Προς το περιεχόμενο

"Πανευρωπαϊκοί" μουσικοί?Session?wtf?


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

μέσα στον χειμώνα θα φύγω κατά πάσα πιθανότητα για μία εκ των Πορτογαλία,Ισπανία,ψάχνω να βρω δυνατότητα συνεργασίας με μπάντα απο εκεί,το διάστημα διαμονής μου θα είναι ίσως γύρω στους 2 μήνες..

Γνωρίζετε κάποιον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να ψάξω κάτι τέτοιο?

Κάποιο ξένο forum ίσως που να δίνει πληροφορίες?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Πορτογαλια τα πραγματα θα ειναι σαφως δυσκολα μια και ειναι μια πολυ μικρη χωρα με κυριο μουσικο προσανατολισμο τα "δικα" τους πραγματα που ειναι δυσκολο να τα παιξεις (η τουλαχιστον να τα παιξεις τοσο καλα οσο αυτοι).

 

Στην Ισπανια υπαρχει πολυ περισσοτερος κοσμος και κινηση.

 

Βεβαια και παλι θα ειναι τρομερα δυσκολα (φανταζομαι οτι μιλας Ισπανικα ετσι δεν ειναι?γιατι αλλοιως αστα καλυτερα).

 

Ο μονος τροπος ειναι να πας στην πολη (και παλι προτιμησε μεγαλες πολεις) και να την ψαξεις μεσα απο κλαμπ,μουσικομαγαζα κτλ.

 

Η μουσικη ειναι ευτυχως η δυστυχως πανω απο ολα προσωπικη επαφη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, τουλάχιστον έτσι ακριβώς τα έχω αντιμετωπίσει κ εγώ...

 

στην Ισπανία "υπάρχει πολυ μουσική" αλλά χωρίς Ισπανικά τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για το οτιδήποτε

...ακόμα και για επίσκεψη στο μουσείο του Πικασο ;)

 

όταν εγώ βρέθηκα για κάποιους μήνες σε χώρα της Βορείου Ευρώπης και προσπάθησα να γνωρίσω μουσικούς και μουσικές, το περισσότερο που κατάφερα ήταν να παίξω χύμα σε κάποια jam nights που συνέβεναν σε jazz bars. Ακόμα κ αυτό το λίγο μου άρεσε βέβαια, αλλά έκανα ΠΑΡΑΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ να προσεγγίσω μουσικούς, μπάντες, djs οι οποίες δε θα λεγα ότι απέδωσαν (παρ'όλο που σπούδαζα μέσα σε music school!!!)

 

θα έλεγα ότι είναι κατα πολύ θέμα τύχης, είναι στον άνθρωπο < στην πραγματικότητα δεν είμαι τοοοοσο κοινονικός όσο ακούγεται τελευταία 8), είναι στο λαό < άλλο Σκανδιναβία και άλλο Μεσσόγειος! αλλά πανω απ όλα, όπως ελέχθει ήδη:

Η μουσικη ειναι ευτυχως η δυστυχως πανω απο ολα προσωπικη επαφη.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι,δε μιλάω Ισπανικά..Σκαμπάζω όμως κάποια λίγα βασικά,και θα είμαι με κολλητό

ο οποίος έχει κάποια ιδέα παραπάνω..

Ο συγκεκριμένος φίλος είναι ηχολήπτης,οπότε εγώ με το όργανο,αυτός με το πτυχίο,όλο και

κάπου θα ξεγλιστρήσουμε σαν τα χέλια...  ;D  ;D

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου sf,η μουσική είναι πάνω απ όλα προσωπική επαφή,απλά σε αυτή τη φάση προσπαθώ να βρω κάπου να κάνω μια πρώτη επικοινωνία με κάποιον/ους..Αλλά τζίφος.. :-\

 

Δεν έχω βρει ξένα φορουμ που να μπορώ να ρωτήσω κάτι παρόμοιο,οπότε βασίζομαι -μάλλον-αποκλειστικά στους noiz-όβιους...

Πού είσαι ρε Ηλία.. :-*

Είναι κάτι που θέλω καιρό να κάμω,και τώρα έκατσε μια καλή αφορμή για να συμβεί..

 

-sf,όταν λες παίζουν την δική τους μουσική στην Πορτογαλία,εννοείς την αντίστοιχη ethnic ή κάτι άλλο?

Έχω ακούσει ότι παίζουν πολύ ακραίες σκηνές,πολύ doom/death κτλ..

 

Α,ρε moonspell!  8)

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παστελ, κοιτα σε τιποτα μουσικα εντυπα η και εφημεριδες ακομα για αγγελιες τετοιου τυπου. Ακομα σε μαγαζια, προβαδικα για τιποτε αγγελιες αναρτημενες. Κατι σαν κι αυτο που κανουμε κι εδω δηλαδη

Μπασσιστας (νομιζω) εισαι. Αρα ειδος προς εξαφανιση. Κι αν εισαι και καλος, εισαι.... διατηρητεος  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διαστημα των 2 μηνων πιστευω οτι ειναι παρα πολυ λιγο για αυτο που ζητας, το οτι παιζεις μπασσο και οχι κιθαρα ειναι κατι αρκετα θετικο αλλα κ παλι ειναι πολυ λιγος ο καιρος για να προσαρμοστεις-δικτυοθεις σε μια αλλη χωρα, που μαλιστα δεν ειναι κ καθολου αγγλοφωνη...

Καλη τυχη παντως!!!!!! ;)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ισπανια που θα πας?

Για αρχή μάλλον Βαρκελώνη,που υπάρχουν κάποιοι γνωστοί..

Έχω μιλήσει ήδη με κάποιον απο εκεί,(τα καλά του διαδικτύου),έχει γίνει μια τυπική πρώτη επαφή κτλ..Αλλά αν δεν πάω..Δε μπορώ να ξέρω τίποτα.. :-\

@fuzzed:σωστό,είναι λίγο το διάστημα,μπορεί όμως να αυξηθεί αν όλα πάνε καλά.Επίσης,ξέρει

κανείς τι παίζει με δουλειές σε αυτές τις χώρες??? (κανένα πρόβλημα με σκληρή δουλειά) :)

 

Όποιος έχει το οτιδήποτε στα υπόψιν του..Ευπρόσδεκτος..

love u guys  :D

 

 

>--> :-*

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς τι παίζει με δουλειές σε αυτές τις χώρες???

 

η ισπανικη οικονομια λογω της πληρους καταρευσης της αγορας ακινητων (λογω του "σκασιματος της φουσκας " της αγορας ακινητων,το οποιο θα εμπισκευθει και ΕΜΑΣ συντομα,οι τιμες εχουν πεσει σε ενα χρονο περιπου 40%) και μιας τρομακτικης τραπεζικης-πιστωτικης κρισης ειναι σε ΜΑΥΡΑ χαλια.

 

Οποτε φανταζομαι η ανεργια θα θεριζει...

 

http://www.businessweek.com/globalbiz/content/jul2008/gb20080721_011990.htm?campaign_id=rss_eu

 

Επισης τις βαριες δουλειες τις κανουν εδω και χρονια οι χιλιαδες...κούληδες... :-\ ,που εχουν μπουκαρει στη χωρα απο την πρωην τεραστια ισπανικη αυτοκρατορια αλλα και απο την Αφρικη,σε εξευτελιστικες τιμες (ημερομισθια).

 

Οποτε μη περιμενεις και πολλα εκτος και αν εχεις καποια περιζητητη εξειδικευση .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει (όχι ως καλλιτέχνης) 9 μήνες στην Μαδρίτη, πέραν του υπέροχου χρόνου που είχα εκεί,  θα ήθελα να προσυπογράψω τις παρατηρήσεις του εν ψυχή (soul) αδελφού SF. Η ανεργία, πάντα ένα πρόβλημα στην Ισπανία, τελευταία έχει αυξηθεί. Εάν δεν υπάρχουν βιοποριστικά προβλήματα, η Ισπανία και δη η Βαρκελώνη είναι υπέροχο μέρος (για πολλούς λόγους που δεν έχω χρόνο να αναφερθώ) για να ζεις. Για κάποιον που πάει να ζήσει και να βγάλει λεφτά στην Ισπανία που βρίθει μουσικών και σε ένα σχετικά κλειστό και ιδιαίτερο κύκλωμα, είναι μάλλον δύσκολο. Αναλογίσου αντίστοιχη κίνηση Ισπανού προς Ελλάδα.

Παρ΄όλα αυτά......καλή τύχη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου