Προς το περιεχόμενο

Πρώτο synth αναλογικού τύπου;;


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά η διαφορές του είναι επιφανειακές παρά ουσιαστικές. Για εμένα αυτό που με οδήγησε στο μπλο είναι η μεγάλη οθόνη και ότι είναι  desktop που σημαίνει οτι μπορώ να το τοποθετήσω πάνω στο μοτίφ και να δουλεύω απο πάνω μιας και συνήθως δουλεύω όρθιος.

 

Αυτό που μπορούν να κάνουν και τα δύο είναι wavetable και fm που σημαίνει οτι και τα δυο είναι μανούλες στο να φτιάχνουν τρομερά πολύπλοκους ήχους σχεδον ακουστικούς. Και γενικώς είναι σύνθς για γερό χώσιμο. Πάντως και αυτά τα δυο που ήδη έχεις είναι τέρατα.   

 

Συμφωνώ με ότι λέει ο Shadowalker .

 

Πάντως ρισκάροντας να γιουχαριστώ θα πώ οτι το blofled ακόμα είναι άγουρο. Βάζω στοίχημα οτι η waldorf θα το ταράξει στα updates που σημαίνει οτι είναι αρκετά πιθανόν να προστεθούν εξτρά δυνατότητες , δηλαδή ότι έχει γίνει με το virus, σίγουρα ένα πολύ καλός computer editor και πολλά άλλα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;D και οτι ειχε γινει με το micro q :P αν και ενα bug το εχει ακομα

 

ps: τι εγινε μαν? θα σε κηνυγαω απο thread σε thread? :P :P :P :P :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την επόμενη εβδομάδα παραγγέλνω το MQ, αργότερα (αρκετά αργότερα) θα πάω σε κανένα nord modular. Προς το παρών παίζω με ένα Roland SH32.

32 νότες πολυφωνία 4 part multitimbral. 2Osc ανά μέρος. κλπ Παλιό αλλά καλό...

 

Μου αρέσει αυτό το μικρό συνθάκι (αυτό είναι υποκειμενικό γιατί σε άλλους μπορεί να μην αρέσει) μου θυμίζει έντονα JP8080. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ήχος που να ήθελα και να μην μπορώ να τον φτιάξω με αυτόν τον διάολο. Ένα κακό έχει όμως. Έχει ''μπερδεμένες'' λειτουργίες, πας Λαμία μέσω Tokyo ;D. Αλλά που θα πάει, θα το μάθω. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το MicroQ είναι στην κατοχή μου. (phoenix edition - - η διαφορά είναι στο χρώμα και στην υψηλότερη τιμή μόνο - - -   $#$@$) αισθάνομαι υπερήφανος γιατί έχω τον αριθμό 175 από τα 500 κομμάτια. :P :P

 

Ο ήχος του μου αρέσει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ! Η αίσθηση που μου βγάζει είναι περισσότερο 80's αναλογικού και πρώιμου  ψηφιακού ήχου (αυτήν την ''παγωμένη ζεστασιά'' που μόνο η eight-ίλα προσφέρει!!) Δηλαδή αυτό ακριβώς που ήθελα. Ότι πρέπει για electro – electro pop καταστάσεις.  8)

 

Βέβαια το έχω δυο μέρες και δεν έχω προλάβει να το ψάξω. Όταν το κάνω, θα ανεβάσω και ένα video στο youtube χορταστικό. ;) Δέν έχω δεί αρκετά με το microQ.

 

Αυτά για την ώρα......πάω να....παίξω τώρα.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MicroQ είναι στην κατοχή μου. (phoenix edition - - η διαφορά είναι στο χρώμα και στην υψηλότερη τιμή μόνο - - -   $#$@$) αισθάνομαι υπερήφανος γιατί έχω τον αριθμό 175 από τα 500 κομμάτια. :P :P

 

Ο ήχος του μου αρέσει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ! Η αίσθηση που μου βγάζει είναι περισσότερο 80's αναλογικού και πρώιμου  ψηφιακού ήχου (αυτήν την ''παγωμένη ζεστασιά'' που μόνο η eight-ίλα προσφέρει!!) Δηλαδή αυτό ακριβώς που ήθελα. Ότι πρέπει για electro – electro pop καταστάσεις.  8)

 

Βέβαια το έχω δυο μέρες και δεν έχω προλάβει να το ψάξω. Όταν το κάνω, θα ανεβάσω και ένα video στο youtube χορταστικό. ;) Δέν έχω δεί αρκετά με το microQ.

 

Αυτά για την ώρα......πάω να....παίξω τώρα.... ;)

 

καλώς ήρθες στην παρέα μας φαντάρε , αναμένουμε βιντεάκι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MicroQ είναι στην κατοχή μου. (phoenix edition - - η διαφορά είναι στο χρώμα και στην υψηλότερη τιμή μόνο - - -   $#$@$) αισθάνομαι υπερήφανος γιατί έχω τον αριθμό 175 από τα 500 κομμάτια. :P :P

 

Ο ήχος του μου αρέσει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ! Η αίσθηση που μου βγάζει είναι περισσότερο 80's αναλογικού και πρώιμου  ψηφιακού ήχου (αυτήν την ''παγωμένη ζεστασιά'' που μόνο η eight-ίλα προσφέρει!!) Δηλαδή αυτό ακριβώς που ήθελα. Ότι πρέπει για electro – electro pop καταστάσεις.  8)

 

Βέβαια το έχω δυο μέρες και δεν έχω προλάβει να το ψάξω. Όταν το κάνω, θα ανεβάσω και ένα video στο youtube χορταστικό. ;) Δέν έχω δεί αρκετά με το microQ.

 

Αυτά για την ώρα......πάω να....παίξω τώρα.... ;)

 

Καλοτάξιδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπώ και γώ στην παρέα ρε παιδιά?Θέλω να σας ρωτήσω (γιατί διάβασα τον τίτλο περι αναλογικού synth) γιατί αναφέρεστε πιο πολύ στα virtual analog synths?.Η εμπειρία μου λέει ότι ο ήχος των αναλογικών είναι πολύ ξεχωριστός , θάλεγα ότι ένα τα πιο real analog synths σήμερα είναι το Andromeda και δεν μπορω να το αντικαταστήσω με κανένα virtual analog.Μη με παρεξηγήσετε είναι 2 το βράδυ .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμαστε στα virtual analog synths γιατί με την πρόοδο της τεχνολογίας σήμερα, ένα καλό και προσεγμένο virtual analog θα σου προσφέρει τρομερή πιστότητα στην αναπαραγωγή αναλογικών ήχων, την παράλληλη ευχέρεια να παράγεις θεσπέσιους ήχους που βρίσκονται αποκλειστικά στο digital domain και επίσης, την δυνατότητα να κάνεις τους πιο απίθανους συνδυασμούς που μπορεί να μην ήταν καν δυνατοί στην σφαίρα του (ανα)λογικού.

 

Επίσης, αναφερόμαστε και στα virtual analog και για έναν πολύ πιο απλό λόγο: γιατί η αρχική ερώτηση του θρεντ προήλθε από έναν συνφορουμίτη που ήθελε συμβουλή για την πρώτη του είσοδο στον κόσμο των hardware synths, και τα virtual analog ήταν στο μπάτζετ του ενώ τα μεγάλα αναλογικά (Moog, Andromeda κλπ) όχι. (Παρεπιπτόντως, αναφέρθηκαν ορισμένα full analog, όπως το Vermona και το νέο Prophet). Σύμφωνοι, το αναλογικό έχει άλλη χάρη αλλά το να προτείνει κάποιος μια Ανδρομέδα σε κάποιον που πρωτομπαίνει στα hw synths και έχει μάξιμουμ μπάτζετ μετά βίας 1500 ευρώ είναι τουλάχιστον αστείο.

 

Υπάρχουν αρκετές συζητήσεις για soft vs. hard synths και analog vs. digital, αν θες κάνε ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ και δεν θα απογοητευθείς...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου