Προς το περιεχόμενο

Classic player 60's ρύθμιση Truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυσυχως κατα 99% το εχεις σπασει,(η ,και αυτο ειναι το πιο πιθανο ηταν σπασμενο απο πριν),ξαναβιδωσε το και επεστρεψε την κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχουν 2 τυποι βεργας σαν τη δικη σου.

Ο ενας εχει σταθερη "αλλη πλευρα",ο αλλος εχει "αγκυρα" οπως λεγεται,με σπειρωμα οπως στην πλευρα της βιδας.

Εισαι ο μονος που μπορει να μας το διευκρινησει:

Οταν ξεκολλησε,εκανε θορυβο?

Οταν αρχισες να ξεβιδωνεις ειχε διαφορα η αντισταση που ενοιωθες στο χερι (απο σκληροτερη προς μαλακη αισθηση οσο ξεβιδωνες) η "μπαμ" και αμεσως χαλαρα??

 

Λοιπόν, όσο ξεβίδωνα χαλάρωνε σιγά-σιγά και φυσιολογικά, δεν έκανε κανέναν απολύτως θόρυβο όταν άρχισε να ξεβιδώνει, και δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι κάτι έσπασε. Μέτα από όλα αυτά το ξαναβίδωσα και μάλιστα έσφιξε μέσα κανονικά και καργάρισε η βίδα αλλά πάλι έχω μπόλικο relief. Έχω την εντύπωση ότι έχει σπείρωμα και μέσα στο μανίκι αλλιώς δεν θα τερμάτιζε με το σφίξιμο αλλά θα γύριζε τρελά. Φαντάζομαι πώς ίσως έχει τερματίσει η μέσα βίδα και η έξω πού φαίνεται είναι κολλημένη με αποτέλεσμα να μην τεντώνεται η βέργα. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρονια (και παλι)

 

αν και οπως φαινεται δεν μπηκε και πολυ καλα.

το μπρατσο σου κατα 99% τελειωσε. εγγυηση δεν το καλυπτει (εκτος και αν ειναι αγιοι ανθρωποι).

η βεργα δεν ξαναβιδωνει .(εχω ενα ιδιο απο το 1989...το εχω γυρισει σε ολους τους μαστορες , δεν...

το πληρωσα τοτε 75000 δραχμες , ο στολλας δεν το δεχτηκε και δικαιως στην εγγυηση τοτε )

τοσα ηξερα τοσα εκανα τοτε.

 

απλα απο την ατυχια σου αυτη, πρεπει να βγει και κατι καλο

και αυτο ειναι καποιες συμβουλες προς νεωτερους περιπλανομενους σε αυτο η αλλα παρομοια φορα.

 

ΜΗ κανετε κατι αν δεν το εχετε καταλαβει πρωτα πολυ καλα

 

στη συγκεκριμενη περιπτωση κανενας δεν ειπε.... ξεβιδωσε το ολο και βγαλε τη βεργα.

αλλωστε το λεει και στο manual της fender η στροφες πρεπει να γινονται μαλακα και κατα 1/4 τη φορα.

αν το βιδωσεις παρα πολυ σπαει το σπιρωμα της βιδας και ...αχρηστο

αν το ξεβιδωσεις βγαινει η βεργα απο τη θεση της και ... αχρηστο.

 

τελος παντων ευχομαι οτι καλυτερο.

 

:-[

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είμαι στο 1% μιας και η βέργα ξαναβίδωσε μια χαρά και έσφιξε όπως λέω παραπάνω, τώρα είμαι στη δουλειά, μόλις γυρίσω σπίτι θα μετρήσω το βάθος από το αυλάκι και το μήκος από το παξιμάδι ώστε να καταλάβω αν ισχύει αυτό που περιγράφω παραπάνω, ότι δηλαδή τερμάτισε η βέργα μέσα στο μανίκι και το παξιμάδι έχει αέρα γιατί έχει κολλημένα πάσα. Πάντως το πρόβλημα είναι ότι το παξιμάδι είναι κολλημένο πάνω στη βέργα και δεν σφίγγει για να την τεντώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος,faltsoo!

Μονο που δεν ειδες οτι η βεργα ξαναβιδωσε,χεχε! :D

 

η βεργα δεν ξαναβιδωνει .(εχω ενα ιδιο απο το 1989...το εχω γυρισει σε ολους τους μαστορες , δεν...

 

Δεν υπαρχει κατι στα οργανα που δεν γινεται!

Το θεμα ειναι αν αξιζει το οργανο να γινει,η αν ο πελατης θελει να πληρωσει τη δουλεια....

 

 

Λοιπον Fenderico,

νομιζω οτι η βεργα σου εχει σπειρωμα και απο τις δυο πλευρες!

 

Αφου βγηκε,θα θυμασαι αν υπηρχε αρκετο σπειρωμα ωστε αν η βιδα ξεκολλησει

να συνεχισει να βιδωνει ωστε να μαζεψει το relief σου.

 

Αν οχι,τοτε εχεις προβλημα...

 

Αν ναι,τοτε:

 

Ξαναξεβιδωσε,και βγαλε τη εξω οπως στη φωτο.Μην τραβηξεις εξω πολυ,

οσο χρειαζεται για να βλεπεις ολο το σπειρωμα και προσεχε να μην σου γλυστρησει εξω!!

Μεσα στο μπρατσο ειναι σε καμπυλη οπως ξερεις,και αν περασεις ενα σημειο,μετα ισως θελει χειρουργειο!

 

Καθαρισε τα ξερα γρασσα με οινοπνευμα,και φροντισε να μπει μεσα στο σπειρωμα

(αν δεν ειναι σκουριασμενο,αν ειναι τοτε WD αλλα με κατευθυνση προς τα κατω ωστε να μην παει στο ξυλο)

 

Οπως θυμαμαι τη φωτο,η βεργα ηταν αρκετα εξω

ωστε να πιαστει (εκτος σπειρωματος) με μια "σκυλα" (ταναλια σταθερης συσφιξης)

Αν τη ρυθμισεις σωστα ωστε να σφιγγει τη βεργα χωρις να στριψει οταν προσπαθησεις να ξεβιδωσεις,

η βιδα θα λυσει αφου η "σκυλα" θα παιζει το ρολο της "αγκυρας",Θα "κρατας κοντρα" δηλαδη!

(Σιγουρα θα γρατσουνιστει η βεργα,αλλα ειναι αμεληταια η απωλεια,σιδερο ειναι και κρυμενο μαλιστα!)

 

Μην βιαστεις μονο...ισως χρειαστουν λιγες ωρες για να διεισδυσει το οινοπνευμα η WD (αναλογως ειπαμε)

στο σπειρωμα,τσεκαρε το καθε λιγο,και βαζε παλι... αστο και τη νυχτα αν η μερα "δεν φτασει"...!

 

Μονο που οταν εχεις πια ξεβιδωσει τη βιδα,θα εχεις αλλο προβλημα...η βιδα θα τερματιζει στην πλευρα της,

και αντε να βιδωσει στην πλευρα της "αγκυρας"....

 

Ας πανε ολα καλα ως εδω,

και θα σου πω και τη συνεχεια!

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε yann είσαι μέσα στο μυαλό μου!! Είπες ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν να κάνω! Βασικά φοβόμουν μήπως πληγώσω το σπείρωμα και δεν προσπάθησα να πιάσω με εργαλείο την βέργα ώστε να ξεβιδώσω το παξιμάδι, επίσης να πω ότι έχει αρκετό σπείρωμα στη πλευρά της βίδας ελεύθερο και επίσης έχω ήδη ρίξει wd40 ανάποδα στη βίδα μπας και το καταφέρω όταν γυρίσω σπίτι. Όσον αφορά το πως θα ξαναβιδωθεί η βέργα μέσα αφού βγει το παξιμάδι πιστεύω πως θα δουλέψει η ελληνική πατέντα!! Είδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε yann είσαι μέσα στο μυαλό μου!! Είπες ακριβώς αυτά που σκεφτόμουν να κάνω! Βασικά φοβόμουν μήπως πληγώσω το σπείρωμα και δεν προσπάθησα να πιάσω με εργαλείο την βέργα ώστε να ξεβιδώσω το παξιμάδι, επίσης να πω ότι έχει αρκετό σπείρωμα στη πλευρά της βίδας ελεύθερο και επίσης έχω ήδη ρίξει wd40 ανάποδα στη βίδα μπας και το καταφέρω όταν γυρίσω σπίτι. Όσον αφορά το πως θα ξαναβιδωθεί η βέργα μέσα αφού βγει το παξιμάδι πιστεύω πως θα δουλέψει η ελληνική πατέντα!! Είδωμεν..

 

Kλασσικα,.."κοντρα παξιμαδι",χεχε!

 

Αν μπορεσεις βαλε γραφιτουχο γρασσο μετα,δεν κολλαει οσο και αν παλιωσει!

Επισης,βαλε μονο πανω στο σπειρωμα,και μονο πανω στη ροδελλα (ελαχιστο) στην πλευρα

"που τριβεται" με τη βιδα.(παξιμαδι στην ουσια,βιδα ειναι η ιδα η βεργα,ε? ;D

 

Οτι δεν χρειαζεται,το "πεταει εξω" η ιδια η βιδα,οποτε βρεχει το ξυλο,

και μαλακωνει γρηγορα τη γυρω περιοχη...που με τη σειρα της χαλαρωνει τη βεργα...

και σφιξε και ξανασφιξε μεχρι που το ξυλο συμπιεζεται ολο και περισσοτερο...και τελειωνει το σπειρωμα! :o

 

'Νταξει,νομιζω οτι θα τα καταφερεις! Αργα και με υπομονη μονο!

Πες μας και τα νεα!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το δύσκολο είναι να καταφέρεις να το βιδώσεις στην άλλη άκρη.

Προσωπικά, αν κατάφερνα να το βιδώσω (όπως είπα προηγουμένως) μπορεί και να μην έκανα τίποτε άλλο. Θα το έσφιγγα μέχρι εκεί που ήταν (και μισή στροφή ακόμα για να μου πάρει το relief και θα το ξέχναγα.  :)

(Και ίσως σε λίγες μέρες το ξαναπείραζα λίγο)

 

Πάντως, δεν μουφαίνεται καθόλου εύκολο να "βρεις" την τρύπα της "άγκυρας" ψάχνοντας με το truss rod.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηarilatron,

αυτο ειναι αληθεια! :D

Μαλλον μπηκε απο τυχη ευκολα την πρωτη φορα? :-\

Εγω παντως θα το προσπαθουσα μεχρι αυριο! >:(

Στο χερι της ειναι? ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου