Προς το περιεχόμενο

microKORG question


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ρυθμίσω ακριβώς το tempo στο microkorg? π.χ να παίζει στα 136 bpm? 'H πρέπει να το ρυθμίζω με το αυτί???

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δουλέψει το microKorg αλλά υποθέτω ότι θα έχει ένα knobάκι για το tempo το οποίο δε γράφει τιμές... λοιπόν... για να θες να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο tempo μάλλον θα θέλεις να συγχρονιστείς με κάτι άλλο. Αν αυτό το άλλο παίζει σε κάποιον sequencer ( ή οτιδήποτε, είτε hardware είτε software, που στέλνει Midi Clock ) σύνδεσε τις δύο συσκευές μέσω Midi και ρύθμισε το microKorg να δουλεύει με εξωτερικό clock ( ελπίζω να γίνεται ), καθώς και την άλλη συσκευή να στέλνει clock.

 

ελπίζω να βοήθησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να συγχρονιστώ με το tempo κομματιών που παίζει ένας dj από cd (σ.σ. τα κομμάτια είναι συγκεκριμένα & ξέρω τα bpm τους)!!! Αλλά μου δωσες μια ιδέα: Να συνδέσω το microkorg με το το αρμόνό μου και να "στείλω" το tempo απο εκεί...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kane ena daisy chain me to synth pou theleis na controllarei to micro kai kapou sto menu tha deis kati gia external midi clock, dialekse ayto.

 

Den mporo na eimai pio sygekrimenos since prin 2 xronia eixa ena MS2000 kai exo ksexasei to OS tou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ligo asxeto me thn erwthsh sou alla epidh eisai katoxos tou microKorg kai epidi edw kai kairo endiaferomai gi'auto thelw please ean mporeis na mou peis thn gnwmh sou... Kanena sovaro mionektima?

Thanks kai sorry gia to off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω microkorg! Θέλω και γω να το αγοράσω και επειδή το χρειάζομαι για συγκεκριμένη δουλειά το "ψάχνω" πριν το αγοράσω...

Όμως το έχω ψιλοπαίξει μαζί του και εντυπωσιάστηκα!

Καλό θα ήταν βέβαια να το τέσταρες +συ στο bon studio γιατί ο καθένας ψάχνει διαφορετικά πράγματα από κάποιο όργανο, οπότε δεν σημαίνει οτι επειδή εμένα μου άρεσε θα σου αρέσει και σένα!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου