Προς το περιεχόμενο

Αυτός είναι Ο ήχος των Les Paul τελικά...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω ακουσει ακομη τα κλιπς.

 

πάντως ο Knopfler, ο Gary Moore, o Billy Gibbons , o jimmy page (με τα mods του) και ο κιθαριστας των free , Paul Kossoff (αναφέρθηκε εδω?) παίζουν με original Les Paul του 1959 σύμφωνα με προσφατο σχετικα αφιερωμα στο guitarist

 

ισως αυτος να ειναι και Ο ηχος τελικα...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα παιδες.

 

 

Το συστατικο της ολης ιστοριας δεν ειναι να βρουμε τον καλυτερο συγκεκριμενο ηχο που βγαζει μια Les-Paul και οχι μια λεσπολοιδης κιθαρα οπως ειπωθηκε πριν, μιας και τον ηχο μιας LP τον βγαζει μονο μια LP ακριβως. θελω να τονιζω αυτο που ειπε ο συνφορουμιτης earendill πως οι LP ειναι πολυδιαστατες κιθαρες και μπορουν να βγαλουν αρκετους ηχους. (δεν ειναι στρατ φυσικα). Η γενικη αντιληψη ειναι πως οι LP ειναι μονοδιαστατες, εχουν τρεις ηχους η και δυο, κανουν μονο για μεταλ και ροκ, κτλ! Σορυ αλλα αυτα ειναι μπουρδες μιας και αν καποιος παιξει με μια καλη LP θα δει πως η συγκεκριμενη κιθαρα αποδιδει στα πιο πολλα ειδη μουσικης ( και παλι οχι σε τοσα οσα μια στρατ).

 

Μια καλη η πολυ καλη LP εχει μπασσα μουσικα και γεματα, οχι boomy. Εχει πολυ καλο definition στις μεσαιες που ειναι το το βασικο χαρακτηριστικο της, και εχει πολυ καλα πριμα, μα παρα πολυ καλα- (θυμιζει πολυ tele στο λιγο πιο γεματο). και φυσικα εχει μια woody ποιοτητα στον ηχο της που δυσκολα βρισκεις σε αλλη κιθαρα! Δυστυχως ολοι μας εχουμε χαρακτηρισει τον κλασσικο ηχο μιας LP βασιζομενοι σε ροκ η και μεταλ καταστασεις και αυτο ειναι μεν σωστο αλλα οχι τελειως ακριβες! Ναι ο συνδυασμος Marshall/LP ειναι θεικος αλλα βαλτε μια LP σε εναν Bassman και για εμενα ειστε ακριβως στον παραδεισο........ ;D

 

Υπαρχουν LP με Π90, με διπλους, με κελεμπεκι, φουλ μαονι, κτλ. Τονιζω ολα αυτα γιατι υπαρχει μια αντιληψη περι μονοδιαστατης φυσης της LP, κατι που ειναι λαθος!

 

 

Ακουστε Snowy white, Kossoff, EC, gary moore, jeff beck, Jimmy page, Skynyrd, allman brothers, John Sykes, Zakk wylde, randy rhoads και φυσικα τον Gibbons, μεταξυ αλλων για να δειτε την ευρεια γκαμα ηχων που βγαζει/ βγαζουν.

 

 

Οσο για εμενα θεωρω κορυφαιους τον Warren Haynes και τον Joe Bonamassa απο νεους και τους Kossoff, snowy  Και Page με EC απο παλιους!

 

Ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναπώ σε αυτό το σημείο ότι δεν είχα σκόπο να μπω στη διαδικασία συγκρίσεων όταν άνοιγα το θέμα, ούτε θα δαγκώσω όποιον πει ότι δεν του αρέσει ο συγκεκριμένος ήχος.

Εντούτοις, ανέβηκαν πολλά και αξιόλογα βιντεάκια στο thread και από αυτή την άποψη, καλώς το κάναμε διαγωνισμό ηχητικής ποιότητας. ;)

 

Για να το κλείσω από τη μεριά μου (και σεβόμενος όλες τις απόψεις και τα γούστα), σίγουρα η Les Paul είναι μια κιθάρα με ευέλικτο χαρακτήρα, που την έχουν τιμήσει παικταράδες όλων των ειδών και στυλ και αναμφίβολα δεν αντιπροσωπεύεται από ένα και μόνο ηχόχρωμα.

Η αλήθεια είναι ότι τα δικά μου αυτιά δεν είναι ίδια με τα αυτιά οποιουδήποτε άλλου, γι' αυτό και δεν περιμένω όλοι να πέσουν λιπόθυμοι με τον ήχο του Gary Moore. Καλύτερα έτσι, σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν ανέβει τα βίντεο που αποτελούν το "αντίπαλο δέος" και τα οποία καταχάρηκα επίσης.

 

Περί ορέξεως pumpkin-pie λοιπόν, ελπίζω τουλάχιστον ότι όσοι αρέσκονται στο άκουσμα μιας Les Paul του '59 σε καραγκαζωμένο και πανβρώμικο Marshall, να βρήκαν το κομμάτι του κυρίου Moore όσο καλό το βρήκα εγώ! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω παραθέσει τουλάχιστον άλλες 2 φορές αυτά τα videos, αλλά μία ακόμη επανάληψη δεν βλέπτει.

 

ΑΥΤΟΝ θεωρώ κλασικό ήχο Les Paul εγώ:

http://uk.youtube.com/watch?v=o9Ujm4HEXGc

 

http://uk.youtube.com/watch?v=KyWTi9ZJhLk

 

 

 

Αυτα εψαχνα.......+1 και να προσθεσω και τον ηχο που κατορθωνει να παρει καθε φορα απο τις les paul του ο Μ. Κnopfler (Κυριακη κοντη γιορτη ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)

 

..........και ναι δεν μου αρεσει ολη αυτη η high gain μεσαιιλα του G.Moore (παροτι καποιες φορες ειναι παιχταρας.....)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gary Moore γενικά έχει τρομερό ήχο. Είναι αυτό που εγώ λέω αντρικό ήχο, ήχο με @ρ...δια. Επίσης είναι η προσωποποίηση του feeling στην κιθάρα. Φυσικά είχε και αυτός τις κακές στιγμές του (ναι, σε κάποια φάση έπιασε πάτο  ;D) αλλά αυτό δε μειώνει καθόλου την αξία του. Αυτός και ο Jeff Beck παίζουν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα blues, και έχουν αυτές τις αναιπαίσθητες σχεδόν λεπτομέρειες στο παίξιμο που προσωπικά με κάνουν και ανατριχιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η προσωποποίηση του feeling στην κιθάρα

 

ΟΚ. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι έχει και ήχο μονού μαγνήτη...

 

Ο Moore είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ , ΤΕΧΝΙΚΟΤΑΤΟΣ, και ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΣ σαν κιθαρίστας, αλλά όχι και η προσωποποίηση του feeling...

 

Μην μπλέκουμε την... αυτήν με... την εκείνη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι στο μυαλό μου έρχεται ο neck μαγνήτης μιας LP με εκείνον τον χαρακτηρηστικό γλυκό ήχο (βλ. Slash)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η προσωποποίηση του feeling στην κιθάρα

 

ΟΚ. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι έχει και ήχο μονού μαγνήτη...

 

Ο Moore είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ , ΤΕΧΝΙΚΟΤΑΤΟΣ, και ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΣ σαν κιθαρίστας, αλλά όχι και η προσωποποίηση του feeling...

 

Μην μπλέκουμε την... αυτήν με... την εκείνη.....

 

Έχει και ήχο μονού μαγνήτη!!  ;D ;D (παίζει κ με στρατ)

 

Για το feeling είναι υποκειμενικό το θέμα αλλά κι εγώ συμφωνω με τον quintiplet. Στα δικά μου αυτιά βγάζει τόση ένταση που δε βαριέμαι ποτέ να τον ακούω...

 

Μπυρίτσα;;  ;D

 

By the way γενικώς ο βρώμικος ήχος του Gary βασίζεται (πέρα από τα χέρια) στους διπλούς μαγνήτες άσχετα με το αν είναι LP ή όχι... π.χ. το The Loner είναι παιγμένο με Charvel ή κατι τέτοιο. Προσωπικά βγάζω τον ήχο του (πολύ καλά, πιστεύω, αλλά αναφέρομαι στον ήχο κι όχι στην ταχύτητα) με PRS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου