Προς το περιεχόμενο

2 Midi keyboards - 2 PC σε ένα Reason?


kuiz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά…

Είμαι καινούριος στο site σας και χαίρομαι πολύ..

Θα ξεκινήσω αμέσως...

Χρησιμοποιώ το Reason 4 και έχω για midi το PCR Edirol M-30.Αυτο που θέλω να κάνω είναι να παίξω με ένα φίλο μου ταυτόχρονα στο Reason με το δικό του midi πάνω στο ίδιο τραγούδι..Πως μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα μαζί με τα midi και να μην παίζει το ένα πάνω στο άλλο? Δηλαδή να είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους και να μην κολλάνε.. Επίσης πως γίνεται να δουλεύει ο καθένας απο το pc του αλλά πάνω στο ίδιο τραγούδι και tempo (π.χ. σε live).Μήπως χρειάζεται κάποιο δίκτυο στα pc? Δηλαδή να τρέχει από το ένα pc

(σαν server) το reason και να ανοίγει και στους 2 για να μπορούν να παίζουν….???

 

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντήσεις..

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά…

Είμαι καινούριος στο site σας και χαίρομαι πολύ..

Θα ξεκινήσω αμέσως...

Χρησιμοποιώ το Reason 4 και έχω για midi το PCR Edirol M-30.Αυτο που θέλω να κάνω είναι να παίξω με ένα φίλο μου ταυτόχρονα στο Reason με το δικό του midi πάνω στο ίδιο τραγούδι..Πως μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα μαζί με τα midi και να μην παίζει το ένα πάνω στο άλλο? Δηλαδή να είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους και να μην κολλάνε.. Επίσης πως γίνεται να δουλεύει ο καθένας απο το pc του αλλά πάνω στο ίδιο τραγούδι και tempo (π.χ. σε live).Πιστεύω ότι θα χρειάζεται κάποιο δίκτυο στα pc αλλά μήπως παίζει ρόλο και η επιλογή synch που έχει το Reason….???

 

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντήσεις..

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυκτιακά δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό στο Reason (καλή ιδέα πάντως)!!!

 

Πάντως από τον ίδιο υπολογιστή ακολουθήστε τα εξής βήματα :

 

1. Προσθέτουμε τα midi controller στο Reason ως control surfaces.

 

2. Δεν επιλέγουμε κανένα ως MASTER.

 

3. Ορίζουμε το κάθε controller σε διαφορετικό MIDI BUS. Π.χ. εγώ έχω το AXIOM 49 στο MIDI BUS "A" και το MPD24 στο MIDI BUS "B".

 

4. Στη συνέχεια, στο rack window κάνε expand το πάνω πάνω που δείχνει τα HARDWARE DEVICES και κάνε click στο ADVANCED MIDI DEVICE.

 

5. Μέσα από εδώ μπορείς να επιλέξεις τα settings για κάθε MIDI BUS, όπως το ποιο όργανο παίζει με ποιο controller και άλλα πολλά τα οποία θα πρέπει να δηλώσεις εσύ και ο φίλος σου σύμφωνα με τον τρόπο που σας βολεύουν.

 

Πιστεύω να βοήθησα.

 

Περιμένω να ακούσω κάποια δουλειά σας στα clip του noiz !

 

Καλή τύχη !

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυκτιακά δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να γίνει αυτό στο Reason (καλή ιδέα πάντως)!!!

 

Πάντως από τον ίδιο υπολογιστή ακολουθήστε τα εξής βήματα :

 

1. Προσθέτουμε τα midi controller στο Reason ως control surfaces.

 

2. Δεν επιλέγουμε κανένα ως MASTER.

 

3. Ορίζουμε το κάθε controller σε διαφορετικό MIDI BUS. Π.χ. εγώ έχω το AXIOM 49 στο MIDI BUS "A" και το MPD24 στο MIDI BUS "B".

 

4. Στη συνέχεια, στο rack window κάνε expand το πάνω πάνω που δείχνει τα HARDWARE DEVICES και κάνε click στο ADVANCED MIDI DEVICE.

 

5. Μέσα από εδώ μπορείς να επιλέξεις τα settings για κάθε MIDI BUS, όπως το ποιο όργανο παίζει με ποιο controller και άλλα πολλά τα οποία θα πρέπει να δηλώσεις εσύ και ο φίλος σου σύμφωνα με τον τρόπο που σας βολεύουν.

 

Πιστεύω να βοήθησα.

 

Περιμένω να ακούσω κάποια δουλειά σας στα clip του noiz !

 

Καλή τύχη !

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου αρχηγε αλλά το θέμα είναι να κάνουμε κατι με 2 PC ταυτόχρονα..

Το λέω αυτό γιατι αν π.χ. σε ένα live εγω κατα την ροη ενός track μου ήρθε να αλλάξω το time του delay και θα πρέπει να ορίσω 1 knob μου στο knob του Time στο Delay και στον άλλο του ήρθε να αλλάξει το Decay στο NN-XT φαντάσου τι θα γίνει με 1 mouse και 1 πληκτρολόγιο..Θα σφαχτούμε ποιός θα ορίσει πρώτος!!!Γενικός είναι καλύτερο να λειτουργούμε αυτόνομα..Μηπως παίζει ρόλο και το sync στο Reason...?Πώς το κάνουν στα live με τα pc και έχει ο καθένας το δικό του pc και midi και είναι συγχρονισμένοι...?...τι να πω........

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος όμως πως στα live των οποιονδήποτε υπάρχουν μόνο 2 pc και 2 midi controllers? Και είσαι σίγουρος ότι δουλεύουν μόνο Reason? Δεν το νομιζω....

 

Μην ξεχνάς και την λύση του Rewire.

 

Χρειάζεται μελέτη πάνω απ'όλα και πειραματισμός. Αν αγαπάς αυτό που κάνεις (κάτι τέτοιο φαίνεται) είμαι σίγουρος πως θα το καταφέρεις...

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος όμως πως στα live των οποιονδήποτε υπάρχουν μόνο 2 pc και 2 midi controllers? Και είσαι σίγουρος ότι δουλεύουν μόνο Reason? Δεν το νομιζω....

 

Μην ξεχνάς και την λύση του Rewire.

 

Χρειάζεται μελέτη πάνω απ'όλα και πειραματισμός. Αν αγαπάς αυτό που κάνεις (κάτι τέτοιο φαίνεται) είμαι σίγουρος πως θα το καταφέρεις...

 

Εννοείτε πως δεν χρησιμοποιούν όλοι το reason απλα όταν αναφέρθηκα για το πώς το κάνουν κάποιοι στα live ενοούσα πως συγχρονίζοντε με το οποιοδήποτε πρόγραμμα που χρησιμοποιούν και τα pc τους..Έχω δεί live με 2 pc 2 midi και τπτ άλλο..Ακόμα δες και τους Kraftwerk..Στα live έχουν 4 pc 4 midi και τπτ άλλο..Θα μου πείς ότι πίσω απο αυτούς θα υπάρχει ολόκληρο συστημα για να βγούν live αλλά δεν παύει όμως να παίζουν μαζί 4 pc και 4 midi συγχρονισμένα.Άρα κάτι υπάρχει..Για το Rewire λες reason + nuendo π.χ. και όχι reason + reason...Thanks και πάλι αρχηγέ αλλα θέλω να δώ αν πραγματικά γίνετε αυτο που θέλω να κάνω η απλά αγχόνομαι άδικα γιατι πολύ απλά δεν γίνετε ή δεν μπορεί να μου το προσφέρρει το reason..

 

Κάτι ακόμα σ'αυτό που είπες στην πρώτη σου απάντηση..Άν βάλω τα 2 midi στο 1 pc πχ στο δικό μου θα πρέπει να να βάλω και τους drivers του άλλου midi..Σωστά...?

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kuiz Αυτό το κάτι που υπάρχει είναι εξοπλισμός όπως εξωτερικά midi interfaces κτλ κτλ που ένας τεχνικός μπορεί να εξηγήσει καλύτερα. Αν μιλάμε για τους Kraftwerk (ευχάριστη έκπληξη το ότι παίζουν ακόμα live) μιλάς για ανθρώπους που μπορούν να σταματήσουν την μητρική τους γλώσσα και να μιλάνε άνετα  μεταξύ τους με εντολές NRPN. Όσο για τους drivers ....είναι απλά αυτονόητο! Πως αλλιώς θα αναγνωρίσει ο υπολογιστής το controller ?

 

@andsar Δεν κάνει τίποτα φίλος. Γι' αυτό μπήκα κι εγώ στο noiz, για να βοηθιέμαι και να βοηθάω κι εγώ με την σειρά μου όσο μπορώ.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kuiz Αυτό το κάτι που υπάρχει είναι εξοπλισμός όπως εξωτερικά midi interfaces κτλ κτλ που ένας τεχνικός μπορεί να εξηγήσει καλύτερα. Αν μιλάμε για τους Kraftwerk (ευχάριστη έκπληξη το ότι παίζουν ακόμα live) μιλάς για ανθρώπους που μπορούν να σταματήσουν την μητρική τους γλώσσα και να μιλάνε άνετα  μεταξύ τους με εντολές NRPN. Όσο για τους drivers ....είναι απλά αυτονόητο! Πως αλλιώς θα αναγνωρίσει ο υπολογιστής το controller ?

 

@andsar Δεν κάνει τίποτα φίλος. Γι' αυτό μπήκα κι εγώ στο noiz, για να βοηθιέμαι και να βοηθάω κι εγώ με την σειρά μου όσο μπορώ.

 

Ευχαριστώ πολύ sakisthegr...Τους Kraftwerk απλά τους ανέφερα μόνο και μόνο επειδή είναι 4 άτομα 4 pc και 4 midi..Πατέρες της ηλεκτρονικής μουσικής.........Το ότι χρειάζοντε και έξτρα πράγματα για να σεταριστεί ένα live σίγουρα...Σε ευχαριστώ παντως...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου