Προς το περιεχόμενο

Dual Core και CUbase SX 3


swg0d0fmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παιδια!

 

Προσφατα εκανα μια αγορα ενα intel dual core 2.53 ghz. 1066 fsb

Τωρα εχω πανω εναν AMD 3200 και δουλευω το SX 3.

H ερωτηση μου ειναι αν αυτη η version του cubase υποστηριζει διπλους επεξεργαστες η παιζει να βλεπει μονο τον ενα και ειναι ποιο αργο αποτι πριν ?

 

Επισης αν τουσ υποστηριζει,πιστευετε θα δω μεγαλη διαφορα οσον αφορα την επεξεργαστικη ισχυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω το διαλύσαμε το θέμα σχετικά με τους πυρήνες που βλέπουν τα προγράμματα:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162727.0

 

Ρίξε μια ματιά και αν δεν βγάλεις άκρη, το ξαναβλέπουμε.

Πάντως, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να είναι πιο αργό το Cubase με το νέο CPU... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Μπορείς την ώρα που έχεις φορτωμένο το project σου να κάνεις ctrl alt delete / perfomance και να δεις το cpu usage history, απο κει θα καταλαβεις πως διαχειρίζεται την επεξεργαστικη ισχυει το cubase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις παιδια!

Ναι το διαβασα το θεμα απλα δεν ειδα πουθενα να αναφερετε συγκεκριμενα το SX 3.Και μιασ και ειναι λιγο παλιο υποθεσα οτι ισως να μην υποστηριζει διπλους.

ΙΣχυει κατι τετοιο ξερετε?

 

Και μια ασχετη ερωτηση :P

Με καινουρια μητρικη πρεπει να βαλω παλι τα xp γιατι αλλαζει το bios??

(sorry για το off topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις παιδια!

Ναι το διαβασα το θεμα απλα δεν ειδα πουθενα να αναφερετε συγκεκριμενα το SX 3.Και μιασ και ειναι λιγο παλιο υποθεσα οτι ισως να μην υποστηριζει διπλους.

ΙΣχυει κατι τετοιο ξερετε?

Στο ξαναλέω, θα είναι πιο γρήγορο στο νέο CPU, στο υπογράφω, στο εγγυώμαι, σου βάζω και στοίχημα αν θέλεις.

 

Και μια ασχετη ερωτηση :P

Με καινουρια μητρικη πρεπει να βαλω παλι τα xp γιατι αλλαζει το bios??

(sorry για το off topic)

Πέραν του BIOS, αλλάζουν οι system drivers και εννοείται ότι πρέπει να κάνεις format και να περάσεις ξανά OS.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks και παλι για την απαντηση :)

 

Το θεμα ειναι οτι αν κανω format θα χασω παρα πολλα vst instruments και plugs των οποιων δεν εχω τα setup λογω χωρου!(trilogy,atmosphere) (γκουχ γκουχ)

 

Αν μεταφερω ολο τον φακελο του program files σε ενα καινουριο partition η σε ενα αλλο σκληρο θα μου δουλευουν μετα?Γιατι θυμαμαι ενας φιλος μου ειχε κανει κατι τετοιο και instruments οπως το trilogy δεν λειτουργουσαν!

 

THanks παλι εκ των προτερων  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks και παλι για την απαντηση :)

 

Το θεμα ειναι οτι αν κανω format θα χασω παρα πολλα vst instruments και plugs των οποιων δεν εχω τα setup λογω χωρου!(trilogy,atmosphere) (γκουχ γκουχ)

 

Αν μεταφερω ολο τον φακελο του program files σε ενα καινουριο partition η σε ενα αλλο σκληρο θα μου δουλευουν μετα?Γιατι θυμαμαι ενας φιλος μου ειχε κανει κατι τετοιο και instruments οπως το trilogy δεν λειτουργουσαν!

 

THanks παλι εκ των προτερων  :)

 

Όχι, δεν θα λειτουργήσουν γιατί κατά την εγκατάσταση των προγραμμάτων, πέραν των αρχείων που μπορεί να υπάρχουν στον φάκελο "Program Files", καταχωρούνται αρχεία και σε άλλους φακέλους (System, System32 κλπ) αλλά και στο μητρώο του συστήματος (Registry), οπότε καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατο να λειτουργήσουν τα προγράμματα με μια απλή αντιγραφή του φακέλου Program Files...

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις Format, και εγκατάσταση των προγραμμάτων από το μηδέν.

 

To CD εγκατάστασης των Windows XP σου επιτρέπει να κάνεις <<Repair Installation>>. Χονδρικά, ξαναπερνάει τα Windows, χωρίς να πειράξει το Program Files και το Registry (μεταξύ άλλων). Στο πρώτο Boot όμως θα χρειαστεί να περάσεις τους drivers από την νέα σου μητρική και το υπόλοιπο υλικό.

 

Press any key when prompted to boot from the XP CD.

 

You now need to perform a "Windows XP repair install," which redetects all hardware and reinstalls system files without touching the registry or user data present on the system. This process adapts your Windows XP install to the new hardware it is running on.

To do this first choose the "press enter to set up Windows XP now" option when prompted. Then, press F8 to skip through the EULA (though if you haven't read it before, you should now), and when the option presents itself, pres "R" to begin the repair installation.

 

Be very careful not to in advertently set you computer to simply reinstall the new drive. If you do this, the operating system will start from scratch, wiping out your data in the process. The computer will go through the entire XP install process, but will not attempt to replace any of your existing data. It will simply reinstall the system files and redetect all the hardware.

 

Once the Window XP repair install has completed, boot the system normally. You will be prompted to activate your copy of Windows XP again. Follow the onscreen procedure to activate XP over the phone. Now that you are back in your familiar WinXP environment, the final steps are to reinstall any drivers that may be missing, and to redo any patches and service packs that you applied previously.

 

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=418&page=5

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sx3 βλεπει διπλου πυρηνα....οχι ομως 4πλου που βλεπει το cubase 4

 

αυτό είναι λογικό μιας κι έχει καταργηθεί εδώ και κάποια χρόνια το sx3. Απλά γενική απάντηση καθώς μου την έχουν κάνει διάφοροι ερωτήσεις και παρατηρήσεις, για το πόσο χάλια είναι η steinberg που το cubase έχει μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό, ξεχνόντας ότι έχει βγει το 4. Μη γελάτε μου έχει τύχει με 3-4 διαφορετικούς απάλευτους....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου