Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν μας αρέσει κάτι, τότε πολύ απλά το προσπερνάμε!!

 

Αυτή η προσέγγιση είναι εφαρμόσιμη σε τυροπιττάδικα και ταβέρνες, όχι σε μουσικές. Στη μουσική, "άμα δε μας αρέσει κάτι, επιμένουμε μέχρι να το καταλάβουμε πλήρως και μετά ξανατοποθετούμαστε". Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, τόσα χρόνια τώρα, και ΕΤΣΙ έχω καταφέρει να παραμένω πραγματικά ανοικτός σε ακούσματα γύρω μου.

 

Ο Μάλμστην, δεν είναι ότι δεν μου "αρέσει". Είναι ότι πίσω από τα κουρέματα, τα χτενίσματα, τις στολές, τους δράκους, τις φωτιές και τους σουηδούς θεούς, είναι πρόδηλο ότι έχουμε να κάνουμε με μία έλλειψη μέτρου, ένα καραγκιοζιλίκι που δεν είχε ποτέ σχέση με τη μουσική, αλλά έχει τεράστια σχέση με τις πολιτικές προώθησης των δισκογραφικών εταιρειών και (αντίστοιχα) τις φαντασιώσεις νεαρών παιδιών.

 

Απ' την άλλη, δεν είναι ότι ο Edge "μου αρέσει": αντίθετα μάλλον, επειδή τον άκουγα (και αυτόν) πάρα πολύ πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια, τώρα είναι ψιλοαπίθανο να κάτσω να ακούσω U2, ΑΛΛΑ ο άνθρωπος είναι σοβαρότατος, με ασύλληπτα υψηλή αισθητική (στον ήχο, στο κούρεμα, στο ντύσιμο, στα εξώφυλλα, στα βίντεο κλπ) - πέραν του ότι (όπως καταδείχθηκε και στο βίντεο) είναι σεμνότατος και (πρόσεξέ με) απευθύνεται στον σοβαρό άνθρωπο μέσα ΜΟΥ, και όχι στον μαλάκα μέσα ΜΟΥ.

 

Αυτή είναι η διαφορά.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα  :)

 

eye νομίζω ότι όντως πρέπει να κατανοούμε κάτι αλλά επίσης έχουμε τη δυνατότητα του διαχωρισμού και της επιλογής. Δηλαδή, άλλο το μουσικό περιεχόμενο και άλλο το image. Επίσης, το αν κάποιος μουσικός στα μάτια μου δεν φαίνεται σοβαρός/σεμνός/κτλ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να με εμποδίζει να απολαμβάνω τη μουσική του αν αυτή μου αρέσει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

eye νομίζω ότι όντως πρέπει να κατανοούμε κάτι αλλά επίσης έχουμε τη δυνατότητα του διαχωρισμού και της επιλογής. Δηλαδή, άλλο το μουσικό περιεχόμενο και άλλο το image. Επίσης, το αν κάποιος μουσικός στα μάτια μου δεν φαίνεται σοβαρός/σεμνός/κτλ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να με εμποδίζει να απολαμβάνω τη μουσική του αν αυτή μου αρέσει.

 

+2112 ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η προσέγγιση είναι εφαρμόσιμη σε τυροπιττάδικα και ταβέρνες, όχι σε μουσικές. Στη μουσική, "άμα δε μας αρέσει κάτι, επιμένουμε μέχρι να το καταλάβουμε πλήρως και μετά ξανατοποθετούμαστε". Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, τόσα χρόνια τώρα, και ΕΤΣΙ έχω καταφέρει να παραμένω πραγματικά ανοικτός σε ακούσματα γύρω μου.

 

 

Με έκανες και γέλασα eye...:-)

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η προσέγγιση είναι εφαρμόσιμη σε τυροπιττάδικα και ταβέρνες, όχι σε μουσικές. Στη μουσική, "άμα δε μας αρέσει κάτι, επιμένουμε μέχρι να το καταλάβουμε πλήρως και μετά ξανατοποθετούμαστε".Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, τόσα χρόνια τώρα, και ΕΤΣΙ έχω καταφέρει να παραμένω πραγματικά ανοικτός σε ακούσματα γύρω μου.

 

Μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε Wow!.. Αν προσέξεις το post μου, εγώ πρώτος προέτρεψα τον κάθε μουσικό/κιθαρίστα να αναζητήσει ενδιαφέροντα πράγματα σε είδη που υπό κανονικές συνθήκες δεν ακούει!

 

Από εκεί και πέρα όμως υπάρχουν είδη που δεν μας "κάθονται" με τίποτα! Δηλαδή, δε νομίζω ότι εγώ προσωπικά θα κάτσω ποτέ να ακούσω π.χ. τα άπαντα του Γονίδη για να κατανοήσω καλύτερα το είδος!! (ίσως λίγο χοντρό το παράδειγμα..)

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να το κάνει αυτό, είναι επιλογή του και στο κάτω κάτω, αυτή η διαφορετικότητα των επιρροών του καθενός είναι και το αλατοπίπερο της μουσικής.

 

Στην τελική, το πόσο δεκτικός είναι ο καθένας μας σε διαφορετικά πράγματα και το πόσο θέλει να εμπλουτίσει το παίξιμό του είναι μεν προσωπική του υπόθεση αλλά και ευθύνη του ταυτόχρονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η προσέγγιση είναι εφαρμόσιμη σε τυροπιττάδικα και ταβέρνες, όχι σε μουσικές. Στη μουσική, "άμα δε μας αρέσει κάτι, επιμένουμε μέχρι να το καταλάβουμε πλήρως και μετά ξανατοποθετούμαστε". Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον, τόσα χρόνια τώρα, και ΕΤΣΙ έχω καταφέρει να παραμένω πραγματικά ανοικτός σε ακούσματα γύρω μου.

 

Ο Μάλμστην, δεν είναι ότι δεν μου "αρέσει". Είναι ότι πίσω από τα κουρέματα, τα χτενίσματα, τις στολές, τους δράκους, τις φωτιές και τους σουηδούς θεούς, είναι πρόδηλο ότι έχουμε να κάνουμε με μία έλλειψη μέτρου, ένα καραγκιοζιλίκι που δεν είχε ποτέ σχέση με τη μουσική, αλλά έχει τεράστια σχέση με τις πολιτικές προώθησης των δισκογραφικών εταιρειών και (αντίστοιχα) τις φαντασιώσεις νεαρών παιδιών.

 

Απ' την άλλη, δεν είναι ότι ο Edge "μου αρέσει": αντίθετα μάλλον, επειδή τον άκουγα (και αυτόν) πάρα πολύ πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια, τώρα είναι ψιλοαπίθανο να κάτσω να ακούσω U2, ΑΛΛΑ ο άνθρωπος είναι σοβαρότατος, με ασύλληπτα υψηλή αισθητική (στον ήχο, στο κούρεμα, στο ντύσιμο, στα εξώφυλλα, στα βίντεο κλπ) - πέραν του ότι (όπως καταδείχθηκε και στο βίντεο) είναι σεμνότατος και (πρόσεξέ με) απευθύνεται στον σοβαρό άνθρωπο μέσα ΜΟΥ, και όχι στον μαλάκα μέσα ΜΟΥ.

 

Αυτή είναι η διαφορά.

 

@^#&@^%(&^!#%&^($!(&^!%(!^%$(&)*&!%$

(γιατι αμα γραψω αυτα που ΠΡΕΠΕΙ, καηκαμε)

 

Τι λεει ρε ο ανθρωπος. Θα πρεπει να μαθω ολο το σκυλαδικο για να ΜΗ μ αρεσει...

Επισης ο Malmsteen (τυχαιο το ονομα θα μπορουσε να ειναι αλλος απο αυτους που μου αρεσουν) μου αρεσει ειτε ΝΤΥΜΕΝΟΣ ειτε ΓΥΜΝΟΣ γιατι με  ενδιαφερει αυτο που ΑΚΟΥΩ και ποσως με νοιαζει αυτα που βλεπω. Ουτε γαμπρο θα τον κανω, ουτε μπατζανακη (οχι οτι θα ειχα και προβλημα, τζαμπα στρατς) :P

Επισης για τον Edge την ΙΔΙΑ γνωμη εχω, με τις ιδιες παραμετρους.

Ο.... Νταλι ας πουμε ηταν υποδειγμα ντυσιματος και κουρεματος στην ζωη του? Η το οτι ΔΕΝ ηταν τον μειωνει σαν καλλιτεχνη?

Κι εν τελει αν εσενα σε ενδιαφερει να ....ΑΚΟΥΣ το πρετ α πορτε, διαβαζε το... Vogue καλυτερα. Προτιμω το Guitar Player :-*

ΕΤΣΙ έχω καταφέρει να παραμένω πραγματικά ανοικτός σε ακούσματα γύρω μου.

Kαλα γι αυτο (απ αυτα που γραφεις) μην ορκιζεσαι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, άλλο το μουσικό περιεχόμενο και άλλο το image. Επίσης, το αν κάποιος μουσικός στα μάτια μου δεν φαίνεται σοβαρός/σεμνός/κτλ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να με εμποδίζει να απολαμβάνω τη μουσική του αν αυτή μου αρέσει.

 

Ακριβώς. Πάρα πολλοί καλλιτέχνες ανά την υφήλιο (και όχι μόνο μουσικοί) έχουν εμφανίσει κακογουστιά σε πολλές εκφάνσεις της ζωής τους. Επίσης μπορεί να είναι ιδιότροποι, με τεράστιο ''ΕΓΩ'', παλιοχαρακτήρες και ένα σωρό άλλα. Αλλά για μας αυτό που μετράει είναι η ίδια η τέχνη τους, και αν αυτή μας αγγίζει έστω και στο ελάχιστο, τότε αυτοί οι άνθρωποι προσέφεραν κάτι στην ψυχή μας. Όσοι το παίζουν τόσο εύκολα σοβαροφανείς και κριτές των πάντων μάλλον δεν έχουν καταφέρει ακόμα να διαχωρίζουν αυτές τις δύο έννοιες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Πάρα πολλοί καλλιτέχνες ανά την υφήλιο (και όχι μόνο μουσικοί) έχουν εμφανίσει κακογουστιά σε πολλές εκφάνσεις της ζωής τους. Επίσης μπορεί να είναι ιδιότροποι, με τεράστιο ''ΕΓΩ'', παλιοχαρακτήρες και ένα σωρό άλλα. Αλλά για μας αυτό που μετράει είναι η ίδια η τέχνη τους, και αν αυτή μας αγγίζει έστω και στο ελάχιστο, τότε αυτοί οι άνθρωποι προσέφεραν κάτι στην ψυχή μας. Όσοι το παίζουν τόσο εύκολα σοβαροφανείς και κριτές των πάντων μάλλον δεν έχουν καταφέρει ακόμα να διαχωρίζουν αυτές τις δύο έννοιες... :(

 

+69696969696969 666

Ακριβως ετσι ειναι φιλε μου.

ΟΛΟΙ εχουν τα... χουγια τους

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το αν κάποιος μουσικός στα μάτια μου δεν φαίνεται σοβαρός/σεμνός/κτλ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να με εμποδίζει να απολαμβάνω τη μουσική του αν αυτή μου αρέσει.

 

Είπα εγώ να μην την απολαμβάνεις;

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι.. το νέο δίσκο της Μπεζεντάκου τον αγόρασες; Μάλλον όχι. Γιατί όμως... μήπως έπρεπε να τον αγοράσουμε;.. άλλωστε καίτοι είναι γελοία, μπορεί η μουσική του πέμπτου τραγουδιού να είναι απολαυστική..., έτσι δεν είναι;.. και τι θα πούμε αν εμφανιστεί κάποιος και πει, "παιδιά, είναι όντως γελοία, αλλά η μουσική της είναι πολύ απολαυστική κατά τη γνώμη μου..", είναι εντάξει αυτή η δήλωση;

 

Μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε Wow!.. Αν προσέξεις το post μου, εγώ πρώτος προέτρεψα τον κάθε μουσικό/κιθαρίστα να αναζητήσει ενδιαφέροντα πράγματα σε είδη που υπό κανονικές συνθήκες δεν ακούει!

 

Και βέβαια σε κατάλαβα, η απάντησή μου δεν είναι επί προσωπικού, απλά χρησιμοποίησα μία φράση σου για να πω τη γνώμη μου. Απ' την άλλη, θα εκπλαγείς να διαπιστώσεις πόσοι εδώ μέσα κόβουν φλέβα για Γονίδη.

 

Τι λεει ρε ο ανθρωπος. Θα πρεπει να μαθω ολο το σκυλαδικο για να ΜΗ μ αρεσει...

 

Που το λέω αυτό εγώ; Να το κατανοήσεις είπα, όχι να το μάθεις. Ειδικά εσύ, είμαι σίγουρος ότι όλες τις μουσικές που απορρίπτεις, τις απορρίπτεις για ιδεολογικούς λόγους, οπότε γιατί ενίστασαι;

 

---

 

Τέλος πάντων, παίδες, ας μην το συνεχίσουμε. Μετά από τέσσερα χρόνια συμμετοχής, βλέπω ότι το φόρουμ ανθίσταται σθεναρά στην ιδέα ότι μπορεί να υπάρχουν πιο σοβαρά κριτήρια από το "μ' αρέσει" και "δεν μ' αρέσει", οπότε επιστρέφουμε στα συνηθισμένα, μην μου στενοχωριέστε.

 

:)

 

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ να μην την απολαμβάνεις;

Αλλά να σε ρωτήσω κάτι.. το νέο δίσκο της Μπεζεντάκου τον αγόρασες; Μάλλον όχι. Γιατί όμως... μήπως έπρεπε να τον αγοράσουμε;.. άλλωστε καίτοι είναι γελοία, μπορεί η μουσική του πέμπτου τραγουδιού να είναι απολαυστική..., έτσι δεν είναι;.. και τι θα πούμε αν εμφανιστεί κάποιος και πει, "παιδιά, είναι όντως γελοία, αλλά η μουσική της είναι πολύ απολαυστική κατά τη γνώμη μου..", είναι εντάξει αυτή η δήλωση;

 

Ε, καλά τώρα, το παραπάνω παράδειγμα είναι ατυχές και ρίχνει το επίπεδο της συζήτησης. Σε κάθε τι υπάρχουν υποκειμενικές απόψεις, αλλά υπάρχει και αντικειμενικότητα που συγκλίνει σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους σε ακραία παραδείγματα όπως το παραπάνω. Αν τα ισοπεδώσουμε όλα επιστρέφουμε στο χάος. Πχ 999 στους 1000 θα παραδέχονταν δίχως δεύτερη σκέψη ότι η Μπεζεντάκου είναι ΑΦΩΝΗ. Αν παρ' όλα αυτά όντως είχε ένα καλό κομμάτι ΝΑΙ θα το άκουγα και θα γούσταρα κιόλας.

 

Τέλος πάντων, περί ορέξεως

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου