Προς το περιεχόμενο

Αυτός είναι Ο ήχος των Les Paul τελικά...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός όταν μιλάω για τον Gary Moore, ήταν ο λόγος που πρωτοέπιασα κιθάρα.

Νομίζω ότι έχει ένα δικό του ήχο ροκ / μπλούζ, ξεφεύγει από το μαύρο καθαυτό μπλούζ που έχουμε συνηθίσει να ακούμε, βάζει αρκετά στοιχεία ροκ μέσα και φυσικά το δικό το αίσθημα.

Προφανώς υπάρχουν κιθαρίστες με περισσότερο feeling.

Από την άλλη, έχει δικό του στύλ, δικό του ήχο, τον αναγνωρίζω πλέον πολύ καθαρά και από μακρυά

(ένα πράμμα σαν τον ήχο του Santana...και με μπουζόυκι να παίξει θα τον καταλάβεις....).

Μου άρεσε πολύ και στις ροκ/ hard rock εποχές του, και μετά στις πιο μπλούζ.

Δεν συμφωνώ για την φάση με τους Colloseum (II) όπως και κάτι πειραματισμούς που έκανε στα μέσα το 90, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ.

 

ΩΡΑ για ΚΟΥΙΖ: ποιός θα μου πει τι είναι ο ενισχυτής που φαίνεται στο αρχικό βίντεο του topic? Ναι, εκεί που παίζει με έναν άσχετο μαυρούκο (που δεν πάνε και τα χέρια του μία.... - δύο άσχετοι μαζεύτηκαν και μας έπρηξαν....)

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΩΡΑ για ΚΟΥΙΖ: ποιός θα μου πει τι είναι ο ενισχυτής που φαίνεται στο αρχικό βίντεο του topic? Ναι, εκεί που παίζει με έναν άσχετο μαυρούκο (που δεν πάνε και τα χέρια του μία.... - δύο άσχετοι μαζεύτηκαν και μας έπρηξαν....)

 

Για τον JC120 μιλάς ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑ για ΚΟΥΙΖ: ποιός θα μου πει τι είναι ο ενισχυτής που φαίνεται στο αρχικό βίντεο του topic? Ναι, εκεί που παίζει με έναν άσχετο μαυρούκο (που δεν πάνε και τα χέρια του μία.... - δύο άσχετοι μαζεύτηκαν και μας έπρηξαν....)

 

Για τον JC120 μιλάς ?

 

Πεταλομηχανή!....... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοοοοοο λοοοοονγκ, ιτ γουοζ σοοοοοο λοοονγκ αγκοοοοοοοοοου, αι στιιιλ γκατ δε μπλουουουζ φορ γιουουουουου.... :P :P

τουρουτουτου του του του

τουρουτουτου του του του του.............

;D

Η γνώμη μου: αν θέλεις να ακούσεις μπλουζ υπάρχουν καλύτερα πράγματα από τον Gary Moore, και αν θέλεις να ακούσεις Gary Moore υπάρχουν καλύτερα πράγματα από τα μπλουζ του.

+2112

 

επισης αυτοι που λενε οτι ξεφευγει απο το νεγρικο παιξιμο κ για αυτο τον ακουνε πιο ευκολα εχεουν ακουσει ποτε Johnny winter ,SRV, Gallagher, Billy Gibbons k............

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επισης αυτοι που λενε οτι ξεφευγει απο το νεγρικο παιξιμο κ για αυτο τον ακουνε πιο ευκολα εχεουν ακουσει ποτε Johnny winter ,SRV, Gallagher, Billy Gibbons k............

 

 

Προφανώς εννοείς "δεν έχουν ακούσει", και θα συμφωνήσω απόλυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επισης αυτοι που λενε οτι ξεφευγει απο το νεγρικο παιξιμο κ για αυτο τον ακουνε πιο ευκολα εχεουν ακουσει ποτε Johnny winter ,SRV, Gallagher, Billy Gibbons k............

 

 

Προφανώς εννοείς "δεν έχουν ακούσει", και θα συμφωνήσω απόλυτα...

 

ερωτηση κανω! ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω στο οτι ο Gary δεν ειναι τοσο "μπλουζ" οσο αλλα μεγαλα ονοματα.Πιστευω ομως οτι ειναι επιλογη του να ακουστει ετσι.Δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ακουγεται σε καποιους εδω μεσα τοσο εξωφρενικο το να ειπωθει οτι ο Gary παιζει και μπλουζ.Εχω δει αρκετους εδω μεσα να ανεβαζουν κλιπς οπου ισχυριζονται οτι παιζουν μπλουζ,αλλα δεν διαμαρτυρηθηκε κανεις!Ειναι προφανες οτι αν θα γουσταρε να παιξει πιο "traditional",θα το εκανε εκατομμυρια φορες καλυτερα απο οποιονδηποτε συμφορουμιτη!

 

Τα λεω ολα αυτα επειδη βλεπω να απαξιωνουμε πολυ ευκολα εναν τεραστιο μουσικο-καλλιτεχνη,που ουτε στα ονειρα μας δεν θα πλησιασουμε το μουσικο και κιθαριστικο του ταλεντο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επιλογη του να ακουστει ετσι

 

Αυτο ειναι αληθεια. Για παραδειγμα το "Blues for Greeny" που εκουσια θελησε να ΜΗΝ shredαρει. Δισκαρα ΚΑΙ respect ΚΑΙ στον Green αλλα ΚΑΙ στον Moore που επαιξε ετσι

 

(Οσοι δεν εχουν ακουσει το Supernatural απο Moore απλα χανουν)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑ για ΚΟΥΙΖ: ποιός θα μου πει τι είναι ο ενισχυτής που φαίνεται στο αρχικό βίντεο του topic? Ναι, εκεί που παίζει με έναν άσχετο μαυρούκο (που δεν πάνε και τα χέρια του μία.... - δύο άσχετοι μαζεύτηκαν και μας έπρηξαν....)

 

Για τον JC120 μιλάς ?

 

Ναι μωρέ γιαυτό το παλιομηχάνημα γράφω.... που δεν έχει ούτε μια λάμπα (τι λάμπα, καλα - καλά ούτε LED για το On / Off δεν θα έπρεπε να έχει).

Μα καλά, κιθαρίστες και να παίζουν με τέτοιες μπακατέλες!!!! (Ίσως και να δικαιολογούντε, .... τώρα ξεκινάνε... τα παιδιά...).

 

 

 

+1000 για τους φίλους που έγραψαν για το Blues for Greeny & Supernatural. Δισκάρα που την ακούς από την αρχή μέχρι το τέλος.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου