Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Ταστων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους....

ξερει βρε παιδια καποιος ,επειδη θελω να αλλαξω τα ταστα στην κιθαρα μου τα οποια ειναι φαγωμενα ποιον μπορω να εμπιστευθω στο να μου κανει αυτη την δουλεια?την εχω παει στον jimmy και μου ειχε τριψει τα ταστα και μου ειχε κανει καλη δουλεια αλλα δεν χερω αν θα μου κανει και αυτην την δουλεια τοσο καλα.......τι λετε να την εμπιστευτω στα χερια του jimmy? Να περνατε καλα>> :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου.η γνωμη μου θα ηταν να τα πας στον καγμακη.σε θεματα ταστων θα σου κανει απιστευτη δουλεια.θα δωσεις το κατιτις παραπανω αλλα......θα ξερεις οτι ειναι σωστη η δουλεια κ η κιθαρα θα γινει αεροπλανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί λένε ότι ο καλύτερος για αυτή τη δουλειά είναι ο καγμάκης.Εγώ βέβαια δεν τον πολυσυμπαθώ από τις λίγες φορές που έχω πάει στο μαγαζί του αλλά αν σου κάνει καλή δουλειά...

Επίσης δεν ξέρω τι κιθάρα έχεις αλλά αν είναι κάτι σε fender σκέψου μήπως, με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις για αλλαγή τάστων, φέρεις κάνα μπράτσο warmoth.Δηλαδή αν σου ζητήσουν κάνα 150 για αλλαγή τάστων σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή τάστων μπορεί να στοιχίσει και πάνω από ¤200 αν πρόκειται για maple ταστιέρα, ή αν έχει binding.

 

Ωστόσο, η αλλαγή μπράτσου, πέραν του ότι είναι αδύνατη σε set-neck όργανα, ενέχει και κάποιους "κινδύνους" με την έννοια ότι πολλές φορές ένα τριψιματάκι θα το χρειαστούν. Η Warmoth όπως και όλα τα "Fender compatible" μπράτσα της αγοράς πάντως είναι καλή επιλογή. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jimmys μου έχει μετατρέψει έναν λαιμό Vintage 62 σε malmsteen. Scalloping τέλειο και 6150 ταστα πάλι ΤΕΛΕΙΑ .(Έχε υπόψη σου οτι έιναι απο τις πιο δύσκολες δουλειές που μπορεί να κάνει κάποιος σε λαιμό)

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ρε παιδια.....κοιταχτε η κιθαρα μου δεν ειναι fender και εχει bolt-on , rosewood ταστιερα.......αρα αυτη η λυση με την wormoth που μου λετε δεν παιζει.......λοιπον τι λετε τελικα......καγμακη ή jimmy?και επισης μην ξεχασω....η κιθαρα ειχε πανω medium ταστα και οχι jumbo!επειδη την θελω ποιο πολυ για σολο και τετοια να ξαναβαλω το ιδιο στυλ ή να παω για κανα jumbo? εδς σας θελω :wink: (παντος τα medium με ειχαν βολεψει πολυ και η ταστιερα μου "φυσαγε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω ένα πρόβλημα:η κιθάρα μου έχει λάθος τοποθετημένα τάστα με αποτέλεσμα την ύπαρξη dead spots,buzz και άλλων τέτοιων όμορφων πραγμάτων...

 

Αυτά υποτίθεται ότι διορθώνονται με το τρίψιμο των τάστων;Πόσο κοστίζει πάνω-κάτω η διαδικασία;

 

Δυστυχώς το μπράτσο είναι set-neck,και η (rosewood) ταστιέρα έχει binding,οπότε οποιαδήποτε μεταμόσχευση είναι από πολύ δύσκολη ως αδύνατη.

 

Βοήθεια γιατροί ('FUNK ξέρω για την κορώνα,αλλά εδώ μιλάμε ότι σε μερικές θέσεις σχεδόν δεν ακούγεται νότα... ) !

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα gangster εγω αυτο το εκανα στην κιθαρα μου στον jimmy και μου κοστισε κοντα στα 80 ευρο (μαζι με το service) και το αποτελεσμα ηταν αριστο!!!τι κιθαρα εχεις?παντοσ να το κανεις....ειναι καλη φαση ,εγω το εκανα επειδη τα μισα μου ταστα ηταν φαγωμενα και τα μισα οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα gangster εγω αυτο το εκανα στην κιθαρα μου στον jimmy και μου κοστισε κοντα στα 80 ευρο (μαζι με το service) και το αποτελεσμα ηταν αριστο!!!τι κιθαρα εχεις?παντοσ να το κανεις....ειναι καλη φαση ' date='εγω το εκανα επειδη τα μισα μου ταστα ηταν φαγωμενα και τα μισα οχι..[/quote']

 

Μάλλον θα το κάνω-έτσι κι αλλιώς δε βλέπω άλλη λύση...Δυστυχώς πρέπει να βρω καλό μάστορα στη Θεσ/νίκη (αν υπάρχει... ) και να περιμένω να τελειώσει η εξεταστική (καλά μέσα Ιούλη δηλαδή).Η κιθάρα μου είναι μια κορεάτικη (δυστυχώς) hamer.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα gangster εγω αυτο το εκανα στην κιθαρα μου στον jimmy και μου κοστισε κοντα στα 80 ευρο (μαζι με το service) και το αποτελεσμα ηταν αριστο!!!τι κιθαρα εχεις?παντοσ να το κανεις....ειναι καλη φαση ' date='εγω το εκανα επειδη τα μισα μου ταστα ηταν φαγωμενα και τα μισα οχι..[/quote']

 

Μάλλον θα το κάνω-έτσι κι αλλιώς δε βλέπω άλλη λύση...Δυστυχώς πρέπει να βρω καλό μάστορα στη Θεσ/νίκη (αν υπάρχει... ) και να περιμένω να τελειώσει η εξεταστική (καλά μέσα Ιούλη δηλαδή).Η κιθάρα μου είναι μια κορεάτικη (δυστυχώς) hamer.

 

Για Θεσ/νίκη ο Dr. Fret είναι από τους TOP, για service + χορδές + τρίψιμο ταστων = 70¤. Τσέκαρε και το site του για την διεύθυνση.

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου