Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι punchy (αυτό θα ήταν επιθυμητό!!).

Ενώ είναι και το output stage λαμπάτο με μια GE Jan6072, παρόλα αυτά, ο ήχος σκληραίνει με μη-μουσικές (για τα αυτιά μου) αρμονικές όταν το output gain πηγαίνει μετά το 7.

Μέχρι όμως το 6 και με κυμαινόμενο το input gain, ο προενισχυτής δίνει μοναδικό χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μήπως, παρ' ελπίδα, άκουσες και το API A2D ή το Neve 1073 DPD όταν αγόρασες το UA?

 

:)

 

Αυτά τα 3 είναι πάνω κάτω στην ίδια τιμή, και προσφέρουν προενισχυτή και μετατροπέα (για το Neve και το API) ενώ το UA έχει EQ. Διαφορετικές υλοποιήσεις βέβαια - προσπαθώ να δω τι θα με εξυπηρετούσε καλύτερα. Έχω ακούσει ότι το Neve είναι πολύ ζεστό, αλλά όχι punchy, σε αντίθεση με το API (το οποίο έχει και εξαίσιο metering) και φυσικά παίζει και το UA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αλλά έχουμε τον BAE 1073mp ο οποίος είναι ίδιος με τον Neve 1073.

 

media.nl?id=87346&c=360669&h=1bbcee28dcf19ad9bc45

 

Δεν έχει βέβαια converter, αλλά μιλάμε πια για άλλης κατηγορίας ήχο ο οποίος έχει τεράστιο όγκο χωρίς να έχεις βάλει eq και χωρίς να υποβαθμίζει τις άλλες περιοχές, και πρίμα που θα τα χαρακτήριζα "κρέμα". Και φυσικά punchy as hell! (συμφωνώ, όμως χωρίς να το έχω ακούσει πέρα από κάποια clips, ότι το ΑPI έχει πιο Punchy ήχο αλλά όχι τόσο όγκο όσο το neve)

Στα συν του μπαίνει το DI που περνάει από τους Carnhill αλλά και το Line in. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι η πιο έγκυρη στο είδος....εγώ θα κοιτούσα πάντως προς την transistor πλευρά....V672, 272, 676, 276, 476, 376 κλπ κλπ

(η ομοιότητα στην κατάληξη "72" με το 1272 δεν είναι πιθανόν τυχαία καθώς όλα τα -72 είναι line amps από αντίστοιχες κονσόλες και όχι καθαρόαιμα preamps)....

 

Πριν από 2 ημέρες παρέλαβα 2 Modules TELEFUNKEN V672/2 από Μόναχο από κάποιο Broadcast Studio. Να σημειώσω ότι είχα το NEVE 1073 (όχι το παλιό) και ένα Avalon 737SP (αυτό το κράτησα διότι είναι τίμιο!!!) και ήθελα και κάτι για τις κιθάρες μου... αλλά και Overheads. μία λέξη μόνο:

 

KILLER! (και το άκουσα σε rack δανεικό)

 

Πράγματι υπάρχουν 2-3 τύποι που είναι άριστοι στα TELEFUNKEN, SIEMENS NEUMAN klp... Για την κατασκευή του δικού μου Rack (mods, Phase, 48V, Κλπ) Μίλησα με τους παρακάτω κορυφαίους ειδικούς στο είδος και μου έδωσαν τις προσφορές τους:

 

DAVE

http://www.marquetteaudiolabs.com/ 

 

ANDY

www.hestudiotechnik.de

 

JAMES

http://tab-funkenwerk.com/

telefunken672.JPG.c58afc521c79a528ec5ebd7d06c7b2d1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν από 2 ημέρες παρέλαβα 2 Modules TELEFUNKEN V672/2 από Μόναχο από κάποιο Broadcast Studio. Να σημειώσω ότι είχα το NEVE 1073 (όχι το παλιό) και ένα Avalon 737SP (αυτό το κράτησα διότι είναι τίμιο!!!) και ήθελα και κάτι για τις κιθάρες μου... αλλά και Overheads. μία λέξη μόνο:

 

KILLER! (και το άκουσα σε rack δανεικό)

 

Πράγματι υπάρχουν 2-3 τύποι που είναι άριστοι στα TELEFUNKEN, SIEMENS NEUMAN klp... Για την κατασκευή του δικού μου Rack (mods, Phase, 48V, Κλπ) Μίλησα με τους παρακάτω κορυφαίους ειδικούς στο είδος και μου έδωσαν τις προσφορές τους:

 

DAVE

http://www.marquetteaudiolabs.com/  

 

ANDY

www.hestudiotechnik.de

 

JAMES

http://tab-funkenwerk.com/

 

nice!!!!

 

Η συγκεκριμένη εκδοχή (672/2) έχει την ιδιαιτερότητα να έχει 2 παράλληλες εξόδους (και οι 2 με hauffe transformers) ...κάτι που μπορεί να είναι πολύ ενδιαφέρον (πχ μπορεί να  δώσει την δυνατότητα για direct monitoring σε ένα daw based studio που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).

 

Γενικά είναι εξαιρετικοί προενισχυτές , ακόμη και στην "παρά φύση" λειτουργία τους ως ενισχυτές μικροφώνου....είναι επίσης εξαιρετικοί ως line amps για το mix bus (είτε ως το make up ενός summing amp, είτε απλά ως insert - βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί κάποιο pad).

 

Η αλήθεια είναι πως τα συγκεκριμένα modules είναι σχετικά εύκολο να ρακαριστούν σε diy φάση (μπορείς εύκολα να βρεις ένα kit P48, pad, phase rev & DI)...αρκεί να έχεις στα χέρια σου και τα αντίστοιχα multipin connectors (και να βρεις έναν τρόπο να υποκαταστήσεις τους συρταρωτούς υποδοχείς που κουμπώνουν τα modules). Πάντως ότι και να κάνεις θα σε προέτρεπα να αξιοποιήσεις τις παράλληλες εξόδους, ακόμη και απλά σαν πρόβλεψη στο κουτί.

 

Στην αυθεντική τους μορφή έχουν 34db fixed gain αλλά υπάρχουν διάφορα mods που το ανεβάζουν στα 55 (προσωπική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται).

 

...με'γειά λοιπόν....και καλά γραψίματα!!

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Πάντως ότι και να κάνεις θα σε προέτρεπα να αξιοποιήσεις τις παράλληλες εξόδους, ακόμη και απλά σαν πρόβλεψη στο κουτί.

 

Στην αυθεντική τους μορφή έχουν 34db fixed gain αλλά υπάρχουν διάφορα mods που το ανεβάζουν στα 55 (προσωπική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται).

 

...με'γειά λοιπόν....και καλά γραψίματα!!

 

Ήδη άρχισα να σκέφτομαι εφαρμογή στο studio setup μου .... χε χε  8)  8)  8)  8)

repect....! (σου έχω στείλει pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Μίλησα με τους παρακάτω κορυφαίους ειδικούς στο είδος και μου έδωσαν τις προσφορές τους...

 

Άκυρο ...

Μπορεί να είναι άριστοι και οι 3 στην δουλειά τους αλλά δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο rack αξίζει για $1200 -$1450 !!!

 

Δεν είμαστε και Ινδιάνοι!!!  Τα παιδιά στο Vintage King Audio το έχουν σε πιό μαζική παραγωγή ....περίπου στις ίδιες τιμές (με μεταφορικά,τελωνεία κλπ) Απλά δεν έχουν φτιάξει όλα τα "καλούδια" επάνω ...χεχε

 

Nicodemos, μάλλον από Δευτέρα αρχίζω να σχεδιάζω...! Άλλωστε στο παρελθόν είχα κάνει κάτι παρόμοιο (διαφορετική εφαρμογή)... ελπίζω να βγάλω άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Νικόδημε,

 

.......

Τις υλοποιήσεις των Telefunken/Siemens τις έχω βρει από το εξής link :

http://www.hestudiotechnik.de/deutsch/studiobau/studiobau.htm

 

 

 

....νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι η πιο έγκυρη στο είδος....εγώ θα κοιτούσα πάντως προς την transistor πλευρά....V672, 272, 676, 276, 476, 376 κλπ κλπ

(η ομοιότητα στην κατάληξη "72" με το 1272 δεν είναι πιθανόν τυχαία καθώς όλα τα -72 είναι line amps από αντίστοιχες κονσόλες και όχι καθαρόαιμα preamps).

 

Από την στιγμή που μιλάμε για συνθ και "χρώμα" οι απαιτήσεις σε gain δεν είναι είναι μεγάλες και τα -72 με τα 34-55db gain (χωρίς και με μοντα αντίστοιχα) σε καλύπτουν.  

 

 

... αλλά έχουμε τον BAE 1073mp ο οποίος είναι ίδιος με τον Neve 1073.

 

media.nl?id=87346&c=360669&h=1bbcee28dcf19ad9bc45

 

Δεν έχει βέβαια converter, αλλά μιλάμε πια για άλλης κατηγορίας ήχο ο οποίος έχει τεράστιο όγκο χωρίς να έχεις βάλει eq και χωρίς να υποβαθμίζει τις άλλες περιοχές, και πρίμα που θα τα χαρακτήριζα "κρέμα". Και φυσικά punchy as hell! (συμφωνώ, όμως χωρίς να το έχω ακούσει πέρα από κάποια clips, ότι το ΑPI έχει πιο Punchy ήχο αλλά όχι τόσο όγκο όσο το neve)

Στα συν του μπαίνει το DI που περνάει από τους Carnhill αλλά και το Line in. ;)

 

 

 

Ωωωωπ !   Πολύτιμες εμπειρίες ...χμμμ... γιά κάτσε μήπως μας δώσουν λύση.

 

Χαιρετώ τους αγαπητούς.  Με ενδιαφέρει το θέμα "mic preamp" και οπωσδήποτε το "ζέσταμα" των synth.

Βρίσκοντας κάποτε ένα studio με τους 3 προενισχυτές που ήθελα να επιλέξω (έναν), μετά από ένα 2ωρο δοκιμές και τις πολύτιμες συμβουλές του, κατέληξα να πάρω τον Avalon 737 (για χρήση με Neumann TLM103), συνεκτιμώντας περισσότερο τα EQ-Compressor που θα είχε ήδη επάνω.

 

Θυμάμαι, πως σίγουρα μου άρεσε περισσότερο το "μπαμπάκιασμα" από τα transistor του Avalon AD2022

και όταν έφτασα στο Neve 1073 DPA, ήμουν γοητευμένος.  Μετά όμως... είπαμε :  Άντε βες EQ, άντε το ένα, το άλλο – και τώρα μου λείπει το transistor-άτο για χρήση μαζί με synth.

 

Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω, ποιο από τα μοντέλα των Γερμανών, των οποίων το σύνδεσμο παραθέτει OurDarkness και επιβεβαιώνει ο Νικόδημος ως έγκυρα μοντέλα, είναι πλησιέστερο στον Neve.

 

Διότι βλέπω τον BAE 1073mp που αναφέρει ο Harry, όμως παράλληλα βλέπω και το εξής σχόλιο του OurDarkness, για EQ :  

 

 

Όσον αφορά στο Neve 1073 DPD, έχεις δίκαιο ότι από την στιγμή που δεν έχει το EQ δεν είναι και τόσο 1073.

 

 

Και σκέφτομαι, ότι αν πω (υποθετικά)

πως προκειμένου για να βρω την ακουστική μου αρμονία με Neve ανταύγειες,

στο εξής βάζω στόχο τον BAE 1073mpF που έχει και EQ, σε τί τιμές φτάνω ;  

Σε 2.500 $ και σε 3.000 € ;

 

Δηλαδή, μήπως υπάρχει κάτι πιό προσιτό από τους Γερμανούς παραπάνω,

ή μήπως είναι ένα καλό βήμα ο Brent Averill DMP, που ίσως να βρεθεί και με 800 € καινούργιος ;

Ώστε αργότερα, να ενισχυθεί το σύστημα, με κάποιο άλλο EQ και με Distressor compressor.

 

Αλλά όμως τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιλάνε για ....similar.... preamp.

Ίδιοι transformers με Neve, αλλά "similar" preamp.

 

 

Τί λέτε ;  

6655.jpg.6a518f4d8f70b2ac37340f8bc0de097b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις κάτι vintage τότε προσωπικά θα διάλεγα Siemens V72 ή Siemens V76. Μπορείς να στείλεις ένα email στον Andy, στην εταιρεία που αναφέρω στο παραπάνω link. Υπάρχουν 2-3 άτομα που γνωρίζω ότι χρησιμοποιούν Siemens V72/V76 με Minimoog και ακούω εξαιρετικά σχόλια. Νομίζω, ότι αυτά χρειάζονται και DI αν και δεν είμαι σίγουρος.

 

Αν ψάχνεις για κάτι καινούριο, και λαμβάνοντας υπόψη ότι ήδη υπάρχει το EQ στο Avalon 737 (το οποίο το θεωρώ "ευγενικό" - "transparent"), τότε θα διάλεγα είτε Neve 1073/1081, είτε API A2D. Και τα δύο είναι "χρωματιστά" οπότε φαντάζομαι θα ήταν καλός συνδυασμός με το 737. Μεταξύ των 2 αυτών, θεωρώ (κρίνοντας από wav που έχω ακούσει) ότι τα Neve είναι πιο warm, σε αντίθεση με τα API που τα βρίσκω πιο punchy, χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί defacto χαρακτηρισμούς. Το 1073 είναι Class A, ενώ το 1081 είναι Class AB, το οποίο μπορεί να μετατραπεί σε Class A, αλλοιώνοντας ανεπαίσθητα το αποτέλεσμα.

 

Κατά την γνώμη μου, πρέπει να αναλογιστείς και τί είδους σήμα θα μπει στον προενισχυτή, καθότι για μένα έχει σημασία τι βρίσκεται πριν τον προενισχυτή καθώς και τι βρίσκεται μετά. Π.χ. για κάποιο punchy bass σε στυλ SCI Pro One, ίσως API, για strings/pads ίσως Neve. Και πάλι, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο.

 

Για Brent Averil, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθότι δεν έχω ακούσει ούτε καν δείγματα. :-X Ακούω όμως καλά σχόλια.

 

Η ιδανική, κατ' εμέ, περίπτωση θα ήταν να τα ακούσεις κατ' ιδίαν (αν γίνεται βέβαια). Χρησιμοποίησε ένα μονοφωνικό σήμα, ηχογράφησέ το, αντέγραψέ το σε ένα διπλανό κανάλι και στείλε αριστερό κανάλι στον ένα προενισχυτή, δεξί κανάλι στον άλλο. Ξέρεις, διάφορα τέτοια πειρά(γ)μάτα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου