Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG 2550 και μαγνήτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την άποψη σας για αλλαγή μαγνητών στην Ibanez rg2550.

 

σε άλλες 2 κιθάρες που έχω, χρησιμοποιώ Seymour Duncan Sh-4/Sh-2 set

και fender hot noiseless set.

 

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος απλά θα ήθελα να ακούσω κάτι διαφορετικό,

έτσι ώστε η κάθε κιθάρα να έχει τον δικό της ήχο/χαρακτήρα...

 

Απ' οτι έχω δει, έχει επικρατήσει η άποψη οτι στις Ibanez ταιριάζουν καλά

DiMarzio μαγνήτες (δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι θέμα marketing..)

 

Κάνω μια έρευνα λοιπόν για το τι μαγνήτες θα μπορούσα να βάλω...

Όποιος θέλει λοιπόν, ας πει την άποψη του..

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από Dimarzio δες breed, tone zone, evolution. Για περιγραφές και ήχους, κοίτα στο www.dimarzio.com.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δει το site της DiMarzio αλλά έχει κανονικά κομμάτια και

δεν νομίζω οτι μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα με studio κομμάτια...

 

Βασικά σκεφτόμουν για evolution σε bridge/neck και

middle έναν hs3 που ήδη έχω...

Θα ταιριάζει αυτό το set?

 

Αλλά είδα οτι έχει βγει και evolution 2...

 

Να υποθέσω είναι καλύτερος απ'τον evolution..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει αλλά από ό,τι έχω διαβάσει είναι πιο "μετρημένος". Εξαρτάται αν σου κάνει από τη μουσική που παίζεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παίζεις death metal κλπ και αρκείσαι σε λογικά επίπεδα distortion τότε ένα καλό σετάκι είναι Paf pro bridge Paf Joe neck. Πολύ καλοζυγισμένο σετάκι. Ειδικά ο Παφ Προ είναι από τους καλύτερους μαγνήτες που έχω ακούσει, έχει πολύ "ανοιχτό" ήχο που "αναπνέει" και μάλλον θα είναι ο μαγνήτης που θα μπεί στην επόμενη κιθάρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

death δεν παίζω αλλά θέλω να έχω γκάζι...

γενικά παίζω power metal...

 

για neck o humbucker form hell τι σας λέει..?

 

(περιμένω και άποψη για evolution set..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα για bridge μαγνήτη και για το είδος που σε ενδιαφέρει : Tone Zone ,Evo2 ,D-Sonic

 

Όσο για τον Evo2 που ρώτησες,επειδή έχω και τους 2 Evolution,o καινούριος Evo2 είναι στην ίδια "φιλοσοφία" με την ίδια "όμορφη-γλυκιά" χροιά και τις ωραίες αρμονικές του,αλλά δεν είναι πια μόνο ένας καθαρά σολιστικός μαγνήτης και τα ρυθμικά με αρκετό gain ακούγονται πλέον πιο γεμάτα,έχουν ρίξει λίγο το output,αλλά πίστεψε με αυτό μπορεί να το καταλάβει μόνο κάποιος που γνωρίζει καλά τον 1ο Evolution,παραμένει δε ένας high output μαγνήτης και για μένα καλύτερος απο τον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Evolution (bridge) κ δεν θα σου τον πρότεινα για ρυθμικό παίξιμο.

Γενικά το ύφος του είναι πιο μοντέρνο από 80s power metal.

Είναι ένας πάρα πολύ καλός σολιστικός μαγνήτης, με τις γνωστές αρμονικές.

Εγώ τον χρησιμοποιώ με το tone pot στα 3/4 γιατί μου παρατρυπάει το αυτί.

 

Σε neck έχω τον Breed κ αυτόν στον συνιστώ 100% ανεπιφύλακτα!

Τσέκαρε κ το σετ των Breed δλδ, το χρησιμοποιεί κ αυτό ο Vai.

 

Για τον Humbucker from Hell, έχω να πω ότι είναι πολύ πρίμος μαγνήτης, αρκετά καθαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Συγνωμη για την θεαματικη ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ, αλλα ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα....

 

Λοιπον, προσφατα επεσε στα χερια μου...(σε εξευτελιστικη τιμη) μια ιβανεζ rg2550 μαλλον το η πρωτη εκδοση αν καταλαβαινω καλα. Το θεμα τωρα ειναι οτι αν και δεν τρεφω αυταπατες για τις δυνατοτητες (ηχητικα) της κιθαρας, ο ηχος μου φαινεται σχετικα κακος.

 

Τι εννοω? Πολυ φλατ, μονοδιαστατος, μουντος, τα ξυλα δεν "δονουνται" καθολου (δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω, σχεδον σε ολες τις αλλες κιθαρες μου αντιλαμβανομαι μια μεταδοση ενεργειας στο μπρατσο/σωμα, το οποιο περναει και στον ηχο, στην ιμπανεζ ΔΕΝ συμβαινει αυτο.) Γενικα η κιθαρα ακουγεται "νεκρη" ρε παιδι μου.

 

Πριν προλαβετε να μου πειτε για σεταπ και τετοια...ναι ειναι φρεσκοσεταρισμενη, με σωστη ρυθμιση μαγνητων κτλ κτλ. Χωρις να ειμαι κανας μαστερ, δεν με λες και χθεσινο σε αυτα τα θεματα.

 

Η ερωτηση τωρα: Δεδομενου οτι το μπρατσο οντως με βολευει πολυ και το action φτανει γελοιωδως χαμηλα, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ετσι ωστε να ψιλοσωθει η κατασταση?

 

Το πρωτο που σκεφτομαι ειναι η αλλαγη μαγνητων. Το πρωτο υποψηφιο ταλεντο ειναι πχ tonezone/air norton. Γενικα, αλλαζουν αρδην οι ηχητικες ιδιοτητες με τη αλλαγη μαγνητων? ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΛΛΗ ΚΙΘΑΡΑ? Ρωταω γιατι σε αυτες που εχω μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε ποτε να αλλαξω μαγνητες. Ενδεικτικα αναφερω οτι εχω gibson LP standard 2007, music man axis, peavey wolfgang special. ΙΔΑΝΙΚΑ θα ηθελα να κανω την ιμπανεζ να προσσεγισει τον "ηχο" των axis και peavey.

 

H μουσικη που θα παιξει η κιθαρα ειναι απο 80'ς hardrock/metal/shred μεχρι συγχρονο prog/power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου