Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποψεις φιλε μου αποψεις,στη συνειδηση του ελληνικου λαου ΕΙΝΑΙ θεος και αυτο μετραει.

 

Επισης τον αδικεις σεβονταν και τιμουσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους τραγουδιστες (ελληνες και ξενους) και ειχε τεραστια γνωση ολου του λαϊκου και ρεμπετικου τραγουδιου  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρις να θέλω να φανώ απόλυτος, νομίζω πως κάποια πράγματα τίθενται πέρα απο την υποκειμενική αντίληψη του καθενός. Είναι αυτές οι ελάχιστες περιπτώσεις, επαναλαμβάνω που , ανεξαρτητα απο εθνικοτητα, ιδίωμα η δεν ξερω εγώ τι αλλο, έχουν αυτό το... χάρισμα ρε παιδί μου. ΦΥΣΙΚΑ ουδεμία σχέση έχει με την έννοια της τελειότητας ή της αρτιότητας, ΑΛΛΑ, είναι αυτή η συνύπαρξη των ετερόκλητων στοιχείων στις...σωστές αναλογίες. Και νομίζω οτι μπορώ να φέρω μια σειρά απο παραδείγματα για να γίνω κατανοητος ακομη καλύτερα...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτές οι ελάχιστες περιπτώσεις, επαναλαμβάνω που , ανεξαρτητα απο εθνικοτητα, ιδίωμα η δεν ξερω εγώ τι αλλο, έχουν αυτό το... χάρισμα ρε παιδί μου.

 

συμφωνω απολυτα ;)

 

τι υποκειμενικη αντιληψη μπορει καποιος να δεχτει για τον Sinatra,τον James Brown ή τον Καζαντζιδη?απλα καποιο ανθρωποι ειναι κολλοσσοι. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψεις φιλε μου αποψεις,στη συνειδηση του ελληνικου λαου ΕΙΝΑΙ θεος και αυτο μετραει.

 

Επισης τον αδικεις σεβονταν και τιμουσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους τραγουδιστες και ειχε τεραστια γνωση ολου του λαϊκου και ρεμπετικου τραγουδιου  ;)

 

Δεν θα μπω στην αρχαιότερη συζήτηση από σύστασης ελληνικής μουσικής κοινότητας, δηλαδή το κατά πόσον η μαζική αποδοχή καθίσταται και κριτήριο ποιότητας, γιατί θα γεμίσουμε άλλες 50 σελίδες και θα πέσουν κάρμα και κεφάλια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

 

Συμφωνούμε ότι η εκάστοτε αποδοχή, είναι θέμα κριτηρίων, πόσο ανεπτυγμένα είναι και τι βαρύτητα ενέχει το καθένα από αυτά στην τελική μας αποδοχή.

 

Για τον Στέλιο έχουν μιλήσει άλλοι πιο ειδήμονες από εμένα. Εγώ θα πω ευθαρσώς ότι έχοντας πρωτογενώς στα ακούσματα, κάποιες βασικές αντιρρήσεις, δεν εντρύφησα, πέρα από το επίπεδο που εκτίθεται κάθε Έλληνας που κυκλοφορεί, στο φαινόμενο Καζαντζίδης, αντίθετα εμφανώς με εσένα. Αρα αυτόματα μειονεκτώ σε κάθε επιχείρημα διαφωνίας.

 

Από την άλλη χαίρομαι που επιτέλους αναφέρθηκε το φαινόμενο Σινάτρα. Οτι και να πεις, λίγο.

Χωρίς εξάρσεις, κορώνες έυρος και ότι άλλο θέτε, ο άνθρωπος είναι το πρότυπο στο οποίο εκατομμύρια τραγουδιστές προσπαθούν να μοιάσουν................εις μάτην.

 

Αυτή η άνεση ρε παιδί μου. Λες και απλώς ανέπνεε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι υποκειμενικη αντιληψη μπορει καποιος να δεχτει για τον Sinatra,τον James Brown ή τον Καζαντζιδη?απλα καποιο ανθρωποι ειναι κολλοσσοι. ;)

 

Και εκατοντάδες άλλους που δεν μάθαμε ή δεν γνωρίζουμε καλά.

 

Οποιος έχει ακούσει Ούμα Σουμάκ ή την Ουμ Κούλτουμ ή την Αφιφα Ισκαντερ, με καταλαβαίνει...........

 

Αλλά και εκεί είναι θέμα υποκειμενικότητας. Δεν νομίζω ότι ο Αμερικάνος οπαδός του James Brown θα απολάμβανε την Ούμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Audiokostas, το θέμα μας εν προκειμένω, είναι αρκετά ευρύτερο απο την αξία η όχι του Καζαντζίδη, που μεταξύ μας, είναι απλά αστείο να το θέτουμε καν επι τάπητος. Νομίζω, απλά, ότι είναι περισσότερο παράγοντες ΑΣΧΕΤΟΙ με την ίδια τη μουσική ή την δημιουργία,  αυτοί που θα οδηγήσουν έναν άνθρωπο να αμφισβητήσει την αξία των προαναφερθεισών σπουδαίων προσωπικοτήτων  και καμπόσων άλλων. Είναι δηλαδή, ιδιοσυγκρατικοί, ίσως βιωματικοί, ακόμη και lifestyle-ικοί οι παράγοντες, που, ως ενα βαθμό μας τοποθετούν σε στεγανά. Και , τηρουμένων των αναλογιών, όλοι μας ως ένα βαθμό το υφιστάμεθα αυτό.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και , τηρουμένων των αναλογιών, όλοι μας ως ένα βαθμό το υφιστάμεθα αυτό.

Σε έναν τεράστιο βαθμό θα έλεγα ότι είναι οι εμπειρίες και οι προσλαμβάνουσες και ο τρόπος που έχουν διυλυθεί μέσα μας. Εάν βομβαρδιζόσουν από γεννέσεώς σου στη ζούγκλα του Κογκό (λέω εγώ τώρα) μέσα σε κρουστά και απλές βασικές μελωδίες, δεν ξέρω αν ο Καζαντζίδης θα σου φαινόταν ως αξίωματικά δεδομένα κορυφαίος τραγουδιστής. Δεν προσβάλλω ούτε τον μεγάλο Καζαντζίδη ούτε την υπέροχη Αφρικάνικη μουσική.

Είναι αξιωματικά μεγάλοι αδιαμφισβήτητοι οι προανεφρθέντες για τα δικά σας ακούσματα, κριτήρια, προσλαμβάνουσες. Και ας το πανε πολλοί. Γιατί και οι πολλοί έχουν και αυτοί την έκθεση σε παρόμοια ακούσματα.

Και οι συζητήσεις εδώ για αυτό γίνονται.

Αν ξεκινήσω να κάνω κουβέντα αθλητική λέγοντας να πούμε ότι είναι να πουμε αλλά θεωρούμε ως αξίωμα ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα (που δεν είναι  ;D ) γιατί έχει τους περισσότερους οπαδούς που υποστηρίζουν το ίδιο, άστο καλύτερα.

Με αντιλαμβάνεσαι πιστεύω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά θεωρούμε ως αξίωμα ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα (που δεν είναι  ;D ) γιατί έχει τους περισσότερους οπαδούς που υποστηρίζουν το ίδιο, άστο καλύτερα.

Με αντιλαμβάνεσαι πιστεύω.

Ασε τα αθλητικα απ'εξω γιατι δεν θα τελειωσει το θεμα ποτε.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη.

Έλα εκεί που θα πεί ο Jase στις 19 να τα π(ι)ούμε.

Κερνάει ο Νίκος  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αudiokostas, η συλλογιστική σου είναι βάσιμη, εν μέρει, αλλά πιάνεται απο ένα ακραίο παράδειγμα, το οποίο αυτομάτως, την αποδυναμώνει. Επιπλέον, κανείς δε μίλησε για ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ και ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ σπουδαιότητα κάποιων.  Και για να μιλήσω επι προσωπικού, ούτε μεγάλωσα με τέτοια ακούσματα,ούτε τα θεωρούσα εξ'αρχής σημαντικά,τουναντίον. Αλλά όταν σε κάποια φάση άκουσα, με ¨καθαρά αυτια" και μάλιστα σε ηλικία που είχα ήδη διαμορφώσει σε σημαντικό βαθμό, το όποιο αισθητικό μου κριτήριο, αντιλήφθηκα απλά πόσο ΣΠΟΥΔΑΙΑ είναι κάποια πράγματα... Ανάμεσα σε αυτά είναι και η φωνή του Καζαντζίδη, είναι η δημιουργική ικανότητα του Άκη Πάνου, όπως επίσης είναι και η ωμή δύναμη του punk και μία σειρά από άλλες τέλος πάντων "αποκαλύψεις-αναθεωρήσεις" , που μάλλον εν τέλει είναι θέμα προσωπικής ωρίμανσης και μιας  ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ θεώρησης της μουσικής.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου