Προς το περιεχόμενο

Δούλεψε το CUBASE 4 STUDIO ΣΕ 64bit Vista


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκεί που όλα μου έλεγαν ξέχνα το Cubase 4 Studio σε περιβάλλον x64 Vista, δούλεψε σε reaper και βγάλε τα μάτια σου να κάνεις import, re-mix, re-edit κλπ, όοοοοολα τα κομμάτια, ήρθε ένα πρωί (σήμερα) που άνοιξα το PC και με το καλημέρα μου λέει:

Windows Updates Are Ready To Install On Your Computer!

ΟΚ! Επειδή όμως είμαι πάντα επιφυλακτικός με τα updates, είπα να δω τι είναι και λέει:

Windows Vista Ultimate Service Pack 2 x64 Based Systems.

??? ??? ???

Προχώρησα, το έκανα, (μου πήρε 20 λεπτά).

Όταν έκανε επανεκκίνηση είπα να δω τι γίνετε με το καινούργιο SP2.

Έκανα απεγκατάσταση ενός VSTi Demo σε χρόνο ρεκόρ!

Είπα να ανοίξω το Cubase μπας και.....

Ε ΝΑΙ!!!! Δούλεψε και εκτός το οτι έπρεπε να ξανακάνω μία ρύθμιση στους ASIO για τα IΝ-OUT, όλα τα άλλα ήταν λειτουργικά και έτοιμα προς δουλειά

Ένα μικρό πρόβλημα μόνο, στο οποίο πιστεύω θα βρω λύση όταν πάω σπίτι (είμαι στη δουλειά) και είναι οτι δεν μου αναγνωρίζει τη συχνότητα δειγματοληψίας όταν ανοίγω ένα κομμάτι στα 44.1 και μετά στα 48, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το διακόπτη που έχει στο πλάϊ η Edirol UA-4FX και αλλάζεις απο εκεί τη συχνότητα. (αν κάνω λάθος πείτε το).

Λοιπόν, μετά απο αυτό, όσοι έχετε αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα, ξέρετε τώρα οτι διορθώνεται.

 

Του τέστιν ;D Το Cubase 4 Studio δούλεψε σε περιβάλλον Windows Vista Ultimate x64 (64bit), μετά απο την εγκατάσταση του Service Pack 2 των Vista. (εννοείτε με όλα τα updates του cubase μέχρι τώρα).

 

Καλή σας ημέρα!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι ευχάριστο ότι κατάφερες να αποφύγεις την ταλαιπωρία της μεταφοράς της δουλειάς σου σε άλλο πρόγραμμα.

 

Για πόσο όμως;

 

Η Steinberg έχει άθλιο ιστορικό επιδόσεων στο να παρακολουθεί τις εξελίξεις στο χώρο των PC. Ήταν η τελευταία εταιρεία που υποστήριξε τα Vista, η τελευταία εταιρεία που κατάλαβε ότι πάμε για 64bit, και - ακόμη και για τα windows 7 - η τρέχουσα πολιτική της είναι ένα "αργά αλλά σίγουρα".

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα των Windows, είναι πρόβλημα της Steinberg, η οποία θα έπρεπε να ξέρει ότι η σωστή υποστήριξη των PC είναι μονόδρομος για την επιβίωσή της (οι Macάδες θα τρέχουν το Logic). Δεν μου εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη και (με τίποτε) δε θα έκτιζα κάτι πάνω στο λογισμικό τους αυτή τη περίοδο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο όμως;

Τώρα που έβγαλα άκρη, δεν βλέπω να πηγαίνω σύντομα σε κάτι άλλο.

Και βασικά αυτό που απέφυγα (ταλαιπωρία), ξεκίνησε απο δικό μου λάθος και δεν ήταν άλλο απο το οτι δεν συμπλήρωνα τα κανάλια που άρχιζαν πχ απο το μέτρο 18, με κενό απο το 0 έως το 18. Αυτό έκανε πόλύ δύσκολη τη μεταφορά των audio καναλιών σε άλλο software.

 

Όσα λες για την steinberg είναι σωστά, αλλά θα προσθέσω την ανικανότητα τους να βοηθήσουν όταν υπάρχει ένα πρόβλημα και την καθυστερημένη έως ανύπαρκτη ανταπόκριση μέσω mail και η αποφυγή απάντησης μέσο τηλεφώνου.

Ναι τα έχω κάνει όλα τα παραπάνω και τελικά έπρεπε να βρεθεί κατά τύχη η λύση.

 

Αλλά δυστηχώς, με τα τούτα και με 'κείνα τους, μας έχουν βάλει σε ένα "προσωρινό" μονόδρομο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε

 

(a) το Cubase 4.x 32bit στο WoW των Vista64

Εννοείς Windows On Windows? Και γιατί αυτή η ταλαιπωρία?

 

Δούλεψε

 

(b) 64 bit Beta του Cubase 4.x σε VISTA 64 ?

BETA?? Όχι ευχαριστώ, εδώ σκάμε 300άρες και πάλι δεν δουλέυουν, να βάλω και beta?

© κάτι άλλο ?

 

Ναι, μόλις τελειώσω την εξαγωγή των αρχείων, για μεταφορά σε άλλο πρόγραμμα, Cubase τέλος.

Τουλάχιστον μέχρι να ξαναγίνουν άνθρωποι και να μη μας ταλαιπωρούν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες μέρες που ασχολούμαι με το Logic, μου φαίνεται ΟΚ. Δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα τα κουλά του, αλλά η αρχική εντύπωση είναι θετική.

 

Eδώ video με hackintosh, powercore, uad2 και motu ultralite mkIII.

 

http://www.youtube.com/watch?v=abkUL_rO23g

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι λίγο στον κόσμο μου με το multitasking που τρέχει αυτή την στιγμή γράψε τί τρέχει:

 

Π.χ.

 

Cubase64 σε Vista 64

 

ή Cubase32 σε Vista64 μέσω WoW.

 

To hackintosh τρέχει σχεδόν τέλεια. Σχεδόν, λέω, γιατί προφανώς υπάρχουν bugs, απλά δεν μου έχουν σκάσει μέχρι τώρα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cubase που έχω είναι το Studio 4 32bit η πρώτη του έκδοση original και με ότι αναβαθμίσεις έχει μέχρι τώρα.

Το λειτουργικό μου είναι Vista Ultimate x64.

Μέχρι πρίν απο το SP2 x64 Based, δεν δούλευε το cubase με ότι και αν είχα κάνει.

Πλέον μιά χαρά.

 

Προσωπικά κάτι σε 2πλά λειτουργικά με partition ή wow, δεν τα εμπιστεύομαι (δε λέω οτι δεν δουλεύουν καλά ). Έχω φάει ατελίωτες ώρες να φτιάχνω τα κομμάτια μου και δεν ρισκάρω, όπως επίσης δεν έχω και χρονο για τέτοιου είδους τεστ και φορμαρίσματα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου