Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ΚΑΝΕΝΑ γκρουπ δεν τους εφτασε (και ουτε θα τους φτασει) ποτε,οποτε ΤΙ ακριβως θες να πεις?

 

(μου θυμιζεις εναν τυπο στο Telecaster.com που ελεγε πως ηθελε να παρατησει το songwriting γιατι τα τραγουδια του δεν ηταν τοσο καλα οσο του...Dylan! :o

 

οποτε ενας κορυφαιος session player  στο φορουμ του απαντησε "Μπες στη σειρα μικρε,ΚΑΝΕΝΟΣ δεν ειναι!" ;D ;D)

 

υ.γ.παντως μελετησε και λιγο ιστορια της μουσικης μια και αρκετα απο τα γκρουπ που αναφερθηκαν ΑΛΛΑΞΑΝ την ιστορια της μουσικης...

 

Απλώς ανέφερα ότι σε αυτά τα δύο γκρουπ ήταν κολοσσιαία η διαφορά μεταξύ συνθέσεων και της μουσικής επιρροής αυτών με την τεχνική κατάρτιση των μελών.

 

Κανένα, όσο μεγάλο και να ήταν, από τα υπόλοιπα γκρουπ δεν άλλαξε τον ρου της σύγχρονης μουσικής όσο οι άλλοι δύο. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

 

Οσο για τον Dylan, άστο καλύτερα. Ούτε για να σώσει τη ζωή του δεν μπορεί να τραγουδήσει καλά, 10 ακκόρντα η δισκογραφία του αλλά είναι ΘΕΟΣ. Και όποιος δεν συγκινείται από το Blonde on Blonde δεν θέλω να τον ξέρω. ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οσο για τον Dylan, άστο καλύτερα. Ούτε για να σώσει τη ζωή του δεν μπορεί να τραγουδήσει καλά, 10 ακκόρντα η δισκογραφία του αλλά είναι ΘΕΟΣ. Και όποιος δεν συγκινείται από το Blonde on Blonde δεν θέλω να τον ξέρω. ;D

 

 

Oh,yes  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh,yes   :) :) :)

 

+1000

 

προσοχη: σαν πολυ υμνουμε τον Bob και θα την πεσουν και σε αυτον... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αφήνουμε εξω μια σημαντική παράμετρο σε όλη αυτή την αλυσίδα, των μεγάλων μουσικών-συνθετών- οτιδήποτε. Οι σπουδαιότεροι αυτών ήταν/είναι εξαιρετικές(ιδιάζουσες) περιπτώσεις πρωτίστως ανθρώπων... και κατόπιν μουσικών...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπουδαιότεροι αυτών ήταν/είναι εξαιρετικές(ιδιάζουσες) περιπτώσεις πρωτίστως ανθρώπων... και κατόπιν μουσικών...

 

Με όλο τον σεβασμό, τι σημαίνει αυτό;

Και που / πως το ξέρεις ;

Και γιατί να με νοιάζει ειδικά όταν είμαι αποδέκτης ΜΟΝΟ της μουσικής τους;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εξαιρετικές(ιδιάζουσες)

 

νομιζω οτι ο φιλος μας εχει δικιο,βλεποντας τι ακριβως σημαινει η λεξη peculiar (μεταφραζοντας το "ιδιαζουσες" στα αγγλικα)

 

http://dictionary.reference.com/browse/peculiar

 

οπως και να το κανουμε στη ...γειτονια μου δεν εχουμε και...πολλους σαν και αυτους που αναφερουμε παραπανω...(ενταξει εχω καποιες αμφιβολιες για τον ...εβγατζη μου που μου φαινεται "καπως" ατομο... ;D ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ο φιλος μας εχει δικιο,βλεποντας τι ακριβως σημαινει η λεξη peculiar (μεταφραζοντας το "ιδιαζουσες" στα αγγλικα)

 

http://dictionary.reference.com/browse/peculiar

 

οπως και να το κανουμε στη ...γειτονια μου δεν εχουμε και...πολλους σαν και αυτους που αναφερουμε παραπανω...(ενταξει εχω καποιες αμφιβολιες για τον ...εβγατζη μου που μου φαινεται "καπως" ατομο... ;D ;D)

 

 

 

Αυτό είχα κατα νου, ευχαριστώ αγαπητέ για τη διασάφηση. Πάντως, τηρουμένων των αναλογιών, και το "ατομο" εβγατζης της γειτονιας σου, είναι ο "σταρ" του τετραγώνου, σωστά? :)

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ετσι κι αλλοιως ειναι σταρ (που αλλου θα βρεις μπυρες στις 12 το βραδυ???) ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.εσυ ΔΕΝ θες να το εχεις? ;D ::),γιατι και εσυ ΤΙΠΟΤΑ δεν λες απλα διαστρεβλωνεις η δεν θες να καταλάβεις αυτα που γραφω,με ρωτησες "απο ποτε η εμπορικη επιτυχια ειναι μετρο συγκρισης" και σου ΑΠΑΝΤΗΣΑ με επιχειρηματα,αλλο να μη τα δεχεσαι και αλλο να λες οτι δεν λεω τιποτα. ;)

 

διαστρεβλώνω την αλήθεια??

 

η εμπορική επιτυχία και η μουσικότητα (χωρίς να περιλαμβάνει η λέξη την τεχνική) καποιου μουσικού δεν έχουν απολύτως καμια σχέση μεταξύ τους... αν κάνω λάθος, τότε μάλλον οι backstreet boys και η sakira έχουν δώσει πάρα πολλά στην μουσική και εγώ τα αγνοώ εθελοτυφλώντας!!

 

αυτο δεν συνεπάγεται και αντιστρόφως (το επισημαίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων), δλδ αν κάποιος πετύχει εμπορικά δεν σημαίνει αυτόματα πως ειναι για τον που@@ο!

 

ή μου κανεις ΠΛΑΚΑ ή δεν εχεις διαβασει ολο το thread.

 

οκ.. για να μιλήσω καθαρά για τον εαυτό μου, δεν κατηγορώ τον edge, ούτε τους μουσικούς που δεν είναι Cobham ή Vai ή Davis..

 

απεχθάνωμαι όλους αυτούς που παίζουν κάτι που "μοιάζει με μουσική" για να αυτοπροβληθούν χωρίς να έχει κάποιο νόημα το "σύνολο".. όπως είπα και πριν, πολλές φορές έτσι αποστειρώνεται η ίδια η μουσική..

 

δεν μπορώ να δεχτώ όμως και την αντίθετη λογική "less is more" ή "όσο πιο κουλός, τόσο πιο καλά"..

 

σημασία έχει η ΙΔΙΑ η ΜΟΥΣΙΚΗ, χωρίς τεχνικές, ταχύτητες, θεωριές, μηχανήματα κλπ... ο καλός έλεγχος πανω σε ένα όργανο δεν πρέπει να είναι υποκατάστατο της έπμνευσης, αλλα βοηθάει να περάσεις παραέξω αυτό που υπάρχει στο μυαλό σου.. (αν υπάρχει κάτι..)

 

τελειώνω λέγοντας οτι νομίζω πως περίπου το ίδιο θέλουμε να πούμε, αλλά "κάπου στη μέση" χάνετε λίγο η ουσία και των δυο..

 

φιλικά

 

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.. για να μιλήσω καθαρά για τον εαυτό μου, δεν κατηγορώ τον edge, ούτε τους μουσικούς που δεν είναι Cobham ή Vai ή Davis..

Καλά δεν είναι καμιά μουσικάρα (τεχνικά) ο Ray Davis  ;D

 

δεν μπορώ να δεχτώ και την αντίθετη λογική "less is more" ή "όσο πιο κουλός, τόσο πιο καλά"..

 

Να που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το επαναλαμβάνω στους κιθαρίστες που παίζω........

 

Αστειεύομαι συνονόματε, μην αρπάχτείς

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου