμέσως επόμενο ποστ την αναφέρεις και πάλι. Σιγά βέβαια μην ασχοληθείς με την ευθιξία κάποιου σε υποκειμενικά ζητήματα, αφού έχεις αποκρυσταλλώσει την αντικειμενική αλήθεια.

 

Σου εύχομαι καλό ΣΚ και ασχολήσου με τίποτε καλύτερο. Παρατράβηξε άνευ λόγου το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DreamDancer : το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι ...  "Άλλα ντάλα τα μεγάλα της Παρασκευής το γάλα" , δεν με ενδιαφέρει καν το πόσο θα κοστολογήσει ο καθένας οτι πουλάει , είναι δικαίωμα του αναφαίρετο, και δεν μου πέφτει κανένας λόγος , το γεγονός οτι έχει βάλει δυο διαφορετικές τιμές στο ίδιο αντικείμενο σχολίασα και στο ξαναλέω για νιοστή φορά μήπως και το καταλάβεις.. πια !!!

Βαρέθηκα να σου λέω τα ίδια και τα ίδια, πιες ένα καφέ και ξαναδιάβασε τι ρώτησε ο Mastafunk και τι του απάντησα ... έλεος πια !! διαβάστε πρώτα και μετά σχολιάστε ..

 

@Sfaku : Εξ ορισμού η έκφραση "γράφω σύνθετα" είναι συντακτικά άκυρη ως προς το σύνολο της πρότασής, εκτός κι αν ήθελες να γράψεις "σύνθετη γραφή" με την διαφορά οτι πρέπει να μας εξηγήσεις ως προς τι αναφέρεις τη λέξη "σύνθετη" ως προς την ιδιότητα της "γραφής" , απλά Ελληνικά δηλαδή..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DreamDancer : το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι ...  "Άλλα ντάλα τα μεγάλα της Παρασκευής το γάλα" , δεν με ενδιαφέρει καν το πόσο θα κοστολογήσει ο καθένας οτι πουλάει , είναι δικαίωμα του αναφαίρετο, και δεν μου πέφτει κανένας λόγος , το γεγονός οτι έχει βάλει δυο διαφορετικές τιμές στο ίδιο αντικείμενο σχολίασα και στο ξαναλέω για νιοστή φορά μήπως και το καταλάβεις.. πια !!!

 

Βαρέθηκα να σου λέω τα ίδια και τα ίδια, πιες ένα καφέ και ξαναδιάβασε τι ρώτησε ο Mastafunk και τι του απάντησα ... έλεος πια !! διαβάστε πρώτα και μετά σχολιάστε ..

 

Ειδα τι απαντησες σε αυτον....στο δικο μου παραδειγμα μπορεις να δωσεις μια απαντηση γιατι πεφτει ακριβως στα ορια της ηθικης που ευαγγελιζεσαι και ειναι ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ...ασε λοιπον τις υπεκφυγες.....βεβαια το ξερεις πως αν πεις οτιδηποτε εκτος του...."ναι θα το παιρνα με 300" θα γελαει το πανελληνιο ενω αν πεις συγκεκριμενα αυτο, η "ηθικη" που υπερασπιζεσαι παει περιπατο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου