Προς το περιεχόμενο

Οnline Mastering-Finnvox, Abbey Road,Sterlings Studio[Μερος 1ο]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειαχαραα..

Σκοπευω να στειλω σε καποιο απο τα παραπανω στουντιο μερικα κομματια για μαστερινγκ..

 

Η μουσικη που θα στειλω ειναι μονο ορχηστρικη [κυριως με συμφωνικη κλασικη ορχηστρα αλλα και καποια εθνικ- Επιρροες : H.Zimmer,J.Horner,J.Williams, P.Glass, y.tiersen]....Oλα τα οργανα ειναι VST.

τα κομματια σκοπευω να τα ανεβασω σε indiestore,Reverbnation κλπ

 

Οι τιμες που ειδα ανα track einai sto περιπου : gia Finnvox=68 eyra και για AbbeyRoad=100 eura [Τα Sterling εxουν Online-mastering?]

 

Θεωρωντας δεδομενο οτι ουτε ο "καλυτερος" τους μαστερας θα σου κανει τη δουλεια [εκτος αν τον παραγγειλεις], ουτε στα καλυτερα μηχανηματα τους θα γινει ,εχει καποιος αποψη για τα παραπανω studio? Καταλαβαινετε οτι δεν με νοιαζει ποιο εχει κανει τις καλυτερες παραγωγες για μεγαλα ονοματα και ποιος εχει τα καλυτερα μηχανηματα αλλα σε ποιο θα ηταν καλυτερο να τα στειλει ενας που δεν τον ξερει ουτε η μανα του...[κ ελπιζει οτι θα τον μαθει]  ;D

 

υ.γ: εχω διαβασει σχεδον ολα τα θεματα[οσα βρηκα τεσπα] γυρω απο Μαστερινγκ..νομιζω ειναι ενα απ τα πιο αμφιλεγομενα θεματα στο νοιζ.gr  :)

 

Thank you for your time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΙ μια απορια για τις χρεωσεις τους σε σχεση με τη διαρκεια των κομματιων

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Λεει το Abbey 100eyro/track  με μεγιστη διαρκεια 10 λεπτα..[το finnvox δεν ανεφερε διαρκεια νομιζω]

 

περιπτωση [1]

Ενα εργο που συνολικα θα εχει διαρκεια 7-8 λεπτα και ειναι σε τρια μερη οπως ειναι τα κλασικa [ π.χ allegro-lento-presto]  χρεωνεται σαν τρια διαφορετικα κομματια?

 

περιπτωση[2]

Πες οτι  στειλνω 6-7 μικρα κομματακια -αλα trailer- του ενος λεπτου το καθενα.. .,Περα απ την πιθανη εκπτωση που θα εχουν λογω του αριθμου τους, θα μετρησουν σαν 7 κανονικα κομματια?

 Και για να το προχωρησω λιγο πιο πολυ, αν υποθεσουμε οτι αυτα τα trailer εχουν μια "ενοτητα", ας πουμε την ιδια ενορχηστρωση-και ειναι σα να ειναι μερη του ιδιου εργου ,γιατι εγω [ο παμπονηρος ο Ελληνας] να μην τα βαλω σε ενα Track ,σαν ενα κομματι, με ενα τιτλο π.χ "7 εικονες"?

Ακουγεται σαν Greek απατη-κουτοπονηρια αλλα 700 ευρω για 7 λεπτα μουσικης προφανως δεν ειναι για τα μουτρα μας..

[Τωρα που μας πηραν χαμπαρι παγκοσμιως δεν μπορουμε και να τους ξεγελασουμε ;D ;D]

 

Thank you for your time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα Abbey road studios μπορείς να στείλεις τις ερωτήσεις σου στην κυρία Lucy Launder

[email protected]

Θα σου απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σου εκτός βέβαια από αυτή που λες να τους κοροιδέψεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα σου απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις σου εκτός βέβαια από αυτή που λες να τους κοροιδέψεις. ;)

 

;D ;D Δεν σκοπευα να το κανω [ετσι με τον greek way]

Απλά προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με το θεμα της διαρκειας .Γιατι σε ορχηστρικη μουσικη υπαρχουν κομματια που διαρκουν  8-9 λεπτα, μπορει να χωριζονται σε καποια μερη [κανονικα με παυση], αλλα στο cd ειναι σε 1 track..

 

Οκ φανταζομαι με ενα εμαιλ e email θα λυθει η απορια. thanx:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: Aν σου πουν τιμή με το "κομμάτι" και δεν σε συμφέρει ίσως να να είναι καλύτερα να τους ζητήσεις τιμή με την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Haryy μου ο κανόνας λέει ότι η τιμή με το κομμάτι είναι υπέρ του πελάτη και η τιμή με την ώρα υπέρ του studio....

 

εξαιρέσεις προσωπικά δεν έχω συναντήσει... είναι θέμα εγωισμού κατά πρώτον και έξωθεν καλής μαρτυρίας ο όποιος επαγγελματίας να κάνει το καλύτερο που μπορεί στην κάθε περίπτωση... απλά στην τιμή με την ώρα ανεβαίνει δραματικά το "latency" της σκέψης του...:)

η ειδοποιός διαφορά πάντα έγκειται στην ικανότητα διεκπεραίωσης που καλείται να εξαντλήσει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ στη θέση σου θα έπερνα και τον Χατζιστάμου, που είναι εξαιρετικό παιδί, και έχει κάνει άπειρες δουλειές. Υπάρχει και το Odeon Mastering (είναι και μέλος), που είναι στη Θεσσαλονική. Το καλό με την Ελλάδα δεν είναι η τιμή, όσο ότι μπορείς να επικοινωνήσεις πολύ πιο εύκολα, και αν είσαι και προς τα εκεί, ίσως και να μπορείς να πας και απ'το στούντιο τους για μια ακρόαση, για πιο ακριβή αποτελέσματα...

 

Τώρα το θέμα των κλασσικών κομματιών, γνώμη μου φυσικά, αφού δεν έχω τελικά εμπειρία. Έχω κι εγώ 10 λεπτά κομμάτια, αλλά είναι πρακτικά 1 μέρος, 1 κόμματι. Άρα θεωρείτε αυτόματα 1 track. Στη δική σου περίπτωση με 3 μέρη συμφωνίας (πχ), γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να το πάρει κάποιος ως σύνολο, να κάνει το μάστερινγκ σε ενωμένα 3 μέρη σε 1 track, και μετά να τα ξανακανει 3 κομμάτια. Δε μπορεί να είναι, πχ, και τα τρία μέρη normalized (λέω τώρα), και τα 3 μέρη να έχουν άλλο EQ και άλλα settings, κλπ...

 

Πάντως, κάποια μικρότερα στούντιο, κάνουν και δοκιμαστικά κάποιο track, ή μισό track, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx guys για τις απαντησεις..

 

Νικολα το εχω στο μυαλο μου και για τις δυο επιλογες που λες Athensmastering-Οdeon και οντως η επικοινωνια ειναι βασικοτατο στοιχειο..

Oι τιμεs τους ανα track παντως για e-mastering δεν διαφερουν και τραγικα με ABBEYROAD και Finnvox αντιστοιχα ..

Συγκεκριμενα finnvox kai odeon εχουν ακριβως την ιδια νομιζω. To Αbbey [αν στις 90λιρες που λεει συμπεριλαμβανοντα και φοροι] ειναι περιπου το ιδιο με το AthensMAST.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χευ!

τελικα αν και οταν αποφασισεις θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω (αποσπασματικα φυσικα) καποια μερη απο τα κομματια και να ακουσω την διαφορα ''πριν και μετα''!

φυσικα ειχε γινει και παλια το ιδιο πραγμα με τον σουπερφανκ, αλλα παντα με ενδιαφερει!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου