Προς το περιεχόμενο

Switchers/Controllers για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

TGL συγχαρητήρια!  ;)

 

Μπορείς να γλυτώσεις τα $100 του Roundabout και με 20 ευρώ να πάρεις ένα Dual true bypass box kit προσθέτεις και ένα κουτί τις αρεσκείας σου και είσαι έτοιμος. Πολύ καλή λύση για αυτούς που θέλουν 1-2 λούπες.

 

Ευχαριστώ flea!

 

Είχα βρει ένα ακόμα φτηνότερο (ναι καλά, 1 ευρώ...  :P)

 

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p380_Double-Bypass-Looper.html

 

Και 6 ευρώ ένα κουτάκι και καθάρισες.  8)

 

Δίνω και αυτό το link πάντως γιατί οι τύποι έχουν αρκετά καλά πράγματα. Τσεκάρετε το!

 

Νομίζω ότι ένας γνώστης των ηλεκτρονικών θα μπορούσε ίσως να βελτιώσει κι'άλλο αυτό το σχέδιο, κάνωντας το ας πούμε 3πλο loop, ή προσθέτωντας έναν buffer στην είσοδο (ή στην έξοδο!).

 

Τι λένε οι ηλεκτρονικοί της παρέας? Δε μου φαίνεται για δύσκολο project, αν υπάρξει καθοδήγηση!   ;)

 

 

 

επειδη και εγω τελευταια ψαχνω καποια τετοια λυση να προσθεσω στη λιστα και το RJM (γυρω στα 700Ε αν θυμαμαι καλα)... ειναι αρκετα καλο με δυνατοτητα προγραμματισμου on the fly (κατι που δεν προσφερετε απο ολα τα υπολοιπα)...

 

Ευχαριστώ φίλε brain, αυτό το χαρακτηριστικό του RJM είναι όντως σημαντικό.

 

Μαζί με ένα Mastermind controller της ίδιας εταιρείας το κόστος πάει γύρω στο χιλιάρικο. Ωστόσο διάβασα αρκετές κριτικές για τη δυσκολία προγραμματισμού του συνδιασμού και μάλιστα πολλοί χρησιμοποιούν το switcher σε συνδιασμό με άλλα controllers όπως το Ground Control.

 

Επίσης αυτό που αναφέρεις με το Nova System, μήπως αφορά τα προβλήματα που είχαν εμφανιστεί αρχικά με το τελευταίο? Είχαν να κάνουν με κάποια ελλατωματικά ICs στις πρώτες παρτίδες, όπως και πρόβλημα με το software και τον τρόπο που διαχειριζόταν την τροφοδοσία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικη η ιδεα σου για ενα τετοιο αρθρο +απειρο απο εμενα.

 

        Μια μικρη υποσημειωση: καθοτι ειμαι (ημουν) χρηστης τοσο rack οσο και πεταλιων (αρκετων) ειχα αναζητησει παρομοιες λυσεις που θα μου επετρεπαν την ευκολια χρησης του rack στη μορφη των πεταλιων...με ενα πατημα γινονται ολες οι αλλαγες. Εντουτοις στην περιπτωση μου (υποθετω οτι θα εναι και αλλοι με το ιδιο προβλημα) υπαρχει ακομα ενα μικρο προβλημα (που δεν λυνεται νομιζω).

            Δεδομενου οτι τα πλεον διαδεδομενα delays σε pedal μορφη που δινουν τη δυνατοτητα presets ειναι τα Boss DD20, TC nova delay, eventide timefactor κ.λ.π , και αφου εξυπακουεται οτι οποιος τα αγοραζει το κανει και για τη δυνατοτητα να αλλαζει delay times απο bank σε bank (α ρε DD20 δε γινοταν να εχεις αλλα 10 presets????? :P :P :P), τελικα ακομα και με ενα switcher σαν τα προαναφερθεντα ναι μεν μειωνεις το tap dancing αλλα εαν θελεις και συχνες αλλαγες στα delay times σου απαιτoυνται δυο switching. Ενα στο switcher και ενα sto delay. Σαφως καλυτερο απο την χωρις switcher κατασταση αλλα και παλι,......tap dancers.......εμπρος μαρς  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη η ιδεα σου για ενα τετοιο αρθρο +απειρο απο εμενα.

 

         Μια μικρη υποσημειωση: καθοτι ειμαι (ημουν) χρηστης τοσο rack οσο και πεταλιων (αρκετων) ειχα αναζητησει παρομοιες λυσεις που θα μου επετρεπαν την ευκολια χρησης του rack στη μορφη των πεταλιων...με ενα πατημα γινονται ολες οι αλλαγες. Εντουτοις στην περιπτωση μου (υποθετω οτι θα εναι και αλλοι με το ιδιο προβλημα) υπαρχει ακομα ενα μικρο προβλημα (που δεν λυνεται νομιζω).

             Δεδομενου οτι τα πλεον διαδεδομενα delays σε pedal μορφη που δινουν τη δυνατοτητα presets ειναι τα Boss DD20, TC nova delay, eventide timefactor κ.λ.π , και αφου εξυπακουεται οτι οποιος τα αγοραζει το κανει και για τη δυνατοτητα να αλλαζει delay times απο bank σε bank (α ρε DD20 δε γινοταν να εχεις αλλα 10 presets????? :P :P :P), τελικα ακομα και με ενα switcher σαν τα προαναφερθεντα ναι μεν μειωνεις το tap dancing αλλα εαν θελεις και συχνες αλλαγες στα delay times σου απαιτoυνται δυο switching. Ενα στο switcher και ενα sto delay. Σαφως καλυτερο απο την χωρις switcher κατασταση αλλα και παλι,......tap dancers.......εμπρος μαρς  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ευχαριστώ fenteriarh  :)

 

Αυτό που λέει ο Jesus: με το MIDI σώζεσαι.  :)

 

Αν θυμάμαι καλά από φωτό του rig σου έχεις και rack πολυεφφέ? Άλλος ένας λόγος για midi enabled controller.

 

Βασικά η όλη λειτουργία των switchers είναι μάλλον στατική. Από κει και πέρα, αν κάποιος συνηθίζει να πειράζει τα πετάλια του καθώς παίζει (ας πούμε μεταξύ κομματιών), απλά συνεχίζει να το κάνει, εξάλλου και αυτό είναι μέρος της γοητείας των πεταλιών, ναι?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ flea!

 

Είχα βρει ένα ακόμα φτηνότερο (ναι καλά, 1 ευρώ...  :P)

 

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p380_Double-Bypass-Looper.html

 

Και 6 ευρώ ένα κουτάκι και καθάρισες.  8)

 

Δίνω και αυτό το link πάντως γιατί οι τύποι έχουν αρκετά καλά πράγματα. Τσεκάρετε το!

 

Κοίταξε μπορείς να το κάνεις και με 5 ευρώ αν πάρεις τα φθηνότερα jack και switches που υπάρχουν στην αγορά αλλά η ποιότητα θα είναι ανάλογη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε μπορείς να το κάνεις και με 5 ευρώ αν πάρεις τα φθηνότερα jack και switches που υπάρχουν στην αγορά αλλά η ποιότητα θα είναι ανάλογη.  ;)

 

Νομίζω ότι το κιτ της Musikding είναι ανάλογης ποιότητας μ'αυτό του Όλαφ, σε κάθε περίπτωση έβαλα το link γιατί το μαγαζί έχει ωραία πραγματάκια.  :)

 

(και εγώ από το Banzai ψωνίζω πάντως...  ;D)

 

P.S: Σχετικά με το Musicon EFX MkII, επίσημα πλέον η τιμή για απευθείας αγορά από την Κορέα είναι $700 + $45 για μεταφορικά. Αυτό που δεν είναι σαφές είναι τι γίνεται με την εγγύηση, support κλπ.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα switcher που θα επρεπε να αναφερθει ειναι και του Rivera, το οποιο εχει και ενα τρελο feature για τα wah, οπου αντιλαμβανεται το βαρος στο πεταλι και ενεργοποιει την λουπα του αυτοματα!

 

http://www.rivera.com/products/footswitches/rm1.php

 

Και μια απορια: Ποσα presets χρειαζεστε ρε παιδια και τα 8-10 δεν φτανουν? Μου κανει μεγαλη εντυπωση μιας και προσωπικα απο τα 200 presets του G System, εχω καταληξει να χρησιμοποιω 5 βασικα και 1-2 ακομα πιο εξηζητημενα.

 

 

 

 

σωστος!!!

 

 

 

και γω που χρησημοποιω το g-force οθσιαστικα δουλεβω το πολυ με 6-8 presets!

εγω παντος εξαχνα το θεμα και πιστεβω οτι το Octa-Switch  της  Carl Martin

ειναι το πιο ειδανικο για την τσεπη μου και της απαιτησεις ενος απαιτητικου ερασιτεχνη

Ε δεν ειμαστε και ο Edge των U2!!!  :P :P :P  ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η όλη λειτουργία των switchers είναι μάλλον στατική. Από κει και πέρα, αν κάποιος συνηθίζει να πειράζει τα πετάλια του καθώς παίζει (ας πούμε μεταξύ κομματιών), απλά συνεχίζει να το κάνει, εξάλλου και αυτό είναι μέρος της γοητείας των πεταλιών, ναι?

 

Γι'αυτο υπαρχει και το τριτο χερι (third hand), για να χειριζεσαι τα ποτενσιομετρα με το ποδι, αλλα ειναι αρκετα ακριβο, και χρειαζεσαι ενα για καθε ποτενσιομετρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Επίσης, υπάρχει και σε πιο απλή λύση χωρίς τις πολλές δυνατότητες του Boss LS2, το Toadworks Roundabout:

 

ToadWorksRoundaboutBig.gif

 

Eίναι true bypass, σε αντίθεση με το Boss που έχει buffer τον οποίο ορισμένοι μπορεί να μην συμπαθήσουν (εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα).

 

 

 

 

 

 

για να καταλαβω καλυτερα...

με αυτο το πεταλακι μπορω να εχω στο ιδιο ενισχητη 2 σειρες απο πεταλια και να τισ αλλαζω με μονο ενα πατημα ?.... στην ουσια  2 ετοιμα preset..?

 

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου