Προς το περιεχόμενο

Αυτός είναι Ο ήχος των Les Paul τελικά...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει χρησιμοποιήσει και PRS...

 

Φυσικά η στρατ του Gary Moore μόνο strat-standart ήχο δεν έχει, με τόση βρώμα...

 

Έχω την εντύπωση ότι το loner είναι παιγμένο με Jackson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτός και ο Jeff Beck παίζουν κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα blues, και έχουν αυτές τις αναιπαίσθητες σχεδόν λεπτομέρειες στο παίξιμο που προσωπικά με κάνουν και ανατριχιάζω.

 

συγνωμη αλλα μαλον δεν εχεις ακουσει πολυ blues ;)

οκ ειναι γνωμη σου κ ειναι απολυτα σεβαστη αλλα οταν συνδιαζεται το Blues με τον Moore βγαζω σπυρια  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις παιξει με μια vintage strat στο neck  μαγνητη στο 12ο ταστο δεν εχει εχεις παιξει ηλεκτρικη κιθαρα  ;)

 

Φιλικα παντα προς τους φιλους lespaulfans.

 

ΥΓ η goldtop με τους μονους και η junior παλι με τους μονους ειναι οι μονες gibson που μου αρεσε ο ηχος τους.

Για lead με γκαζια μιλαμε, οχι powchords κλπ  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ η goldtop με τους μονους και η junior παλι με τους μονους ειναι οι μονες gibson που μου αρεσε ο ηχος τους.

Για lead με γκαζια μιλαμε, οχι powchords κλπ  8)

 

 

 

 

Συμφωνώ.

Οπως και να το κάνουμε αυτοί οι p90 ...είναι άλλη γλύκα ρε παιδί μου.

 

Και κατιτίς που κοίταγα προχθές.Για ήχος lp μου φάνηκε αρκετά...ενδιαφέρον (για να μη παρεξηγούμαστε, δε το δείχνω ως τον πιο αντιπροσωπευτικό ήχο lp, όπως τα βιντεάκια των παιδιών παραπάνω)

Σε όσους δεν αρέσει το κομμάτι απλά κλείστε τα ηχεια και χαζέψτε την τραγουδιάρα,θα το ευχαριστηθείτε

 

 

 

Αχ τι ωραια που σπάει το headstock στο τέλος, angled και μπούρδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η προσωποποίηση του feeling στην κιθάρα

 

ΟΚ. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι έχει και ήχο μονού μαγνήτη...

 

Ο Moore είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ , ΤΕΧΝΙΚΟΤΑΤΟΣ, και ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΣ σαν κιθαρίστας, αλλά όχι και η προσωποποίηση του feeling...

 

Μην μπλέκουμε την... αυτήν με... την εκείνη.....

 

Καλα τι άλλο θα ακουσω σε αυτη τη ζωη...ο Gary Moore δεν είναι η προσωποποίηση του feeling; φίλε είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!! ??? ??? ??? ???

 

Εντάξει όλα είναι υποκειμενικα αλλα.....

 

Όσο για ταχυτητα και τεχνικη με τα σημερινα δεδομένα μάλλον δεν έχει....

 

Και το άλλο το ωραίο...shred blues...o Gary Moore...LOL!!!!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι άλλο θα ακουσω σε αυτη τη ζωη...ο Gary Moore δεν είναι η προσωποποίηση του feeling; φίλε είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!! ??? ??? ??? ???

 

Και το άλλο το ωραίο...shred blues...o Gary Moore...LOL!!!!!!!

 

Γιατι ειναι απιστευτος?

Εγω συμφωνω μαζι του παντως, αν ψαχνεις την προσωποποιηση του feeling υπαρχουν πολλοι αλλοι πιο πανω.

Το να παιζεις "ερωτιαρικα" κομματακια (με πολυ τεχνικη, παραδεχομαι) δεν ειναι και η προσωποποίηση του feeling  ;)

Οσο για το shred blues δεν ξερω ποιος το ειπε, αλλα πολυ πετυχημενος χαρακτηρισμος.

Μονο ο Malmsteen εχει παιξει πιο "shred blues"  απο το Moore.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοοοοοο λοοοοονγκ, ιτ γουοζ σοοοοοο λοοονγκ αγκοοοοοοοοοου, αι στιιιλ γκατ δε μπλουουουζ φορ γιουουουουου.... :P :P

 

Η γνώμη μου: αν θέλεις να ακούσεις μπλουζ υπάρχουν καλύτερα πράγματα από τον Gary Moore, και αν θέλεις να ακούσεις Gary Moore υπάρχουν καλύτερα πράγματα από τα μπλουζ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι άλλο θα ακουσω σε αυτη τη ζωη...ο Gary Moore δεν είναι η προσωποποίηση του feeling; φίλε είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!! ??? ??? ??? ???

 

Και το άλλο το ωραίο...shred blues...o Gary Moore...LOL!!!!!!!

 

Γιατι ειναι απιστευτος?

Εγω συμφωνω μαζι του παντως, αν ψαχνεις την προσωποποιηση του feeling υπαρχουν πολλοι αλλοι πιο πανω.

Το να παιζεις "ερωτιαρικα" κομματακια (με πολυ τεχνικη, παραδεχομαι) δεν ειναι και η προσωποποίηση του feeling  ;)

Οσο για το shred blues δεν ξερω ποιος το ειπε, αλλα πολυ πετυχημενος χαρακτηρισμος.

Μονο ο Malmsteen εχει παιξει πιο "shred blues"  απο το Moore.  ;D

 

Παω πάσο γιατί όπως προείπα είναι όλα υποκειμενικά.

Απλως πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...o Gary Moore πουλάει το feeling του νομίζω

Για το shred blues το μυαλό μου πάει στον Zakk Wylde που πραγματικά ξεσκίζεται...anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου