Προς το περιεχόμενο

Αυτός είναι Ο ήχος των Les Paul τελικά...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες μου υπέδειξε ένας φίλος το εξής βίντεο:

 

 

Και αναρωτιέμαι δύο πράγματα. Πρώτον, πόσο παιχταράς είναι αυτός ο άτιμος ο Gary Moore και δεύτερον...

...είναι δυνατόν να βγάλει κανείς καλύτερο ήχο από Les Paul; Πιστεύω ότι αυτό που άκουσα στο βίντεο άνετα συγκαταλέγεται στο top-5 των ήχων που βγάζουν οι Λεσπολοειδείς κιθάρες.

 

Υ.Γ. Και το κομμάτι είναι δυνατό, πολύ δυνατό αλλά ο ήχος με έστειλε... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για τον Gary Moore, που χωρίς να συγκαταλέγεται στις μεγάλες μου αγάπες είναι σαφέστατα μεγάλος παίχτης, εξηγεί πολλά γι'αυτό τον ήχο... :o :o

 

Κατα τ'άλλα, ο "καλύτερος ήχος από Les Paul" είναι τεράστιο θέμα, μιας και περιλαμβάνει μια πολύ ευρεία γκάμα ήχων (κι ας διαφωνήσουν οι...απέναντι ;D): Από τον bridge P-90 μιας Goldtop μέχρι τον EMG του Wylde χωράνε τα πάντα, ή σχεδόν τα πάντα. Ο εν λόγω ήχος του Moore είναι όντως καταπληκτικός. Αυτός ο άνθρωπος κατείχε διαχρονικά τη μυστική συνταγή. Ξέρεις, την επονομαζόμενη "πόσο-gain-να-βάλω-τώρα;" ;D ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ανακάλυψες κάτι που είναι γνωστό στους περισσότερους (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) , όντως όταν ακούς αυτόν τον ήχο για πρώτη φορά λες : Αυτό είναι!!  :o :D

 

Κάποιοι άλλοι παίχτες γνωστοί για τον τόνο των les paul τους είναι κι αυτοί...

 

Billy Gibbons (κυρίως στα πρώτα albums των ZZTOP)

001_zz_tops_billy_gibbons_std.jpg

 

 

Warren Haynes

warren+haynes+again.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Personal favourite (αν και συχνά έπαιζαν "παραπληρωματικά" ένας τους με LP κι ο άλλος με SG)

 

B000001E0D.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη παράλειψη μου ο Duane Allman.... :)

 

(Ο Warren Haynes βέβαια υπήρξε κιθαρίστας στους Allmans μετά τον θάνατο του Duane...

όχι τυχαία βέβαια!...)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλα ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

 

 

Ο Gary Moore live στο Λυκαβητο 15 Σεπτεμβρη (αν δεν κανω λαθος). Ελα τα φρεσκα νεααααα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλα ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

 

 

Ο Gary Moore live στο Λυκαβητο 15 Σεπτεμβρη (αν δεν κανω λαθος). Ελα τα φρεσκα νεααααα

 

13 Σεπτεμβρη  ;)

 

ον τοπικ o long τα ειπε πολυ καλα!

οσο για τον μεταλοταχαμπλουζμαν εχει ηχαρα ειναι παιχταρας αλλα καλυτερα  ειναι να παιζει πανω απο τους λοφους κ μακρια

παρα να παιζει Blues

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλα ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.

 

 

Ο Gary Moore live στο Λυκαβητο 15 Σεπτεμβρη (αν δεν κανω λαθος). Ελα τα φρεσκα νεααααα

 

13 Σεπτεμβρη  ;)

 

ον τοπικ o long τα ειπε πολυ καλα!

οσο για τον μεταλοταχαμπλουζμαν εχει ηχαρα ειναι παιχταρας αλλα καλυτερα  ειναι να παιζει πανω απο τους λοφους κ μακρια

παρα να παιζει Blues

 

Παλι "συναντηθηκαμε"???? Αρχιζεις να μ αρεσεις  ;D  ;D  ;D . Παμε Τηλο????  ;D  ;D  ;D

 

Συμφωνω μαζι σου 100% για τον Moore που, παρολο τον γουσταρω τρελλα (νοτα "καρφωτη" ναουμ) στα μπλουζ δεν τον γουσταρα σχεδον καθολου ενω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ειναι τελειο.

 

Ασε που πιστευω οτι ο ηχος με τις Fender ηταν ΠΟΛΥ ανωτερος απο αυτον με τις Les Paul και τα Soldano. Ωρες ωρες μου φαινεται μεχρι και (ψιλο)πλαστικος απο τα πολλα γκαζια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παλι "συναντηθηκαμε"???? Αρχιζεις να μ αρεσεις  ;D  ;D  ;D . Παμε Τηλο????  ;D  ;D  ;D

 

Συμφωνω μαζι σου 100% για τον Moore που, παρολο τον γουσταρω τρελλα (νοτα "καρφωτη" ναουμ) στα μπλουζ δεν τον γουσταρα σχεδον καθολου ενω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ειναι τελειο.

 

Ασε που πιστευω οτι ο ηχος με τις Fender ηταν ΠΟΛΥ ανωτερος απο αυτον με τις Les Paul και τα Soldano. Ωρες ωρες μου φαινεται μεχρι και (ψιλο)πλαστικος απο τα πολλα γκαζια

 

xaxaxaxaxa

εγω παλι τρελενομαι για moore στους Thin Lizzy!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παίδες, απλά πιστεύω ότι αυτός ο ήχος είναι ο ήχος που ίσως καμία άλλη κιθάρα δεν μπορεί να πετύχει και σίγουρα παίζει ρόλο και ο Moore.

Ογκώδης ήχος, ζεστός, με μπόλικη βρώμα μεν αλλά όπως λέει και ο playloud, "καρφωτές" οι νότες. ;)

 

Δεν αμφισβητώ την ηχάρα παιχτών όπως Gibbons, Wylde, Slash, Hayes και τόσων άλλων αλλά ΑΥΤΟΣ ο ήχος είναι για τα προσωπικά μου κριτήρια "αυτό που θέλω να ακούω από μια Les Paul". Και πραγματικά ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που έπαθα ακούγοντας το κομμάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να δω αν όντως είναι τόσο καλός αυτός ο ήχος ή εγώ έχω περίεργα γούστα... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου