Προς το περιεχόμενο

Αγορα low cost synthesizer


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα σου προτεινα σε αυτα τα χρηματα να βρεις κανενα μεταχειρισμενο  virus b... θα σε καλυψει απολυτα και ειναι νομιζω το πιο καλοηχο (για τα ειδη που ανεφερες,,) απο τα παραπανω synths.. ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα workstation είναι πολύπλοκα λόγω ότι προσφέρουν χιλιάδες λειτουργίες. Αλλά δεν πρέπει να σε φοβίζουν καθώς με το που τα αγοράσεις απευθείας θα φτιάχνεις μουσική χώρις πολυ διάβασμα. Και βήμα βήμα θα το μαθαίνεις και καλύτερα.

 

Τα παιδιά ήδη σου προσφέραν κάποιες πολυ καλές προτάσεις, οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές σε αριθμό απο εκεί και πέρα είναι θέμα να ταιριάξει το όργανο με την προσωπικότητα σου ως μουσικός. Κανείς δεν μπορεί να σου πεί 100% τι σύνθ θα αγοράσεις αυτό πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.

 

Σε αυτά τα λεφτά θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο ΜΟ6. Είναι τουλάχιστον 5 φορές καλύτερο απο το MM6. Είμαι επίσης ιδιοκτήτης του WALDORF BLOFELD το οποίο με έχει εκπλήξει, αλλά γενικά είμαι άτομο που δύσκολα θα έλεγα κάτι πολυ αρνητικό για ένα σύνθ. Πραγματικά ελάχιστες είναι οι κακές επιλογές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον

ΜΟ6 ειναι της yamaha ε??

κ αντιστοιχα virus b της korg??

 

Το θεμα ειναι οτι σαν αρχαριος που ειμαι νομιζω δεν θα ειμαι σε θεση να τσεκαρω καλα νομιζω ενα μεταχειρισμενο synthesizer

Θα ριξω κ μια ματια σε ebay να δω τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Low cost synthesizer και προτείνεται στον άνθρωπο το virus????  ::)

Εάν είναι να κάνει οικονομίες, ας παρει και Moog!!

 

Με το δεδομένο ότι θες ένα φτηνό synth, εκτός από το YAMAHA MM6, το KORGX50, το evolver του Dave Smith (μαζί όμως με ένα midi keyboard) υπάρχει και η φτηνή λύση του ROLAND SH 201

 

Δοκίμασέ τα και διάλεξε αυτό που σου ακούγεται καλύτερα!

 

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

θα ηθελα την βοηθεια οσων ασχολουνται με μουσικη

Σε λιγο καιρο θελω να παρω ενα low cost SYNTHESIZER σαν αναβαθμιση σε ενα παλιο αρμονιο που εχω τωρα.

Απο πολους εχω ακουσει καλα λογια για το yamaha mm6.

 

Γενικα περιμενω προτασεις μεχρι τα 500euro

Οσο αναφορα την τεχνικη κ την ικανοτητα πιστευω ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο

Το θεμα ειναι μηπως ειναι πολυ πολυπλοκα workstations οπως το παραπανω ή να μην το φοβαμαι το πραγμα??

 

 

Καταρχήν θα πρέπει να κατασταλάξεις στο τι είδους μουσική θέλεις να δημιουργήσεις. Το να αγοράσεις ένα analog modelling synth σαν τo dave smith ή το access virus που είδα να αναφέρονται σημαίνει ότι θα πρέπει να ασχολείσαι όλη τη μέρα μαζί τους προγραμματίζοντας ήχους πράγμα που δεν είναι ότι καλύτερο για έναν αρχάριο στα συνθεσάιζερ... Και αυτά τα "αναλογικά" σύνθια κάνουν περισσότερο για lead, dance και bass ήχους... Από την άλλη αν στραφείς σε κάποια φθηνή λύση digital synth σαν το yamaha mm6 ή το korg X50 θα διαπιστώσεις σχετικά σύντομα πως θα χρειαστείς κάτι με περισσότερες δυνατότητες. Για αυτό θα σου πρότεινα να μαζέψεις κάποια χρήματα και να αγοράσεις ένα KORG TRITON EXTREME ή ένα παλιότερο TRITON STUDIO, ένα ROLAND FANTOM ή ένα ΥΑΜΑΗΑ ES, έστω και μεταχειρισμένα. Αυτά έχουν ενσωματωμένα sequencers και samplers και πάρα πολλούς ήχους που θα μπορείς να τους ανανεώνεις από το internet και θα σε βοηθήσουν σε όλα σχεδόν τα είδη μουσικής. Όσο για την πολυπλοκότητα μη φοβάσαι τίποτα, όσο περισσότερο ασχολείσαι και μπαίνεις στον "τρόπο σκέψης" του synthesizer τόσο πιο εύκολο θα σου φαίνεται και σε πολύ λίγο καιρό θα γίνεις "ξεφτέρι". Μια μεγάλη αλήθεια είναι ότι στα μουσικά όργανα ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Για αυτό αν μπορείς μη στρέφεσαι σε φτηνές λύσεις...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον

ΜΟ6 ειναι της yamaha ε??

κ αντιστοιχα virus b της korg??

 

Το θεμα ειναι οτι σαν αρχαριος που ειμαι νομιζω δεν θα ειμαι σε θεση να τσεκαρω καλα νομιζω ενα μεταχειρισμενο synthesizer

Θα ριξω κ μια ματια σε ebay να δω τι παιζει...

 

απο την στιγμή που είσαι αρχάριος , η επιλογή μεταχειρισμένου είναι απαγορευτική.

 

Το MO6 είναι της Yamaha και θα το βρείς καινούργιο στον Νάκκα κάνει 990 ευρώ , αλλά είναι 5 φορές καλύτερο απο το MM6. Νομίζω ότι είναι για τις δυνατότητες του η καλύτερη προσφαρά που θα βρείς.

 

Το Virus κατα εμέ δεν αξίζει τα λεφτά του , φοβερό σύνθ , αλλά φουσκομένη τιμή.

 

Αντίστοιχο του Virus απο την Korg είναι το Radias , με εξίσου φουσκομένη τιμή.

 

Γνώμη μου ---> Ξεκίνα με ένα Mo6 ή ένα ανάλογο του και μετά βλέπει αν θέλεις και χρειάζεσαι ένα VA ή αναλογικό. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το να αγοράσεις ένα analog modelling synth σαν τo dave smith... Και αυτά τα "αναλογικά" σύνθια κάνουν περισσότερο για lead, dance και bass ήχους...

 

Τα synthesizers του Dave Smith δεν είναι analog modeling ούτε "αναλογικά". To Prophet 08 είναι αναλογικό ενώ το Polyevolver KB έχει 2 αναλογικούς και 2 ψηφιακούς ταλαντωτές αλλά το signal path είναι αναλογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα synthesizers του Dave Smith δεν είναι analog modeling ούτε "αναλογικά". To Prophet 08 είναι αναλογικό ενώ το Polyevolver KB έχει 2 αναλογικούς και 2 ψηφιακούς ταλαντωτές αλλά το signal path είναι αναλογικό.

 

Επίσης να προσθέσω επειδή μίλησα πρώτος για το περιορισμένο ηχητικό φάσμα των αναλογικών , ότι αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Μια βόλτα στον matrixsynth blog θα σου δείξει μια τεράστια πληθώρα αναλογικών ήχων που μόνο απλοί και λιτοί δεν είναι. Η δημιουργία ήχων από μόνη της είναι μια τέχνη ή ακόμα καλύτερα ολόκληρη επιστήμη και κανένα σύνθ με όσο τεράστια πολυφωνία και τρελή ηχοσύνθεση να έχει δεν πρόκειται να σου προσφέρει το φαγητό στο πιάτο. Αν και στον κόσμο των σύνθ υπάρχει τεράστια μάχη για το πιο βγάζει τους καλύτερους ήχους στο τέλος το 90% είναι ο ίδιος ο μουσικό και το μεράκι του.

 

Μην σε φοβίζει η αγορά καθόλου , ότι και να πάρεις θα σου ανοίξει μια τεράστια πόρτα στην μουσική κου και θα σου προσφέρει το έναυσμα να δημιουργήσεις .

 

Και να τονίσω ότι εγώ προσωπικά θα έδινα το δεξί μου νεφρό για ένα Prophet 8 ή μια Andromeda.

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου