Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι βλεποντας τα ολα αυτα σκεφτομαι ποσο πολυ μπορει καποιος να ξεφυγει απο το πραγματικο νοημα της μουσικης μπαινοντας μεσα σε τεχνολογικα τριπακια  φτειαχνοντας εξωγηινους ηχους  κ ηχοχρωματα κ μετα ξεχναει να παιζει κιθαρα!!!!! Ενταξει καλη κ η customia κ η τεχνολογια ( κ εγω tech maniac ειμαι ) αλλα καμμια φορα καλυπτει τα μουσικα κενα μας κ τιποτα παραπανω. Ο φιλος μας ο Edge εχει φτειαξει την δικη του σχολη στον ηχο κυριως ,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον , κ στις συνθεσεις των U2 που βεβαια υποκλινομαστε!! :) :). Αλλα ταπεινη μου γνωμη βεβαια ειναι πως 21 κιθαρες σε ενα show ειναι μαλλον υπερβολη!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον

 

 

:) ;D ;D ;D :o ;D ;D ;D ;D :) :) :) :)

 

μπα σε καλο σου,με εκανες και εσκασα στα γελια πρωϊ,πρωΪ ;D ;D ;D

 

να'σαι καλα και αν εχεις και αλλα τετοια ωραια ΑΝΕΚΔΟΤΑ να τα λες που και που να γελαμε... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεποντας τα ολα αυτα σκεφτομαι ποσο πολυ μπορει καποιος να ξεφυγει απο το πραγματικο νοημα της μουσικης μπαινοντας μεσα σε τεχνολογικα τριπακια  φτειαχνοντας εξωγηινους ηχους  κ ηχοχρωματα κ μετα ξεχναει να παιζει κιθαρα!!!!! Ενταξει καλη κ η customia κ η τεχνολογια ( κ εγω tech maniac ειμαι ) αλλα καμμια φορα καλυπτει τα μουσικα κενα μας κ τιποτα παραπανω. Ο φιλος μας ο Edge εχει φτειαξει την δικη του σχολη στον ηχο κυριως ,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον , κ στις συνθεσεις των U2 που βεβαια υποκλινομαστε!! :) :). Αλλα ταπεινη μου γνωμη βεβαια ειναι πως 21 κιθαρες σε ενα show ειναι μαλλον υπερβολη!!!!

 

 

+100000000 αλλα για το παιξιμο που λες οτι δεν εχει ενδιαφερον θα διαφωνισω εννοειται,

 

αλλα και ο καθενας με τα χουγια του καi με την Κ@v@L@ του οποτε respect 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:) ;D ;D ;D :o ;D ;D ;D ;D :) :) :) :)

 

μπα σε καλο σου,με εκανες και εσκασα στα γελια πρωϊ,πρωΪ ;D ;D ;D

 

να'σαι καλα και αν εχεις και αλλα τετοια ωραια ΑΝΕΚΔΟΤΑ να τα λες που και που να γελαμε... :) :)

 

Ελα ρε Superfunk γουστα ειναι αυτα τι να κανουμε!!! :) :) Παντα με συγκινουσαν οι βιρτουοζοι κιθαριστες!!! Ομοιος ομοιω αει πελαζει!! ;) ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεποντας τα ολα αυτα σκεφτομαι ποσο πολυ μπορει καποιος να ξεφυγει απο το πραγματικο νοημα της μουσικης μπαινοντας μεσα σε τεχνολογικα τριπακια  φτειαχνοντας εξωγηινους ηχους  κ ηχοχρωματα κ μετα ξεχναει να παιζει κιθαρα!!!!! Ενταξει καλη κ η customia κ η τεχνολογια ( κ εγω tech maniac ειμαι ) αλλα καμμια φορα καλυπτει τα μουσικα κενα μας κ τιποτα παραπανω. Ο φιλος μας ο Edge εχει φτειαξει την δικη του σχολη στον ηχο κυριως ,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον , κ στις συνθεσεις των U2 που βεβαια υποκλινομαστε!! :) :). Αλλα ταπεινη μου γνωμη βεβαια ειναι πως 21 κιθαρες σε ενα show ειναι μαλλον υπερβολη!!!!

 

Δεν έχεις μεγάλο άδικο φίλε Marillion αλλά τα παραπάνω χρήζουν μεγάλης συζήτησης (να δουμε πότε θα κεράσεις την  μπύρα σπίτι σου ;) ). Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. O Edge ήταν ανέκαθεν ένας κιθαρίστας που έδινε βαρύτητα και στο συνολικό αποτέλεσμα της μπάντας αλλά και στον προσωπικό του ήχο. Ταυτόχρονα οι U2 είναι μια μπάντα που όχι μόνο έχει μεγάλη ποικιλία στο στυλ των τραγουδιών αλλά και μια μπάντα που έχει διαφοροποιηθεί αρκετά έντονα ηχητικά (βλ. παραγωγή) από άλμπουμ σε άλμπουμ (δες War, Joshua Tree, Zooropa). Η διαφοροποίηση αυτή είναι είναι προφανής ιδιαίτερα στον Edge και την κιθάρα (τον Clayton δεν τον έχω σε καμιά μπασιστική εκτίμηση και βαράτε όσο θέτε). Θέλεις γιατί είναι τελειομανής, θέλεις γιατί είναι άκρως επαγγελματίας και θέλει να αναπαράγει τον ήχο και στα live...... Εντάξει, 21 είναι πολλές αλλά από την άλλη δείχνει ότι το show  θα κρατήσει αρκετά  ;D

 

Τώρα για τις κιθαριστικές ικανότητες..........U2, The Who, Rolling Stones, REM, The Jam, Beach Boys, Beatles, The Doors, CCR, Velvet Underground, Ramones, Clash, Kinks και πάει λέγοντας.....καταλαβαίνεις τι λέω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος μας ο Edge εχει φτειαξει την δικη του σχολη στον ηχο κυριως ,γιατι το παιξιμο του δεν εχει καποιο ενδιαφερον

 

Εδώ αυτοαναιρείσαι. Η κιθάρα (όπως είπα και παραπάνω) είναι (σε τεράστιο βαθμό) ΚΑΙ ο ήχος.

Ακόμα και για βιρτουόζους. Ο Knopfler, o SRV, o Clpaton etc. etc. είναι ο ήχος, η τεχνοτροπία ευρύτερα καθότι με που σκάνε δύο νότες, ξέρεις ποιός παίζει. Οπως και ο Edge. Και αν έχει φτιάξει και σχολή, έ μάλλον κάτι θα λέει. Αντίθετα με βιρτουόζους που ανεβοκατεβαίνουν αυνανιστικά την ταστιέρα και ούτε φρύδι δεν σηκώνεις για πάρτη τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα με συγκινουσαν οι βιρτουοζοι κιθαριστες!!!

 

& εμενα .

 

αλλα αλλο αυτο και αλλο οτι "το παιξιμο του δεν εχει ενδιαφερον"  :o ολοκληρη ΣΧΟΛΗ εχει δημιουργησει (δεν υπαρχει alternative  κιθαριστας μετα το 86 που να μην τον εχει ΚΑΠΩΣ αντιγραψει) & τον εχουν παραδεχτει με ΥΜΝΟΥΣ ακομα και οι μεγαλυτεροι shredders του πλανητη.

 

Ο ανθρωπος ειναι απλα GUITAR GENIUS και ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ.

 

Επισης το γεγονος οτι δεν παιζει πεντατονικα σολιδια στα 350 bmp δεν σημαινει οτι δεν ξερει να "παιζει" κιθαρα,τον εχω δει live πολλες φορες και σε διαβεβαιωνω οτι "παιζει" & παραπαιζει (ειναι ας πουμε απο τους καλυτερους slide κιθαριστες που εχω ακουσει ποτε μου και βεβαια τρομακτικος ρυθμικος κιθαριστας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα συμφωνήσω με τον Marillion για την υπερβολή και το "νόημα" που πολλές φορές "χάνεται" ή χάνουμε, όποιο κ αν είναι αυτό.. όπως και για τα υποκατάστατα που παίρνουν την θέση της μουσικής γνώσης, τεχνικής και έμπνευσης..

 

όμως υπάρχει και η άλλη όχθη του ποταμού, που ή "υπερβολική χρήση της "μουσικής", τεχνικών κλπ", αποστειρώνει το νόημα και κάνει την ίδια μουσική να χάνει τη μουσικότητα της..

 

όσο για τα σχόλια του κ.Edge για τον ρόλο του στο γκρουπ και σε σχέση με άλλους μεγάλους κιθαρίστες, θα πω αυτό που λέει η λαϊκή μας σοφία: όσα δεν πιάνει η αλεπού...

 

δεν έχω κάτι με τον κύριο, αλλά δεν συγκρίνεται με μεγάλους κιθαρίστες κ μουσικούς.. όχι πως θα έπρεπε, αλλά συνήθως αυτοί που τρέχουν να τον υποστηρίξουν κάνουν το αυτό λάθος των συγκρίσεων...

 

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου