Προς το περιεχόμενο

Windows 7


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κ γενικα απο τους drivers  της  m-audio  ειμαι 90% απογοητευμενος. Με εξαιρεση αυτους που ηρθαν με την καρτα, αλλα μονο  γ  xp.

Να σημειώσουμε ότι οι drivers που διαθέτει η M-Audio για την κάρτα αυτή σε περιβάλλον Windows 7 είναι σε private beta φάση, πράγμα που σημαίνει ότι η ανάπτυξή τους είναι ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο.

Δε νομίζω ότι μπορούμε να κρίνουμε από τώρα τους drivers που θα προκύψουν για τα 7.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν γνωρίζει κανείς ποιες οι διαφορές OEM - DSP - RETAIL. Στο e-shop αναφέρει : Η έκδοση DSP είναι πλήρης και αφορά σε προεγκατεστημένο λογισμικό μαζί με καινούργιο υπολογιστή. Στο τηλέφωνο που πήρα για να το διευκρινίσω μου είπαν ότι για την DSP έκδοση δεν χρειάζεται να αγοράσεις καινούργιο υπολογιστή και απλά η RETAIL έκδοση έχει ολοκληρωμένη συσκευασία μπλα μπλα μπλα.

 

Επίσης η άδεια χρήσης που κατοχυρώνεται? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αλλάξω επεξεργαστή ή motherboard αχρηστεύεται και η άδεια χρήσης των windows μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν γνωρίζει κανείς ποιες οι διαφορές OEM - DSP - RETAIL. Στο e-shop αναφέρει : Η έκδοση DSP είναι πλήρης και αφορά σε προεγκατεστημένο λογισμικό μαζί με καινούργιο υπολογιστή. Στο τηλέφωνο που πήρα για να το διευκρινίσω μου είπαν ότι για την DSP έκδοση δεν χρειάζεται να αγοράσεις καινούργιο υπολογιστή και απλά η RETAIL έκδοση έχει ολοκληρωμένη συσκευασία μπλα μπλα μπλα.

Κοίτα, θεωρητικά οι DSP εκδόσεις προορίζονται για σε εγκατάσταση σε νέους υπολογιστές ή σε υπολογιστές που υφίστανται αλλαγές στο hardware. Δηλαδή κανονικά τα καταστήματα θα πρέπει να τα πουλάνε μόνο μαζί με κάποιο/κάποια κομμάτια hardware και όχι μόνα τους.

Αυτές οι εκδόσεις έρχονται σε bulk συσκευασία, ουσιαστικά μια θήκη με το CD ή DVD, ένα υποτυπώδες φυλλάδιο πληροφοριών και το license sticker και τέλος.

 

Οι OEM εκδόσεις προορίζονται για κατασκευαστές συστημάτων και δεν πωλούνται στο κοινό, οπότε δεν θα πρέπει να σε απασχολούν.

 

Οι retail εκδόσεις είναι αυτές που θεωρητικά θα πρέπει να αγοράσει κάποιος που π.χ. έχει Windows XP και θέλει να αναβαθμίσει σε Windows 7. Έρχονται σε συσκευασία που εκτός από τους δίσκους εγκατάστασης και την άδεια χρήσης έχει manual, άλλα φυλλάδια με συμπληρωματικά προϊόντα και υπηρεσίες και λοιπά.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρητικά βέβαια γιατί στην πράξη αμφιβάλλω ότι υπάρχουν πολλοί που να αγοράζουν retail εκδόσεις των Windows. Και εδώ που τα λέμε, προσωπικά δεν ξέρω αν η διαφορά τιμής μεταξύ DSP και retail μπορεί να δικαιολογηθεί με την ύπαρξη μιας πληρέστερης συσκεασίας.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω χρήση των win7x64 εδώ και πάρα πολλούς μήνες, σχεδόν ένα χρόνο. Πιστεύω κι επιμένω πως είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η microsoft σε λειτουργικό σύστημα. Η microsoft καλά το πάει, πόσο καλά το πάνε όμως και οι εταιρείες που κατασκευάζουν hardware ήχου; Πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στην υποστήριξη των νέων τεχνολογιών σε επίπεδο drivers;

 

Έχω απογοητευτεί με την Mackie, γιατί ενώ έχει κατασκευάσει εξαιρετικές κάρτες ήχου (είχα την spike και την onyx satellite), αργεί απίστευτα στη διάθεση νέων drivers. Φαναστείτε πως όταν κυκλοφόρησαν οι drivers της onyx για vista, τον ίδιο περίπου καιρού κυκλοφορούσαν ήδη beta εκδόσεις των win7. Φυσικά για να βγάλει drivers για την onyx satellite παίζει να περάσουν 2-3 χρόνια άρα μάλλον δε θα βγάλει καθόλου. Επειδή είναι απαράδεκτο να έχω ένα pc με 8GB μνήμη (win7x64) για διασκέδαση κι ένα με 2GB για μουσική (winXP32), θέλω να αγοράσω μια κάρτα ήχου της οποία η κατασκευάστρια μαμά να ενδιαφέρεται πολύ για την προαναφερθέσα υποστήριξή... Η mackie για μένα έχει τελειώσει ανεπιστρεπτί  :(

Ποιά εταιρεία κατασκευής audio interfaces κατά τη γνώμη σας ανταποκρίνεται άμεσα στη διάθεση νέων drivers σε περιπτωσεις κυκλοφορίας νέων εκδόσεων windows; Έχετε θετικές εμπειρίες ως προς αυτό; Έχετε εκτιμήσει την άμεση ανταπόκριση κάποιας εταιρείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί, αλλά με Win 7 + Guitar Rig 4 στο λάπτοπ μου μπορώ να χαρώ την κιθάρα μου με μικρή καθυστέρηση. ;D

Στα ΧΡ ότι και να έκανα ο ήχος ήταν χάλια γεμάτος glitching. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ακομα ειναι καινουργια πολλα πραγματα δεν τα υποστιρηζουν π.χ. το outlook express δεν υπαρχει στα 7 αλλα υπαρχει ενα αντιστυχο προγραμα της microsoft.. αν και δεν μπορω να διακρινω πολλες διαφορες σε σχεση με 7-vista..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά εταιρεία κατασκευής audio interfaces κατά τη γνώμη σας ανταποκρίνεται άμεσα στη διάθεση νέων drivers σε περιπτωσεις κυκλοφορίας νέων εκδόσεων windows; Έχετε θετικές εμπειρίες ως προς αυτό; Έχετε εκτιμήσει την άμεση ανταπόκριση κάποιας εταιρείας;

 

Ναι. Της RME.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου