Προς το περιεχόμενο

Jazz amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

θα ήθελα να μου πούν όσοι ασχολούνται με την jazz κάποια πρόταση για ενισχυτή μικρό για practice αλλά που μπορεί να βγάλει και μια πρόβα.

Έχει κάποιος henriksen?Είναι απ'ότι είδα στην φιλοσοφία των polytone.

Για δώστε καμμιά πρόταση...μάλλον σε solid-state γιατί οι μικροί λαμπάτοι (5-15w) ακούγονται χάλια για κλασικό jazz ήχο (τουλάχιστόν όσους άκουσα εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω ποιύς λαμπάτους άκουσες αλλά o cornford harlequin είναι απλά απίστευτο μηχάνημα και έχει απίστευτα καθαρά για τζαζ φάσεις και πολύ ωραία βρωμίτσα για κάτι σε φιουζιον.

Αν έχεις γύρω στα 700-800 (αν θυμάμαι καλά) για αυτή τη δουλειά είναι τοπ επιλογή.

Τώρα σε solid state καλύτερα μην πας εκτός και αν είναι οικονομικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιύς λαμπάτους άκουσες αλλά o cornford harlequin είναι απλά απίστευτο μηχάνημα και έχει απίστευτα καθαρά για τζαζ φάσεις και πολύ ωραία βρωμίτσα για κάτι σε φιουζιον.

Αν έχεις γύρω στα 700-800 (αν θυμάμαι καλά) για αυτή τη δουλειά είναι τοπ επιλογή.

Τώρα σε solid state καλύτερα μην πας εκτός και αν είναι οικονομικό το θέμα.

 

Xωρις να τον εχω δοκιμασει τον harlequin μου φαινεται καλη προταση. Παρα πολλα κομματια του guitar techniques εχουν γραφτει με αυτον τον ενισχυτη, ακομα και jazz. Ειναι μπλουζατος ενισχυτης οσο να πεις. Εμενα με ψηνει πολυ ενας τετοιος ενισχυτης. Υποψιν δεν εχει reverb για αλλους αδιαφορο αλλα για μενα ενα απαλο βαθακι ειναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ εδώ είμαι και γώ.Με ενδιαφέρει το θέμα σε λίγο καιρό που θα χω και το απαραίτητο ρευστό.

 

Για solid state πολλά ακούγονται για τον roland cubex30  kai to 60.Αρκετές μεριές υποστηρίζουν οτι και ο 30 κάνει δουλεια για practice και για πρόβα.Εγώ μπανίζω τον 60 για να βγάζω κ κανα λάιβ.(προσομοιώνουν τον Roland JC-120 που είναι στη jazz πολύ γνωστός.Βenson,Martino ξέρω για αυτόν)

 

Polytone παίζει joe pass.Ο Ηenriksen(αν ήταν αυτός,αν όχι τι ήταν?) τον άκουσα απο λάιβ του alter(μέλος του νόιζ).Γεμάτο ήχο με πολύ μπουντίλα άκουγα στο μαγαζί.Αν μπορεί ο alter ίσως μας γράψει κανα λογάκι για το τί παίζει...

 

Sozos είναι πολλά χρήματα τα 700-800.Σίγουρα το μηχανημα θα είναι έρωτας αλλά πολλά τα μάνια.(Αν τα μαζέψω εγώ θα τα διαθέσω, αλλα το παλικάρι για practice μάλλον δεν βολεύεται)

 

Στην ιστορία απ ότι φαίνεται πάντως τείνουν οι περισσότεροι σε solid state τρατζιστορίλα στην jazz.Μια απορία για την επιλογή αυτή την έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν δεν εχει reverb για αλλους αδιαφορο αλλα για μενα ενα απαλο βαθακι ειναι must.

Υπάρχει και ο carrera...η μόνη διαφορά του με τον harlequin είναι η ύπαρξη reverb και eff.loop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για solid state πολλά ακούγονται για τον roland cubex30  kai to 60.Αρκετές μεριές υποστηρίζουν οτι και ο 30 κάνει δουλεια για practice και για πρόβα.

Κάνει και για πρόβα. Τα 30W είναι περισσότερα από όσο φανταζόμαστε ότι είναι... ;) ;)

 

Στην ιστορία απ ότι φαίνεται πάντως τείνουν οι περισσότεροι σε solid state τρατζιστορίλα στην jazz.Μια απορία για την επιλογή αυτή την έχω.

Προφανώς για να μπορείς να έχεις εύκολα καθαρό ήχο και σε μεγάλες εντάσεις. Άλλο λόγο δε μπορώ να βρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν έχετε δοκιμάσει μηχανηματάκια στο όριο αυτό των 500-700 πείτε τπτ?Επίσης αν κάποιο κυκλοφορεί και μεταχειρισμένο και η εμπειρία δείχνει οτι είναι αξιόπιστο και σε μεταχειρισμένο πείτε μας.

 

Και πιο φθηνα δεν υπάρχει πρόβλημα.Προσωπικά λέω να αρχίσω απ' τα 300 του roland 60.(spy είσαι σίγουρος οτι μπορείς τα 30 αυτά να τα εκμεταλευτείς με επιτυχία και σε λάιβ?Αν δεν το ρίξεις σε PA θα βγάλει λάιβ σε μικρό χώρο?Να μην πώ κανα στάδιο τώρα και με κυνηγάτε με καλάσνικοφ :P)

 

Επίσης αν έχετε τπτ σάιτ με δοκιμές ή και αρχεία ήχου με τέστ δώστε να ακούσουμε κιόλας.

 

 

Εντιτ:Να συμπληρώσω οτι τον Roland 30 τον άκουσα live μέσω ίντερνετ λάιβ σε ποιότητα 128kbps 44.1 khz.Απο το DML ήταν η σύνδεση.Αυτό που άκουσα για προσομοίωση του Roland JC-120 μου άρεσε αλλά δεν τον άκουσα πολύ ώρα  ούτε τον πείραξα για να έχω ολοκληρωμενη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιο φθηνα δεν υπάρχει πρόβλημα.Προσωπικά λέω να αρχίσω απ' τα 300 του roland 60.(spy είσαι σίγουρος οτι μπορείς τα 30 αυτά να τα εκμεταλευτείς με επιτυχία και σε λάιβ?Αν δεν το ρίξεις σε PA θα βγάλει λάιβ σε μικρό χώρο?Να μην πώ κανα στάδιο τώρα και με κυνηγάτε με καλάσνικοφ :P)

Για λάιβ δεν κόβω και το κεφάλι μου. Αν δεν σε προβληματίζουν τα 5 παραπάνω κιλά, πάρε τον 60 για να μην έχεις ανησυχίες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fauconnier με την λάμπα όμως δεν έχεις φόβο για αυτό που είπε ο spy?Επίσης νομίζω ότι με έναν τραντζιστοράτο γλιτώνεις και το μαστόρι και τη λάμπα κάθε τόσο.Στην jazz νομίζω την καθαρότητα και την πλειρότητα της λάμπας στα καθάρα και τα τρέμπλ δεν την χρειάζεσαι αφού παίζεις με κλειστά tone και με flat χορδές.

 

Κάτω απο αυτές τις προυποθέσεις μήπως είναι περριτό το πορτατίφ?Χέλπι....

Τι λέτε?

 

 

Έντιτ:Πείτε τπτ και για Henriksen που ρώτησε ο gto234.Αν υπάρχει κάποιος που έχει ιδέα το τί παίζει.Μη μείνουμε το roland.

 

Spy εκτος απο αυτόν κάτι άλλο που ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου