Προς το περιεχόμενο

AC/DC - Black Ice


oizgeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εδω και 3 μερες του ακουω συνεχεια...... Πιστευω πως εχει γινει καλη δουλεια οσον αφορα την παραγωγη, ειδικα τα rythm ειναι πολυ ωραια.

 

Απο συνθεσεις κλπ Κλασσικα AC/DC ωραια riffs τα κλασσικα..... Ειδικα τα 2 αδεφακια συνεργαζονται καλα........

O Johnson Βγαζει ωραιες τσιριδες τσιριδες ακομα, δεν το εχει χασει.......................

 

Αντε να δουμε αν θα ερθουν και Ελλαδα για συναυλια μιας και ειναι η τελευταια παγκοσμια περιοδεια τους.... :(

 

Περιμενω αποψεις πανω στον δισκο......

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την πρώτη φορά που έβαλα να το ακούσω μπορώ να πω οτί ενθουσιάστηκα! Πολύ δυναμικό ξεκίνημα με τα πρώτα κομμάτια. Η παραγωγή σούπερ, αξίζει να το ακούσεις μόνο κ μόνο για αυτό (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον)...

 

Βέβαια ο δίσκος έχει πολλά κομμάτια κ στο τελός παρακαλάς να τελιώσει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν τόσα fillers. Με βάση αυτό μπορώ να πω ότι ο δίσκος είναι μέτριος. Θεωρώ το stiff upper lip καλύτερο (αν κ blues-άδικο)...

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως οι "νέοι" ACDC πάντα ψιλο-αδιαφορούσαν για το σύνολο του δίσκου κ στόχευαν σε κανά δυο κομματάρες όποτε κ αυτή τη φορά πέτυχαν τον στόχο τους.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ο ειδικος στο ραδιο-αρβυλα λεει οτι...)

 

οι αμφιβολιες για το λαιβ τους στην αθηνα ειναι αν θα γινει στο ΟΑΚΑ η καπου αλλου .....

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σύγκριση με το Back In Black (έλπιζαν να τους φέρει τύχη έχοντας κοινή την λέξη Black με το πιο καλοπουλήμένο τους album) καμία απολύτως σχέση. Τους άδειασε η τσέπη και είπαν να γεμίσουν την μπάνκα. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω, δεν έχω όρεξη να ακούω έναν δήθεν guitar hero που ακούγεται ολόιδιος όποιο κομμάτι πλέον και να παίζει και να φοράει σχολική στολή, 60 χρονών κ***γερος... Οι KISS που ήρθανε είχαν ένα μαμάτο show και οι τύποι ξέρουν να παίξουν συν τοις άλλοις... Ουδείς λόγος ενασχόλησης και ανησυχίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..που κολλάει αυτό...;

 

Οι KISS που ήρθανε είχαν ένα μαμάτο show και οι τύποι ξέρουν να παίξουν συν τοις άλλοις...

 

Εκτός ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (δεν αναφέρθηκε κανείς σε KISS), ποιος μπορεί να πει ότι οι AC\DC δεν ξέρουν να παίζουν..;

 

Δεν θέλω να αρχίσουμε εφηβική κουβέντα τύπου <<η δικιά μου μπάντα είναι καλύτερη>>, αλλά πιστεύω πως μια μπάντα δεν χρείαζεται να πιάνει ταχύτητες Dream Theater για να <<ξέρει να παίξει>>. Έχεις ακούσει πολλές μπάντες με τόσο σφιχτοδεμένο rhythm section...?

 

Και αυτός ο <<κολόγερος>>, έχει το πιο όμορφο vibrato που έχω ακούσει σε κιθαρίστα.

 

 

Γνώμη μου ότι επέστρεψαν με ένα εξαιρετικό album, και μακάρι να περάσουν από τα μέρη μας.

Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει σπουδαίες μπάντες αυτού του χώρου (ναι, ναι, και KISS) και οι AC/DC θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι AC/DC ειναι κατα τη γνωμη μου το μεγαλυτερο rock n roll συγκροτημα εν ζωη μαζι με τους STones. Αν και ειμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΤΑΤΟΣ Kiss (τους εχω δει 3 φορες) μη λεμε και μπουρδες (οτι ξερουν να παιζουν δηλαδη)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

1.Οι ACDC χρησιμοποιούν τις ίδιες αλληλουχίες ακκόρντων στην συντριπτική πλειοψηφία των κομματιών τους. Άλλα δεν ξέρουν; Αντιγράφουν όχι κάποιον άλλο, τον ίδιο τους τον εαυτό και είναι αν μη τι άλλο επαναλαμβανόμενοι, δίνοντας σε μερικούς την εντύπωση πως έχουν μείνει στην εποχή που μεσουρανούσαν με τα Highway To Hell και Back In Black. Και πόοοσο δύσκολα είναι τα κομμάτια των ACDC στο παίξιμο; Ελάχιστα. Στην αντίπερα όχθη, οι KISS πειραματίζονταν ακόμα κι όταν είχαν πιάσει κορυφή προκειμένου να μην μένουν στάσιμοι. Κάνανε μεν "αρπαχτές" (βλ. Dynasty) αλλά στην υποτιμημένη εποχή τους, χωρίς το μακιγιάζ, βγάλανε δισκάρες (Lick It Up, Asylum, Revenge). Και ναι, έχουν δύσκολα κομμάτια, πόσο μάλλον στην 80s εποχή με τον μέγιστο Bruce Kulick στην lead κιθάρα. Τσεκάρετε το Unholy από το Revenge του 1992... Μην πω πως καταφέρανε και ο comeback δίσκος τους (Psycho Circus) είναι σε ίδιο επίπεδο με τους κλασικούς τους, με το ομώνυμο κομμάτι να είναι πλέον KISS classic.

2.Όσο για το rhythm section των KISS, το δίδυμο Gene Simmons - Eric Singer είναι από τα πλέον επιβλητικά της hard rock σκηνής, όπως ήτανε και με όλους τους drummer των KISS (Peter Criss, Eric Carr).

 

Τέλος, όλες οι πραγματικά μεγάλες μπάντες (Queen, Deep Purple, Led Zeppelin, The Who, Pink Floyd, KISS κ.ά) δεν έμειναν στάσιμες στο μουσικό τους στυλ. Συνεχώς το εξέλισσαν. Και οι ACDC ποτέ δεν το έκαναν μετά το For Those About To Rock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος χέστηκε για τις αλληλουχίες των ακκόρντων; Για AC/DC δε μιλάμε;

Αυτό ψάχνεις να ακούσεις στους ac/dc; Λάθος μπάντα κοιτάς.

Ναι, μια ζωή G, D, A παίζουν. Αυτά τα 3 chords. Και μπράβο τους.

 

Πειραματισμοί;;; Από τους AC/DC; Ήμαρτον κύριε...

Αν συμβεί κι αυτό, μετά το μόνο που μένει είναι να ακούσω ότι αλλάξαν ήχο κ οι motorhead, και τα παρατάω όλα, θα ακούω σκυλάδικα...

 

Αν ακούς ac/dc και δε σου'ρχεται να χοροπηδάς πάνω κάτω τραγουδώντας τους φαιδρούς τους στίχους, τότε απλά μην ασχολείσαι μαζί τους.

Όλα έχουν την ώρα τους. Καλοί κ οι πειραματισμοί, και οι progressiviές κ όλα. Αλλά όχι από τους ac/dc, για όνομα.

ΟΧΙ.

 

ΥΓ. Το black ice μετριότατο μου ακούστηκε, αλλά καινούριος δίσκος ac/dc είναι, εε θα τον λιώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος χέστηκε για τις αλληλουχίες των ακκόρντων; Για AC/DC δε μιλάμε;

Αυτό ψάχνεις να ακούσεις στους ac/dc; Λάθος μπάντα κοιτάς.

Ναι, μια ζωή G, D, A παίζουν. Αυτά τα 3 chords. Και μπράβο τους.

 

Πειραματισμοί;;; Από τους AC/DC; Ήμαρτον κύριε...

Αν συμβεί κι αυτό, μετά το μόνο που μένει είναι να ακούσω ότι αλλάξαν ήχο κ οι motorhead, και τα παρατάω όλα, θα ακούω σκυλάδικα...

 

Αν ακούς ac/dc και δε σου'ρχεται να χοροπηδάς πάνω κάτω τραγουδώντας τους φαιδρούς τους στίχους, τότε απλά μην ασχολείσαι μαζί τους.

Όλα έχουν την ώρα τους. Καλοί κ οι πειραματισμοί, και οι progressiviές κ όλα. Αλλά όχι από τους ac/dc, για όνομα.

ΟΧΙ.

 

ΥΓ. Το black ice μετριότατο μου ακούστηκε, αλλά καινούριος δίσκος ac/dc είναι, εε θα τον λιώσω...

1.Και οι Maiden έχουν κλασική εναλλαγή Ε-C-D-E αλλά δεν είναι επαναλαμβανόμενη μπάντα στον βαθμό των ACDC. Γιατί άραγε;

2.Δεν έχει εξελιχθεί λες ο ήχος των Motorhead με τα χρόνια; Με την προσθήκη 2ης κιθάρας δηλαδή δεν άλλαξε καθόλου; Άντε γεια... Από το Hammered και μετά μόνο είναι ολόιδιοι οι δίσκοι τους, αλλά μαμάνε.

3.Ναι έχω τέτοιες τάσεις όταν ακούω ή όταν παίζω ACDC. Αλλά δεν τους θεοποιώ κιόλας στο μυαλό μου.

 

Και στην τελική όλοι με παρεξηγήσατε μόλις είπα για πειραματισμούς, παρόλο που το έκανα σαφές (πιστεύω) πως εννοούσα την μη στασιμότητα. Και δικαιολογημένα οι ACDC χρειάζονταν να αλλάξουν κάτι για να μπορέσουν να βγάλουν έστω κάτι που να αρμόζει στο παρελθόν τους. Αλλά δεν. Παθητικά παραδέχτηκαν την πτώση τους.

 

edit: Γιατί έβαλα τους KISS ως μέτρο σύγκρισης στους ACDC πριν; Επειδή στον ίδιο βαθμό αν όχι μεγαλύτερο, τον ίδιο καιρό είχαν πολλά κοινά σημεία στην μουσική τους.

1.Rock'n'roll feel με φαιδρούς στίχους

2.Show με πολλά "συνοδευτικά"

3.Έκαναν πολύ κόσμο να πιάσει κιθάρα (και μπάσο στην περίπτωση των KISS) στα χέρια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου