Προς το περιεχόμενο

Windows 7


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν καλύτερη απόκριση και γρηγορότερη εκκίνηση [boot time αλλά και εφαρμογών κατόπιν] από τα Vista, αλλά πιο γρήγορα δεν είναι. Οι επιδόσεις τους σε διάφορα benchmarks είναι πανομοιότυπες. Από την άλλη λειτουργούν σε netbooks που δεν "σήκωναν" τα Vista.  Ουσιαστικά είναι τα Vista όπως θα έπρεπε να είναι, με την καινούργια taskbar να είναι η σημαντικότερη διαφορά σε ότι αφορά στο interface. Είχα δοκιμάσει την prebeta και τώρα την beta 1, φαντάζομαι θα κυκλοφορήσει μόνο μια RC και μετά η τελική έκδοση [μέσα στο 2009 ή το αργότερο αρχές 2010]. Τα Libraries είναι ουσιαστικά τα Virtual Folders που τελικά "κοπήκαν" από την τελική έκδοση των VIsta [ενεργοποιούνται ωστόσο]. Οι Vista drivers στο δικό μου σύστημα παίξαν κανονικά. Πάντως είναι αρκετά σταθερά ήδη, ελπίζω μόνο να κάνουν και το Media Center λίγο πιο ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον, να 'μαι και γω. Αφου αγορασα καινουριο σκληρο(640Giga baby ;D), στο δευτερο partition του παλιου εβαλα τα 7, ενω στο πρωτο συνεχιζουν να υπαρχουν τα xp.

 

Η εγκατασταση αρκετα γρηγορη οφειλω να ομολογησω. Προβλημα με Drivers δεν υπηρξε κανενα. Ολα μπηκαν αυτοματα παρεα με την εγκατασταση.

Τρεχουν μεχρι τωρα κοντα στις 4 ωρες στο pc, και ολα καλα.

Ασυμβατοτητες με προγραμματα που χρησημοποιω κατα κορων δεν εχω προσεξει (με το ξημερωμα θα μπουν κι αλλα προγραμματα, οποτε αναμεινατε).

 

Το pc ειναι σχετικα παλιο θα ελεγα. P4HT στα 3GHz ο επεξεργαστης, 1Gb DDR ram(δε θυμαμαι ταχυτητα, αλλα χαμηλη), και οι σκληροι τρεχουν σε ταχυτητα απλου sata.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η ram μου ειναι ελαχιστα φορτωμενη σε σχεση με τα xp. Ελευθερο το 50% του συνολου στα xp, μολις 10% λιγοτερο στα 7.

 

Το γραφικο περιβαλλον ευχαριστο, και θα το δεχομουνα ευκολα για καθημερινη χρηση.

 

Αυτα απο τις πρωτες ωρες μου στο καινουριο τεκνο της Microsoft

 

 

ΥΓ: ανεβαζω μια φωτο που δειχνει τα νουμερα αξιολογησης που βγαζουν τα windows για τον δεικτη εμπειριας, απλα για το ενδεικτικο.Λαβετε υποψην οτι το ταβανι ειναι το 7,9 ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Ξεθαμα. Για να τα εχουμε μαζεμενα.

 

Απο χθες εχω στο pc Windows 7 Professional. Ειχα και τα beta οταν υπηρχαν.

Παρατηρησα, σε σχεση με τα beta, πιο φορτωμενο επεξεργαστη, και με λιγοτερο φορτωμενο συστημα(drivers, και 3-4 προγραματα μονο), σε σημειο που η καθημερινη χρηστη γινεται δυσκολη. :-\

 

[Ψιλο-offtopic]

Επισης, το εξης παραδοξο με την καρτα ηχου μου (μπορει και να θυμαται καποιος, http://www.noiz.gr/index.php?topic=166836.0 ). την προηγουμενη φορα, μετα την απεγκατασταση των beta, αρχισα και ειχα προβληματα με "κολληματα" στην καρτα ηχου μου στα xp. των Που ξαναμπηκαν τα 7, το προβλημα παραμενει στα xp, αλλα οχι στα 7!

Θα ψαχτω με drivers στα xp παλι.

[/Ψιλο-offtopic]

 

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρέχω την τελική έκδοση των Windows 7 από τις 18 Αυγούστου (με εξαίρεση μικρές περιόδους όπου έπρεπε να βάλω κάτι άλλο για να τρέξω αρχαίο λογισμικό). Είναι πολύ καλό λειτουργικό, ακριβώς αυτό που περιμένει ο κόσμος των φίλων των Windows. Σε λιγότερο από ένα μήνα, θα το έχετε όλοι στα χέρια σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου