Προς το περιεχόμενο

8ohm Tonker goes to Kingdom Come, Dunlop Fuzzface (BC108), plexi...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To λεπον, απο τοτε που εφτιαξα το isolation box εχω στην κατοχη μου ενα Tonker 16ohm το οποιο λειτουργει θαυμάσια με τον πλεξι και οι εντασεις στις οποιες επαιζα και ηχογραφουσα με αυτο ηταν το master στο 9 και το pre στο 10...θεωρητικά αν ο πλεξι βγαζει 200W με pre και mv στο 10 τοτε με αυτες τις ρυθμίσεις ειμαι κοντα στα 100W (λογαριθμικό ποτ το master volume) ενω το Tonker ειναι rated στα 150W (και 300W peak)...

 

Εφοσον πηγα σε 2χ12 καμπινα 8ohm και απεκτησα και ενα hotplate 8 ohm για καλο και για κακο, λεω ας παρω και ενα 8ohm Tonker να παρει την θεση του 16 στο isolation μην ρυθμιζω καθε λιγο και λιγακι το impedance selector, να το αφησω μια και καλη στα 8ohm να τελειωνει η υποθεση...

 

Βγαζω χθες το 16άρι, βαζω το 8άρι...το μετραω ειναι οκ...συνδεω τα καλωδια σωστα, ξαναμετραω αντισταση, οκ...αφηνω ανοιχτη την πορτα του iso για να κανω μια δοκιμη, σε εντασεις δωματιου...οκ...κλεινω την πορτα και λεω να του φερθω λιγο τρυφερα στην αρχη, οποτε βαζω το mv στο 7 και το pre στο 10...ξεκιναω παιζω...λεω κατσε να κανω και μια ηχογραφηση να δω πως ακουγεται και ενα Dunlop fuzzface (BC108) που μου ηρθε να ακουσω και το 8άρι αστρωτο...ε, μερικα δευτερολεπτα υποθεση ηταν... :o

 

http://www.box.net/shared/llwp12u80o

 

Απο το 4ο δευτερολεπτο και μετά αρχίζει και τα φτύνει... :o

 

Αφου ***** μεντες καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα και κλεινω με την μια τον ενισχυτή...τον βαζω στην καμπινα, οκ, τουλαχιστον την γλιτωσε ο ΜΣ εξοδου...ολα καλα... :D

 

Ανοιγω την καμπίνα, βρωμα και δυσοδια (οχι καπνους δεν ειδα)...μετραω αντισταση και αρχίζω να βραζω κολυβα...μολις πηγε στο ουρανιο βασιλειο των μεγαφωνων... ;D

 

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι ηταν ελαττωματικο, δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση...

 

Τουλαχιστον πηρα μια ιδεα 4 δευτερολεπτων για το πως ακουγεται το Dunlop ηχογραφημενο...πολυ ενδιαφερον...

 

ΥΓ: το ιδιο κλιπ αλλα με flanger και delay απο το 4ο δευτερολεπτο και μετα, ετσι για να γινει λιγο πιο επικο το ολοκαυτωμα... ;D

 

http://www.box.net/shared/e7nano204g

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Items you're winning: One Quad (4) NOS NIB Mullard EL34!!! Must See!!! The Real Deal!!! ;D ;D

 

Item you're losing: Both your f**king Hands!!! Don't F**k with me!!!  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μερα κατα του εξοπλισμου ειναι σημερα...

μολις μου εσπασε ενα πιν την ωρα που αλλαζα χορδες κ εμεινε μεσα στον καβαλαρη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mυρίζω οξεια γκαντεμίτηδα και καταστροφή ή είναι απλά ή μυρωδια του ροκ εν τζαζ εν μλπουζ εν (...μπλα μπλα μπλα μπλα, γουφ γουφ γουφ...) ρολ??? ;D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aιιωωωωωωνίιιια η μνήηηηηηηηημη!! Είπαμε, σου αρέσει ο Hendrix tone αλλά για να τον πετύχεις, δεν είναι ανάγκη να κάψεις και ενισχυτή - ηχεία - στρατ όπως εκείνος!!!  ;D :D Όλα είναι σώα δλδ εκτός από το ηχείο;  :'( Eυτυχώς.  :) Αλλά όταν ταιριάζουμε ηχεία, δεν πρέπει συνήθως να είναι δυο ή και τρεις φορές το wattage του ενισχυτή; Εσύ πήγες να παίξεις συντηρητικό rating στα 100W με ηχείο στα 150; Ή μπερδεύομαι με τους ωμικούς πολλαπλασιασμούς;;

 

 

Αυτό το Dunlop Fuzzface που λες, είναι το καινούργιο το ασημί handwired;

 

JHF1.jpg

 

Eίναι πράγματι καλό, αν και σε καμία περίπτωση δεν το έχω ακούσει στις θηριώδεις εντάσεις σου...  :'(

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aιιωωωωωωνίιιια η μνήηηηηηηηημη!! Είπαμε, σου αρέσει ο Hendrix tone αλλά για να τον πετύχεις, δεν είναι ανάγκη να κάψεις και ενισχυτή - ηχεία - στρατ όπως εκείνος!!!   ;D :D Όλα είναι σώα δλδ εκτός από το ηχείο;  :'( Eυτυχώς.  :) Αλλά όταν ταιριάζουμε ηχεία, δεν πρέπει συνήθως να είναι δυο ή και τρεις φορές το wattage του ενισχυτή; Εσύ πήγες να παίξεις συντηρητικό rating στα 100W με ηχείο στα 150; Ή μπερδεύομαι με τους ωμικούς πολλαπλασιασμούς;;

 

Nope, you've missed the point...κατα πρωτον ο ενισχυτής δεν ειναι 100W εκτος και αν μιλαμε για την περιπτωση που δεν εχει master volume και το vol1 ειναι στο 3-4 ("καθαρος" δηλαδη)...στο 8-10 ειναι απο 170W και πανω αλλα και παλι δεν ειναι αυτο το θεμα...το master volume ηταν στο 7, ειναι λογαριθμικό που σημαινει θεωρητικα οτι και 200W να βγαζει ο ενισχυτής με ολα στο 10 ηταν σημαντικα κατω απο τα 100W...δευτερον, το αδερφακι του το οποιο ειναι το ιδιο αλλα στα 16ohm δουλευει μηνες με mv=9 και pre=10, θεωρητικά στα 100W και δεν εχει βγαλει κιχ...

 

Αποδειξη οτι ηταν σημαντικα πιο χαμηλά οταν ηχογραφησα το καμμενο κλιπ απο οτι ηχογραφω συνηθως είναι η ιδια η κυματομορφή του wav...ολες οι παραμετροι της ηχογραφησης (pre/gain κονσολας, καρτας ηχου κοκ) ειναι σταθερα ρυθμισμενα για να ηχογραφουν τον ενισχυτή με mv=9 και pre=10, οταν συγκρινα την κυματομορφη με προηγουμενες ηχογραφησεις ηταν σημαντικα πιο χαμηλη...οποτε μην αγχωνεσαι, υποτιθεται οτι ξερω που και πως να τον δουλευω... ;)

 

(το γεγονος οτι επι μηνες τελικιαζα 1959 RI με μια καμπινα marshall 1912 χωρις mv και hotplate τοτε ενω το μεγαφωνο της ηταν rated 150W χωρις κανενα προβλημα μπορω να το εξηγησω μονο ως κ*λοφαρδία ή οτι ηταν τοσο κακορυθμισμένος απο το εργοστασιο που δεν πλησιαζε αυτα τα watts)

 

Ολα ειναι οκ, ο ενισχυτής παιζει κανονικα και ακουγεται οπως πρεπει κανενα προβλημα... ;D

 

Αυτό το Dunlop Fuzzface που λες, είναι το καινούργιο το ασημί handwired;

 

JHF1.jpg

 

Eίναι πράγματι καλό, αν και σε καμία περίπτωση δεν το έχω ακούσει στις θηριώδεις εντάσεις σου...  :'(

 

 

Σπύρε, τον τελευταιο χρονο εχω αλλαξει 5 φαζ...κατα την ταπεινή μου αποψη κανενα απο αυτα που ειχα ή εχω δεν ακουγεται σωστα σε κυριλε εντασεις και δεν φταινε οι εντασεις αυτες καθαυτές, ειναι το "καψαλισμα" του ενισχυτή επανω στο οποιο πεφτει το φαζ...τραγικο παραδειγμα ειναι το Fulltone 69...πριν φτιαξω το isolation ακουγοταν σαν αναιμικο OD...οταν εφτιαξα το isolation και εβαλα τον Epiphone τερμα τοτε καταλαβα οτι ηταν φαζ και με πολυ ωραιο ηχο κιολας (για αυτους που γουσταρουν τα Ge)

 

Το συγκεκριμενο το πηρα και περιμενα να το ακουσω και απλα να το βγαλω αγγελια για πωληση...ομολογώ οτι απο οσα dunlop είχα στην κατοχη μου ή εχω ακουσει, αυτο ειναι το αγαπημενο μου...το κραταω και αυτο, ειναι διαφορετικο και απο το Gypsy Fuzz και απο το RM Axis Fuzz...το μονο "κακο" που εχει σε σχεση με τα αλλα 2 ειναι οτι δεν "καθαριζει" τοσο καλα, μου θυμισε το Fulltone '70...απο το 10 μεχρι το 9 vol κιθαρας καθαριζει αποτομα οποτε χανεις τις ενδιαμεσες χροιες...να μην ειχε και "αναποδα" τις θεσεις ΙΝ και OUT... ;D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συγκεκριμενο το πηρα και περιμενα να το ακουσω και απλα να το βγαλω αγγελια για πωληση...ομολογώ οτι απο οσα dunlop είχα στην κατοχη μου ή εχω ακουσει, αυτο ειναι το αγαπημενο μου...το κραταω και αυτο, ειναι διαφορετικο και απο το Gypsy Fuzz και απο το RM Axis Fuzz...το μονο "κακο" που εχει σε σχεση με τα αλλα 2 ειναι οτι δεν "καθαριζει" τοσο καλα, μου θυμισε το Fulltone '70...απο το 10 μεχρι το 9 vol κιθαρας καθαριζει αποτομα οποτε χανεις τις ενδιαμεσες χροιες...να μην ειχε και "αναποδα" τις θεσεις ΙΝ και OUT... ;D

 

κολλαει καπως με την κουβεντα το συγκεκριμενο video  http://www.youtube.com/watch?v=aAX8hsMehu0&feature=related

ως κατοχος και των δυο fuzzface απο την dunlop εχω να πω οτι για την τιμη τους (ειδικα την αμερικανικη  ;)  ) δν εχουν να ζηλεψουν τπτ  απο τα αντιστοιχα boutiquοειδη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου