Προς το περιεχόμενο

Yngwie Malmsteen - Perpetual Flame


Steve_Vai06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα ειπα οτι εβγαλε νεο δισκο ρε αμεσως εξυπνακια.

 

Πραγματικα ο BB δεν ξερει να παιζει ουτε ακορντα καν ! Οταν καναν συνεργασια με τους U2 για το When loves come to town το παραδεχτηκε ο ιδιος και ειπε στον Edge " παιξε εσυ τα ακορντα να σολαρω εγω"

Τωρα για τον Clapton δεν θα πω τιποτα γιατι εισαι υπερβολικος .Clapton is God στο Λονδινο αμα πας ακομα θα το δεις γραμμενο στους τοιχους.

Το σχολιο για τον Malmsteen το εκανα γιατι ειμαι τρελος fan kαι εχω λιωσει την κιθαρα  προσπαθωντας να βγαλω το BlietzKrieg Και το Blue . Αλλα αυτη ειναι η απλη ανοθευτη αληθεια. Γενικα οποιος πεσει θυμα του neoclassical πυρετου δεν γιατρευεται με τιποτα

 

τα ρε πεσ τα σε αυτους που ξερεις καλυτερα οχι σε μενα.

δεν εχω ακουσει κατι απο τον clapton που να μου δειχνει οτι ξερει κατι παραπανω..

μιασ και ειπες για το clapton is god στις πρωτες εμφανισεισ του σουηδου στην αμερικη γραφαν το ιδιο YNGWIE IS GOD οποτε δεν εχει να κανει ..απλα δεν μπορω να ακουω τα ιδια και τα ιδια ο yngwie παιζει τα ιδια ενω οι αλλοι φωστηρες της κιθαρας σε καθε σολο τους ανατρεπουν την μουσικη θεωρια και αποψη...ελεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα δηλαδη ψηνεσαι για flames ? αποτι εχω καταλαβει ο mod σε αυτο το forum ειναι πολυ αυστηρος και τα στελνει ολα στον καδο ανακυκλωσης.

 

Αν διαβαζες με μια ελαχιστη προσοχη θα καταλαβαινες οτι το ρε 1) δεν το λεω υποτιμητικα και 2) δεν πηγαινε σε εσενα αλλα στον playloud για το σχολιο του οτι ο Malmsteen δεν εβγαλε νεα δουλεια και απλα εκανε compilation.

 

Δεν ξερω αν ασχολεισαι με την κιθαρα.

Παντως αν ασχολεισαι και παιζεις κομματια του YjM θα δεις οτι οχι μονο παιζει τις ιδιες κλιμακες αλλα παιζει και τα ιδια Licks και τα παιζει στο κλειδι του τραγουδιου .

πχ το pattern

18 15 18 19 18 15 21 15 18 19 18 15
στην e

το βλεπω και το ακουω σε καθε του τραγουδι και αυτοσχεδιασμο ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ !

Να πω και αλλα παραδειγματα ?

 

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα που μας τα πες μεγαλε γιατι δεν ξερουμε απο κιθαρα.

 

Ζηκο, δεν πας λεω εγω πισω στο μπακαλικο, κι αμα μαθεις τροπους και κοψεις τα ΡΕ, ξαναρχεσαι?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα πιο γραφικό από τις διαπιστώσεις για το τι ξέρουν και τι δεν ξέρουν διάσημοι και φτασμένοι μουσικοί. Και φυσικά το "τι ξέρω" είναι κάτι πολύ διαφορετικό από το "τι επιλέγω να παίξω". ::) ::)

 

...αμα μαθεις τροπους και κοψεις τα ΡΕ...

Ναι, καλύτερα να παίξεις λίγο και σε ΛΑ κι όλα θα πανκαλά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα την γνωμη μου και την στηριξα με παραδειγματα . Απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι σεβαστη και παω πασο

Η άποψή σου είναι σεβαστή και καλώς την έχεις. Η διαφορά είναι ότι κανένα από τα παραδείγματά σου δεν εμπεριέχει την κοινή λογική, παρά μόνο τη λογική του "neoclassical πυρετού" που σε διακατέχει. Συνεπώς, καμία αντικειμενική στήριξη δεν έχουν προσφέρει αυτά τα παραδείγματα στην άποψή σου.

 

Πάντως, παρ' ότι ο Clapton και ο BB King δεν παίζουν αυτά που παίζει ο Malmsteen, αυτό δεν τους έχει εμποδίσει από το να θεωρούνται από τους μεγαλύτερους/σημαντικότερους/επιδραστικότερους κιθαρίστες και συνθέτες που έχουν περάσει από τον μάταιο τούτο κόσμο. Τροφή για σκέψη... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, ασ το αυτο τωρα, καλυτερα να μην αρχισουμε

Δεν αρχίζω τίποτα, το παραπάνω το έγραψα ακριβώς για να διαχωρίσουμε το πλήθος των νοτών από την αξία της μουσικής και να καταλάβουμε ότι ένα άτοπο θέμα συζήτησης. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "αξια" της μουσικης δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον αριθμο των νοτων. Αρκει και μια μονη νοτα να ειναι μπουρδα, και μπορει και 1000 νοτες να ειναι παιγμενες σουπερ.

Αν ηταν ετσι, ο Mozart, o Vivaldi, o Paganini ειναι αχρηστοι.

 

Ασ το σου λεω, δεν πειραζει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα δηλαδη ψηνεσαι για flames ? αποτι εχω καταλαβει ο mod σε αυτο το forum ειναι πολυ αυστηρος και τα στελνει ολα στον καδο ανακυκλωσης.

 

Αν διαβαζες με μια ελαχιστη προσοχη θα καταλαβαινες οτι το ρε 1) δεν το λεω υποτιμητικα και 2) δεν πηγαινε σε εσενα αλλα στον playloud για το σχολιο του οτι ο Malmsteen δεν εβγαλε νεα δουλεια και απλα εκανε compilation.

 

Δεν ξερω αν ασχολεισαι με την κιθαρα.

Παντως αν ασχολεισαι και παιζεις κομματια του YjM θα δεις οτι οχι μονο παιζει τις ιδιες κλιμακες αλλα παιζει και τα ιδια Licks και τα παιζει στο κλειδι του τραγουδιου .

πχ το pattern

18 15 18 19 18 15 21 15 18 19 18 15
στην e

το βλεπω και το ακουω σε καθε του τραγουδι και αυτοσχεδιασμο ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ !

Να πω και αλλα παραδειγματα ?

 

 

 

standard φρασεις εχουν ολοι οι κιθαριστες που παιζουν και  μπορει και σε καθε κομματι .

αρκει να ακουσεις οποιονδηποτε blues κιθαριστα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου