Προς το περιεχόμενο

Ο Edge των U2 μας ξεναγεί στον εξοπλισμό του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδες..

οσο χαλια θα ακουγοταν το 'when the streets have no name' με τον van halen στην κιθαρα αλλο τοσο χαλια θα ακουγοταν το 'paradise city' με τον edge.

ο καθε μουσικος εχει την αξια και το στυλ του και δεν ειναι τυχαια εκει που ειναι (εκτος του απαραδεκτου kirk hammet) ;D ;Dγια να αναψω και λιγο τα αιματα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως ιδου η ιδια συζητηση (οπως ισως θα επρεπε να γινεται και εδω):

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=449784

 

Ναι, αλλά εδώ είναι Βαλκάνια και δεν αναλωνόμαστε σε βαρετές gearoσυζητήσεις. Ξεκινάμε ένα θέμα και το επεκτείνουμε, το διευρύνουμε, το πολυδιαστατικοποιούμε (Τι θα πει δεν υπάρχει τέτοιο ρήμα; Το έγραψα, άρα υπάρχει!) και γενικώς του αλλάζουμε τα φώτα, και πλακωνόμαστε στο (ιντερνετικό) ξύλο ιν δε πρόσες. Και γουστάρουμε κιόλας!  ;D 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μιας και αναφέρθηκε, ας είναι και off-topic, εγώ θα το πω.

 

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ΠΩΣ ένας καλομέτριος κιθαρίστας (Harisson) με έναν μετριότατο (at best) μπασίστα, έναν (.....) κιθαρίστα και μια μαϊμού πίσω από τα ντραμς κατάφεραν και έφτιαξαν ΤΟΣΑ αριστουργήματα.

 

 

Eνας αθλιος ΟΔΗΓΟΣ αυτοκινητου, μπορει ταυτοχρονα να ειναι ο απολυτος καλυτερος ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ αυτοκινητων !

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να λες οτι το παιξιμο του the edge "δεν εχει τιποτα το ενδιαφερον"

 

 

 

συγγνωμη αλλα το ενδιαφερον ειναι θεμα γουστου.. καποιος μπορει να δεχεται τη μουσικη αξια καποιου (το ταλεντο, τις επιρροες, οτιδηποτε), αλλα και παλι να μη βρισκει καθολου ενδιαφερουσα τη μουσικη του. παραδειγμα: προσωπικα δεν αμφισβητω το ταλεντο των led zeppelin, αλλα για μενα δεν υπαρχει τιποτα το ενδιαφερον στη μουσικη τους.

το ταλεντο του edge ως κιθαριστα και καλλιτεχνη ειναι αδιαπραγματευτο, αυτο ομως δε σημαινει οτι ολοι πρεπει να βρισκουν το παιξιμο του ενδιαφερον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσα να ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ περισσοτερο.

 

Με ολο το σεβασμο.....ελεος ρε παιδια πλεον με αυτη τη καραμελα (υπαρχει και σε πολλα αλλα thread του παροντος φορουμ) της ασυμβατοτητας της χρησης της μουσικης τεχνολογιας με την ουσια...ποσες φορες πρεπει να πουμε ακομα οτι η καλη κιθαριστικη τεχνικη, η χρηση της τεχνολογιας, η καλη συνθεση δεν ειναι εννοιες που αποκλειουν η μια την αλλη, ουτε βεβαια και απαιτουνται ολες για να υπαρχει καλλιτεχνικο αποτελεσμα αξιο λογου. Σορρυ δηλαδη ο ζωγραφος πυο πειραματιζεται με πολλα χρωματα και δεν βαφει σε........ασπρομαυρο, κινδυνευει να χασει το νοημα της ζωγραφικης η να ξεχασει να ζωγραφιζει????  

 

Και παλι με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν....ελεγα σε ενα αλλο thread (ημιπολιτικου περιεχομενου) οτι καποιες δηλωσεις μερικων ειναι αρκετες για να καταλαβω αν αξιζει να συζητησω περαιτερω μαζι τους. Και οσον αφορα τα μουσικα πιστευω οτι ισχυει το ιδιο.....αν καποιος λεει οτι το παιξιμο του the edge δεν εχει καποιο ενδιαφερον, οτι οι RHCP δεν ειναι καλοι, οι Pink Floyd ειναι κουλοι κ.λ.π, ειναι σαφεστατη ενδειξη οτι μαλλον δεν εχει καταλαβει ΤΙΠΟΤΑ, η εν πασει περιπτωσει εχει καταλαβει μερικως...και χρειαζεται πολυ δουλεια ακομα. Δεν απαιτω να αρεσουν (αλιμονο...ουτε κι εμενα μου αρεσει ο E. Clapton η to punk) αλλα ας ξεχωρισουμε  στο μυαλο μας μερικα πραγματα.

Αν κ μας προσβαλλεις φιλε fenderiarhs :( :(  πιστευω πως αξιζει να συζητας κ με μας που οπως λες δεν εχουμε καταλαβει τιποτα :o. Εγω εξηγησα τι ενοουσα  σε επομενο post. Ειναι καθαρα υποκειμενικο αν καποιος συγκινειται απο την τεχνικη καποιου μουσικου ,δεν εχει να κανει με την αξια του κ την συνεισφορα του στο μουσικο γιγνεσθαι. Παντα μαθαινουμε βεβαια κ ωριμαζουμε μουσικα κ τα κριτηρια μας αλλαζουν οποτε δεχομαι αυτο που λες πως ισως θελουμε δουλεια να καταλαβουμε καποια πραγματα.Πρεπει ομως να σεβομαστε κ την γνωμη του αλλου οσο κ αν πιστευουμε πως ειναι λαθος. Ο καθενας μας εδω εχει καποια μουσικη ωριμοτητα , εγω χαμηλη ,εσυ πιο πανω, ο αλλος top . Αλλιμονο να ειρωνευομαστε κ να απαξιουμε ο ενας τον αλλο. Πιστευω βεβαια πως ολα τα σχολια ηταν καλοπροαιρετα απο ολα τα παιδια παρολη την ενταση κ την καυστικοτητα καποιων posts!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο 2.50 στο πρώτο βίντεο, το ίδιο χρονικό σημείο στο δεύτερο. Δύο από τους πιο υπέροχους ήχους κιθάρας που έχω ακούσει ever... :o :o :o

 

Για τον Edge δεν θέλω να πω πολλά, νομίζω ότι απλώς θα συνταχθώ με τη μερίδα του forum που τον θεωρεί πολύ "έξυπνο" και ουσιαστικό σαν κιθαρίστα και παράλληλα φοβερά ταλαντούχο ως συνθέτη. Για μένα, αρκεί που έχει γράψει το main riff του "In the name of love" για να έχει μια μόνιμη θέση στα προσωπικά μου favorites. :)

 

Το βίντεο ήταν πάντως σκέτο GAS-panic, τρελό gear! Το μόνο που δεν μου έκανε ιδιαίτερο κλικ ήταν ο ήχος της ακουστικής Line6, αν και πλακωμένη στα εφφέ ακουγόταν αρκετά ενδιαφέρουσα.

 

Υ.Γ. Πάντως με ψιλο-χάλασε αυτή η ΤΟΣΟ μεγάλη εξάρτηση από τον guitar tech. Εντάξει, ούτε κιθάρα να μην αλλάζεις μόνος σου όταν το stand είναι κυριολεκτικά δίπλα σου; Χαζομάρες, το ξέρω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δεν εχω ψαξει ποτε τους U2 μπορειτε να μου προτεινετε καποια τραγουδια οι δισκους που θα μπορεσω να ακουσω ολα αυτα που λετε για τον Edge(σοβαρα μιλαω)

ιδικα με slide!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πίσω στο αρχικό θέμα του εξοπλισμού του  ::): o πραγματικά ιδιοφυής Edge όχι μόνο απορρίπτει παραδειγματικά όλες τις "μάχες" ψηφιακού - αναλογικού, αλλά και τις χαζές σνομπαρίες περί "μπουτίκ" και "φτήνιας". Δεν θα διστάσει να χρησιμοποιήσει το σούπερ-κάστομ ψηφιακό multi-tap delay, όπως επίσης και τα μηχανήματα της Line 6. Τέτοιου είδους προκαταλήψεις δεν έχουν θέση σε κάποιον που "πλάθει" τον ήχο του με όποια εργαλεία του αρέσουν... ας το θυμόμαστε κι εμείς οι ταπεινοί!  ;)

 

Είπες πολλά εδώ!  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πωωωωω ούτε ένα bend δεν έκανε τόση ώρα.  ;D

 

Είναι γνωστό ότι είναι δημιουργικότατος και αποτελεσματικότητος. Τον θαυμάζω απεριόριστα όχι μόνο για τη συνεισφορά του στα τραγούδια (για τον τρόπό που τα στηρίζει δηλαδή) αλλά ΚΑΙ για πάμπολα εμπνευσμένα κιθαριστικά μέρη.

 

 

 

(Συγνώμη που δεν γράφω πολλά αλλά έχω εδώ έναν keyboard technician ο οποίος γράφει ενώ υπαγορεύω και είναι ακόμα μαθητευόμενος  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου