Προς το περιεχόμενο

Akai s2000 εντυπώσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγες μέρες θα αγοράσω το Akai s2000 sampler. Θα είναι το πρώτο hardware sampler μου το οποίο θα βοηθήσει αρκετά τη μουσική που προσπαθώ να φτιάξω και κυρίως στην οργάνωση (ή ξεσκατάρισμα) των ήχων που έχω σε διάφορα hardware.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουνε ή είχανε το συγκεκριμένο μηχάνημα, πόσο εύκολο είναι να samplarει κάποιος ήχους από tone generators κατευθείαν σε αυτό (όχι μέσω PC ή MAC) και αν τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά, δηλαδή ακριβώς ίδια από τα γνήσια (όχι στη ποιότητα ήχου όσο στην απόδοση)

 

Επίσης τι ακριβώς είναι αυτό το ιδιαίτερο που προσθέτει το μηχάνημα στον ήχο και έχω διαβάσει τόσα σε διάφορα ξένα forums; Είναι μύθος ή πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Παντελη θα σου προτεινα καλυτερα να μην μπλεξεις, ειναι παλια τεχνολογια και δεν εχει σχεση με τα software samplers που πολυ πιθανον να εχεις δουλεψει.

Ειμαι ακομα κατοχος αρκετων AKAI και τα εχω και σκονειζονται, εδω και πολλα χρονια.

Οι λογοι ειναι εξης :

1) δεν υπαρχει non-violate Ram που σημαινει οτι στο power off χανονται τα παντα και πρεπει να τα ξαναπερασεις οταν το ξανανοιξεις. Η διαδικασια γινεται μεσω floppy 1.44 (παρα πολυ αργο) και SCSI (αρκετα αργο)

2) to s2000 δεν δεχεται εσωτερικο σκληρο, παρα μονο εξωτερικο. (εσωτερικο μονο με modification)

3) Εννοειται οτι δεν διαβαζει wav. Αντιστοιχα αυτα που θα σωσεις σε floppy & SCSI δεν τα διαβαζει ο υπολογιστης. Πρεπει να χρησιμοποιησεις CDXtract, Milennium, Mesa κτλ

4) διαβαζει και γραφει μονο μεσω SCSI. Αν δεν εχεις ασχοληθει με SCSI ποτε, τοτε εχεις επιλεξει την χειροτερη περιοδο για να ασχοληθεις γιατι κοντεβει να καταργηθει.

5) το sampling & editing για αυτο που θες να κανεις ειναι μανικι  sto s2000 . (υποψιν οτι  εχει πολυ μικρη οθονη). Αν παντως τα καταφερεις μετα απο μηνες,  τα αποτελεσματα ειναι ικανοποητικα

6)  οι editors δουλευουν μια χαρα με win 95, 98,ΜΕ και  OS9. Με 2000, XP  εχουν προβληματα, ενω με Vista και OSX δεν δουλευουν καθολου. 

7) το χαρακτηριστικο ποιοτικο "ξερο"  ηχο των ειχαν τα Akai S612, S700, X7000, S900, & S950 και αυτο οφειλοταν στους 12-bit converters.

8 ) η σειρα S1xxx, S2xxx,S3xxx ειναι 16-bit με σχετικα ασθενες φιλτρο αλλα με σχετικα καλο & χαρακτηριστικο ηχο , για τον οποιο ευθυνονται οι converters και  η δυνατοτητα "resample" που υπαρχει στα AKAI.

 

Δεν μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο ,αυτα προς το παρον.

 

Αν ειναι να σου το δωσουν τσαμπα ειναι καλη φαση γιατι θα εχεις την δυνατοτητα να συγκρινεις το παρελθον  με το παρον και να εκτιμησεις ορισμενα πραγματα.

Αλλα αν ειναι να πληρωσεις πανω απο 100 ευρω δεν θα το συνιστουσα παρα μονο αν εχει για σενα συλλεκτικη αξια.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μου το έδιναν τζάμπα ή 100 ευρώ... Βασικά με όλα τα επιπρόσθετα (zip cartidges, scsi cd, scsi controller, HDD, RAM) θα μου βγει πάνω από 350 ευρώ. Οπότε λες πως δεν αξίζει καθόλου.

 

 

Απογοητεύτηκα από το μήνυμα σου αλλά σε ευχαριστώ για την ειλικρίνεια. Δηλαδή ούτε καν μπορώ να δουλέψω με windows vista για να μεταφέρω ήχους....

 

Τι να πάρω όμως; Δεν είμαι επαγγελματίας και θέλω κάτι αρκετά οικονομικό και άρα παλιό & μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω κι εγω ειναι συλλεκτικη η αξια του πια μονο...για αναβιωση του παρελθοντος που λεμε :P δεν ειναι πια καθολου πρακτικα αυτα.δεν ειναι τυχαιο που τα hardware samplers εχουνε καταργηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χιλια συγνωμη αν σε εκανα να αλλαξεις γνωμη, απλα σου ειπα πως εχουν τα πραγματα απο την δικη μου πλευρα.

Τα ΑΚΑΙ samplers ειναι αξιολογα εργαλεια αλλα δυστηχως πρεπει να ξοδεψεις μηνες για να οργανωσεις τα πραγματα ετσι οπως τα θες ενω με software sampler θα χρειαζοσουν  καποιες ωρες ή λιγες μερες.

Για 350 ευρο δεν αξιζει να το αγορασεις. Με αυτα τα λεφτα θα μπορουσες να παρεις ενα S3200 που θεωρουνταν η "ναυαρχιδα" ή ενα EMU e64/6400 ( με εφφε και H/D) , αλλα παλι θα ειχες αρκετα απο τα προαναφερθεντα προβληματα.

Δυστηχως πλεον τα hardware samplers εχουν σταματησει να κατασκευαζονται οπως σωστα ειπε ο Costas_SD, και τα υποκαταστατα που κυκλοφορουν στη αγορα (οπως grooveboxes της roland,korg ktl τα οποια διαθετουν sampling) δεν διαθετουν το ευρος των ρυθμισεων ενος sampling workstation και δεν θα σε βοηθησουν να κανεις αυτο που θες.

Δυστηχως δεν μπορω να προτεινω κατι αλλο πλην της χρησης PC με software sampler , γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χιλια συγνωμη αν σε εκανα να αλλαξεις γνωμη, απλα σου ειπα πως εχουν τα πραγματα απο την δικη μου πλευρα.

Τα ΑΚΑΙ samplers ειναι αξιολογα εργαλεια αλλα δυστηχως πρεπει να ξοδεψεις μηνες για να οργανωσεις τα πραγματα ετσι οπως τα θες ενω με software sampler θα χρειαζοσουν  καποιες ωρες ή λιγες μερες.

Για 350 ευρο δεν αξιζει να το αγορασεις. Με αυτα τα λεφτα θα μπορουσες να παρεις ενα S3200 που θεωρουνταν η "ναυαρχιδα" ή ενα EMU e64/6400 ( με εφφε και H/D) , αλλα παλι θα ειχες αρκετα απο τα προαναφερθεντα προβληματα.

Δυστηχως πλεον τα hardware samplers εχουν σταματησει να κατασκευαζονται οπως σωστα ειπε ο Costas_SD, και τα υποκαταστατα που κυκλοφορουν στη αγορα (οπως grooveboxes της roland,korg ktl τα οποια διαθετουν sampling) δεν διαθετουν το ευρος των ρυθμισεων ενος sampling workstation και δεν θα σε βοηθησουν να κανεις αυτο που θες.

Δυστηχως δεν μπορω να προτεινω κατι αλλο πλην της χρησης PC με software sampler , γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση.

 

 

 

Σωστος +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

mhn τους ακους... τιν τρελα του σαμπλ και  το παιξιμο τις στο σαμπλερ ειναι αλλη φαση!!

για κοιτα για mpc5000 kai roland mv8000 H akoma kai to mpc 2500xl!!! auta einai hardware!! τι να κανει το pc... κλαιν!! mpc for life!!

(pc εχω και εγω αλλα μαζευω να παρω MPC :p)

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

mhn τους ακους...

Για να εκφερεις τετοια αποψη, πρεπει να εχεις εμπειρια με samplers.

 

Για εξηγησε μας, πως και ποσο ευκολα μπορει να γινει αυτο :

...προσπαθώ να φτιάξω και κυρίως στην οργάνωση (ή ξεσκατάρισμα) των ήχων που έχω σε διάφορα hardware.

με την χρηση mpc5000 , roland mv8000 ή  mpc 2500xl ?

::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου