Προς το περιεχόμενο

Firehouse


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μμμμμμ

μηπως δεν διαβαζεις καθολου τα θεματα και τις γενικες αποψεις?

Τελος παντων no problem

 

Μήπως είσαι και λιγότερο καιρό στο ΝΟΙΖ και μάλλον το γνωρίζεις λιγότερο; :)

 

(Τέλος πάντων δε θα μαλώσουμε κιόλας...Ούτως ή άλλως τα ακούσματά μας δε διαφέρουν και πολύ..)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bye bye baby bye bye..and that was all she wrote..Μετα το ριφακι μοιαζει λιγουλακι,ενα τσικ,με το Round n Round (Ratt) αλλα δεν με χαλασε ποτε!

 

Το θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει,παν-ιε-κος ;D

 

Τους ειχε ανακαλυψει ο BJovi.

 

Kριμα τους εχασα. Βεβαια υπαρχει παντα κ το Rocklahoma.. ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bye bye baby bye bye..and that was all she wrote..Μετα το ριφακι μοιαζει λιγουλακι,ενα τσικ,με το Round n Round (Ratt) αλλα δεν με χαλασε ποτε!

 

Το θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει,παν-ιε-κος ;D

 

Τους ειχε ανακαλυψει ο BJovi.

 

Kριμα τους εχασα. Βεβαια υπαρχει παντα κ το Rocklahoma.. ;)

 

Xαχαχαχα, αν θες να ακουσεις ΑΤΟΦΙΟ την εισαγωγη του All she wrote βρες και ακου το "Tonight you belong to me" απο το πρωτο προσωπικο αλμπουμ του Paul Stanley των KISS, το 1978 απο αυτα που βγαλανε ολα τα τοτε μελη των KISS (με εξωφυλλα τις φατσες τους). ΙΔΙΟ λεμε

 

(Ειμαι παλαιοντολογος πως να το κανουμε)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enough με το all she wrote. Κριμα που τους εχασα ( ας οψεται ο ολυμπιακος). Εγω θα ηθελα να τους ακουσω να λενε το overnight sensation το οποιο κ αυτο εχει επιρροες απο wasp - love machine . Τα 2 κουπλε μοιαζουν αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μη τρελενεστε....

εγω απλα ειπα πως ηταν εξαιρετικοι.Οποιος εχει ακουσει στη ζωη του FIREHOUSE καταλαβε τι ειπα.απο κει και περα με ποιο μοιαζει το all she wrote και αν το κλεψανε απο τον Paul Stanley η το Μιχαλη Ρακιντζη αυτο δε μας ενδιαφερει καλως η κακως.

Ωρες ωρες εδω μεσα μερικοι πρεπει σωνει και καλα να πουνε κατι?!?!!?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου αρέσουν αρκετά μπάντες στυλ firehouse (λές και με ρώτησε κανένας!!!). Γενικά όλο αυτό το (ευτυχώς πέρασε η δεκαετίας των 80's) γκλάμουρ ροκ, Bon Jovi, Whitesnake, White lion, Firehouse, extreme, nasty idols, van hallen, david lee roth, wasp, Dokken, Racer X..κ.α. Μάλλον έχει να κάνει με το μπλούζ, και την μεταφορά του σε πιο γκαζίαδιαρικους ήχους.. Γενικά είχαν Hot ήχο, αλλά πολύ κομμωτήριο βρε παιδί μου, πολύ ταμτάκος.. και στιχουργικά πολύ χαμηλά, γκάζια γκόμενες, γκόμενες, γιατί με άφησες, γιατί σε άφησα.. κτλ, κτλ..

 

Βέβαια για να είμαι ειλικρινείς Live τους δεν πήγαινα..

(βαρίεμαι)

 

Το σίγουρο όμως είναι ότι αν κάποιος έχει επηρροές στο ανάλογο είδος τότε ας τους ψάξει, θα τους ακούσει ευχάριστα

 

 

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Να πω δύο λόγια για τη συναυλία των Firehouse στην Αθήνα .

 

Mιλάμε για ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ...πολύ δεμένη μπάντα με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ δεύτερα φωνητικά ΚΑΙ live (αφού τραγουδάνε αρκετά καλά και ο κιθαρίστας και ο ντράμερ) , ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κιθαρίστα (όλα τα solos είναι εξαιρετικά δομημένα και παιγμένα) και ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τραγουδιστή...ΝΑΙ...το live είναι ο καθρέπτης μια μπάντας και αυτό είδαμε χθες...ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ από την αρχή ως το τέλος...Για μένα το πλέον απίστευτο είναι ότι τα τραγούδια τους δεν έχασαν καθόλου στο live , πράγμα δύσκολο για αυτό το στυλ...

 

Θα πω και κάτι χωρίς διάθεση υπερβολής ή πρόκλησης..υπήρχαν ΠΟΛΛΑ παιδιά με μπλούζες των KISS...οι περισσότεροι φορούσαν τέτοιες..,για αυτό το λέω...συγνώμη αλλά χθες ΕΙΔΑ , ΑΚΟΥΣΑ , ΑΠΟΛΑΥΣΑ...poseries , Hard Rock...αυθεντικό , παιγμένο από την ψυχή από κάποιους που ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΝ αυτό που έκαναν και ΟΧΙ στη Μαλακάσα λίγους μήνες πριν...να έπαιζαν και οι Cinder Road πριν...Παράδεισος !

 

Και είχε δίκιο ο CJ όταν είπε ότι ΕΙΜΑΣΤΕ η απόδειξη ότι το RnR είναι ζωντανό σε κάθε γωνιά της γης...

 

ΚΟΡΥΦΑΙΑ στιγμή για μένα ήταν το Overnight Sensation...συνεπικουρούμενο από τα All She Wrote και Reach For The Sky.

 

Με ξένισε το ότι έκλεισαν με το Don' t Treat Me Bad αντί με κάποιο από τα 3 προαναφερθέντα.

 

Νομίζω και οι ίδιοι εξεπλάγησαν από την προσέλευση και τη συμμετοχή του κοινού , όπως νομίζω και όλοι μας δεν περιμέναμε τόσο κόσμο..γύρω στα 800 άτομα πρέπει να ήταν σίγουρα , αφού η προπώληση έφτασαε κοντά στα 500 !!

 

Όσοι δεν ήρθαν..απλά ΕΧΑΣΑΝ...

 

Να συμπληρώσω απλά , ότι το 1992 στην αρχή του grunge και της βασιλείας των Nirvana , οι Firehouse ΚΕΡΔΙΣΑΝ το grammy απέναντι στους Nirvana & Alice in chains !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες ημουν στο gagarin και εχω να πω οτι οι τυποι παιζουν απιστευτο hard rock,πολυ ωραια συναυλια.Επισης μου εκανε εντυπωση ο leverty,δεν ηξερα οτι επαιζε τετοια κιθαρα.Φοβερα...

hell aint a bad place to be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου